Gdzie zamontować pompę ciepła? Ważne są odległości

2022-08-07 13:53
Pompy ciepła Panasonic
Autor: Panasonic Pompę ciepła w kompaktowej obudowie można z powodzeniem umieścić w łazience

Pompa ciepła jest urządzeniem, do którego nie ma wytycznych technicznych określających miejsce montażu w domu. Jednak przy wyborze pomieszczenia należy wziąć pod uwagę rodzaj pompy ciepła, jej wielkość, poziom generowanego hałasu. Bardzo ważne jest także zapewnienie swobodnego dostępu w razie serwisu czy ewentualnej awarii. Gdzie zatem zamontować pompę ciepła?

Montaż kotłów na paliwo stałe czy olej opałowy wymaga pomieszczenia, które musi spełniać określone w przepisach budowlanych wymagania. Najważniejsze to obecność przewodu dymowego lub spalinowego oraz kanału wentylacyjnego, ale także minimalna kubatura.

Dodatkowo inwestor musi wiedzieć, że potrzebna jest znaczna ilość powietrza, a także konieczne jest odprowadzanie produktów spalania poza budynek. Oznacza to, że przy instalacji z kotłem potrzebne jest specjalne pomieszczenie, czyli kotłownia.

Takie ograniczenia nie występują, gdy dom jest ogrzewany pompą ciepła.

Pompy ciepła typu split a monoblok

Pompa ciepła nie spala paliwa, więc nie potrzebuje przewodu spalinowego ani intensywnej wymiany powietrza. Do jej działania wystarczy podłączenie do instalacji wodnej budynku i zasilanie energią elektryczną.

Zanim jednak zdecydujemy gdzie będzie zamontowana pompa ciepła, przypomnijmy, czym różnią się od siebie modele split i monoblok.

Jednostki typu split zawsze składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. W tym przypadku układ chłodniczy nie jest hermetycznie zamknięty, jest rozdzielony na dwie części, stąd nazwa z angielskiego słowa split=rozdzielony.

W przypadku jednostek typu monoblok, układ chłodniczy jest hermetycznie zamknięty w jednostce zewnętrznej, nie mamy żadnego rozdziału. To jest podstawowa różnica dzieląca obie te jednostki.

Tu przeczytasz więcej o pompie ciepła monoblok

Zarówno pompy ciepła split jak i monoblok mają mocne argumenty, które przemawiają za ich wyborem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pompy monoblok stanowią jeden, hermetyczny moduł. Ich instalacja pozwala ograniczyć ewentualne błędy instalatorów podczas wykonywania połączeń chłodniczych w przypadku jednostek typu split.

W przypadku urządzeń typu split między jednostką wewnętrzną, a agregatem połączenie chłodnicze wykonywane jest na miejscu. Połączenie to musi być wykonane bardzo starannie przez instalatora z uprawnieniami F-GAZ, aby nie doprowadzić do wycieku czynnika chłodniczego do atmosfery. Warto przypomnieć, że optymalna długość takiej instalacji to między 3 a 10 m - pozwala na zachowanie nominalnej wydajności urządzenia i wyeliminować ewentualny hałas wynikający z prędkości przepływu czynnika chłodniczego.

Pompa ciepła typu split nie wymaga stosowania zabezpieczenia antyzamrożeniowego.

Tu przeczytasz więcej o pompach ciepła typu split

Pompy ciepła typu monoblok sprawdzą się lepiej w przypadku bardzo długich instalacji. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jednostki typu split tracą na swojej wydajności wraz z długością instalacji, natomiast w tym przypadku będziemy tłoczyć już ogrzaną wodę, a tłoczenie wody na dużą odległość (10-30m), w dobrze zaizolowanych rurach, będzie bardziej korzystne.

W ciasnych kotłowniach monoblok pozwala zaoszczędzić miejsce z uwagi na brak jednostki wewnętrznej. Choć jeśli mowa jest o oszczędności miejsca, to tu przychodzi z pomocą model All in One, który jest jednostką wewnętrzną do pomp typu split z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej ze stali nierdzewnej oraz wbudowanym zaworem 3-drogowym.

