Gaz słoneczny
Gaspol dystrybutor gazu płynnego, wprowadza do swojej oferty nowe zestawy solarne. Rozwiązanie to pozwoli na użytkowanie gazu płynnego oraz na wykorzystanie dodatkowego, bezpłatnego i odnawialnego źródła energii. Zastosowane w zestawach kolektory słoneczne pozwalają zmniejszyć zużycie gazu płynnego, na potrzeby ogrzania wody, o około 60% w skali roku, a latem nawet o 100%.
Po raz pierwszy firma oferuje swoim klientom zestawy solarne, które pomagają obniżać zużycie gazu płynnego wykorzystywanego do podgrzewania wody użytkowej (c.w.u.). Zestawy solarne pozwolą właścicielom domów jednorodzinnych oraz przedsiębiorcom planującym zakupić instalację na gaz płynny wybrać kompleksowy pakiet składający się z instalacji gazowej oraz zestawu solarnego. Rozwiązanie takie pozwoli na użytkowanie gazu płynnego oraz na wykorzystanie dodatkowego, bezpłatnego i odnawialnego źródła energii. Zastosowane w zestawach kolektory słoneczne pozwalają zmniejszyć zużycie gazu płynnego na potrzeby ogrzania wody o około 60% w skali roku, a latem nawet o 100%. Dla klienta oznacza to oszczędności rzędu 15% - 20% całkowitych kosztów zużycia gazu płynnego w ciągu roku.
- Warunki klimatyczne w Polsce pozwalają na efektywne korzystanie z bezpłatnej energii słonecznej już od początków marca aż do późnej jesieni. Dlatego rozwiązanie to pozwala na szybki zwrot kosztów inwestycyjnych i odciążenie budżet domowego. Czyli im więcej słońca, tym niższe rachunki za gaz - powiedział Sylwester Śmigiel prezes Gaspol S.A.
Zestawy solarne są odpowiedzią na potrzeby klientów poszukujących oszczędności w wydatkach na energię. Poza obniżeniem kosztu ogrzewania wody użytkowej można także nabyć zestawy dostosowane do indywidualnych i nietypowych potrzeb np. do ogrzewania wody w basenie. Firma proponuje cztery zestawy solarne składające się z 2 lub 3 kolektorów i wyposażonych w różne pojemności zbiorników - od 200 do 300 l . Dzięki prostej budowie i obsłudze, dają dużą swobodę powiększania powierzchni poprzez modułowe zestawianie poszczególnych paneli. Odporne na korozję i warunki atmosferyczne, kolektory mogą być montowane na każdym rodzaju pokrycia dachowego bez względu na kąt pochylenia dachu. Użyty w zestawie solarnym absorber utwardzony jest kwarcem, ponadto ma hartowaną szybę solarną - pryzmatyczną (z 10 letnią gwarancją). Zestawy solarne spełniają wymagania polskich norm energetycznych (PN-EN 12975-2) oraz uzyskały niemiecki certyfikat "Błękitnego Anioła" (wg RAL-UZ 73). Zastosowanie najbardziej efektywnego absorbera tytanowego TiNOX zapewnia wysoką sprawność i wydajność energetyczną dając minimalny roczny uzysk energii 525kWh z 1m2 powierzchni czynnej kolektora. W porównaniu z kolektorami próżniowymi zestawy solarne cechują się 2,5 razy niższym kosztem wyprodukowania 1kW energii.
Solarne wspomaganie podgrzewania wody następuje w wyniku podniesienia temperatury wody w podgrzewaczu poprzez przepływający przez wymiennik solarny płyn roboczy. Przy zastosowaniu systemu solarnego kocioł grzewczy musi dostarczyć mniej konwencjonalnej energii, aby doprowadzić c.w.u. do pożądanej temperatury. Jeżeli słoneczna energia nie zostanie podgrzana do wymaganej temperatury wówczas zostanie ona dogrzana przez konwencjonalny kocioł grzewczy zasilany np. gazem płynnym.
W skład każdego zestawu wchodzi:
- zestaw kolektorów słonecznych - parametry pojedynczego kolektora (powierzchnia obrys/brutto/czynna=2,128/2,014/1,84m2; dł/szer/wys = 1900/1060/86 mm),
- podgrzewacz pojemnościowy ciepłej wody użytkowej,
- grupa pompowa z rotametrem,
- solarne naczynie przeponowe,
- cyfrowy regulator solarny,
- koncentrat płynu solarnego,
- zespół montażowy odpowiednio do 2 lub 3 kolektorów,
- niezbędne do podłączenia: złączki, zawory, drobna armatura hydrauliczna.