Może zainteresuje Cię także:

Pompa ciepła typu All in One Compact

Pompa ciepła typu All in One Compact jest urządzeniem, w którym zbiornik na wodę jest umieszczony w jednej kompaktowej obudowie z modułem hydraulicznym w jednostce wewnętrznej, dzięki temu wyglądem przypomina sprzęt AGD. Pompa All in One Compact zajmuje tyle samo miejsca, co pralka czy lodówka. Inwestor nie potrzebuje oddzielnego pomieszczenia technicznego w domu, aby z niej korzystać. Pompa All in One Compact, ze zintegrowanym podgrzewaczem wody, może być zainstalowana w kuchni, łazience czy suszarni. Oczywiście w tych pomieszczeniach trzeba mieć doprowadzone wszystkie niezbędne instalacje.

Gdzie zainstalować agregat pompy ciepła?

Ponieważ agregat pompy ciepła powietrze-woda instaluje się poza domem, wybór miejsca na ogół nie stanowi dużego problemu. Zazwyczaj umieszczony jest na ścianie sąsiadującej z kotłownią lub w miejscu praktycznie możliwie najbliższym jednostce wewnętrznej. Są jednak pewne warunki, które musi spełniać lokalizacja agregatu.

Przede wszystkim odległość od miejsca połączenia instalacji pompy ciepła z instalacją grzewczą w domu (czyli jednostki zewnętrznej od jednostki wewnętrznej) nie jest dowolna. Im dłuższe rury, tym większe straty ciepła i większe opory przepływu. W przypadku pomp ciepła typu split długie rury łączące agregat z jednostką wewnętrzną oznaczają znaczny spadek wydajności pompy ciepła. Dlatego maksymalna dopuszczalna długość łączącej je instalacji to najczęściej 20-30 m, ale lepiej, żeby to nie było więcej niż 7-8 m.

Trzeba też brać pod uwagę, że maksymalna temperatura powietrza, od którego pompa ciepła odbiera energię, nie może przekraczać 35°C. Zatem jeśli pompa ma służyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej latem, to lepiej agregatu nie ustawiać w miejscu silnie nasłonecznionym. Jeżeli jest to niemożliwe należy zastosować dodatkowy czujnik temperatury zewnętrznej, który umieszcza się w miejscu zacienionym, tak aby agregat odczytywał faktyczną temperaturę powietrza i się nie nagrzewał od promieni słonecznych.

Podczas trybu ogrzewania w okresach przejściowych, gdzie mamy względnie wysoką wilgotność powietrza, woda z powietrza osadza się na wymienniku. Z uwagi na to, że wymiennik jest bardzo zimny osadzona wilgoć ‘narasta’ na wymienniku powodując jego oszronienie i przy zajściu szeregu warunków odbywa się proces odszraniania/odladzania. Wtedy przez wymiennik przepuszczany jest gorący czynnik, który rozpuszcza nagromadzoną w postaci szronu czy lodu pokrywę. Woda spływa z wymiennika i pojawia się ryzyko jej zamarznięcia. Żeby powstający w ten sposób lód nie zablokował agregatu, powinien on być umieszczony na odpowiedniej wysokości nad ziemią czy dachem (na odpowiednim postumencie). Wysokość zależy od tego jaką mamy pokrywę śniegu. W ten sposób można uniknąć także zablokowania wentylatora przez gromadzący się wokół niego śnieg.

W tym celu agregat można też zawiesić na elewacji. Agregat musi być odsunięty około 25 cm od elewacji. Decydując się na lokalizację na dachu warto się zastanowić, czy nie będzie ona kłopotliwa przy późniejszym serwisie, szczególnie wtedy, gdy jest mróz i dach jest śliski.

W regionach blisko zbiorników wodnych lub bardzo wietrznych, warto też zastosować akcesoryjną grzałkę tacy ociekowej, która zapewni nam bezproblemowy odpływ wody wytworzonej podczas tego procesu.

Dobrze jest sprawdzać w danych technicznych, jak duży hałas generuje pompa ciepła. Różnice między urządzeniami różnych producentów są pod tym względem znaczne. Lokalizacja agregatu ma bardzo duży wpływ na to, czy ten hałas będzie uciążliwy. Trzeba brać pod uwagę nie tylko odległość od okien domu inwestora, ale także sąsiada. Zgodnie z przepisami na granicy posesji poziom ciśnienia akustycznego nie powinien przekraczać 40 dB(A) w nocy i 50 dB(A) w dzień w zabudowie jednorodzinnej tak, czy w zabudowie szeregowej - 45 dB(A) i 55 dB(A).

Należy też pamiętać, że agregat jest szczególnie narażony na niekorzystne warunki środowiska, w tym kurz i brud. Serwis powietrznej pompy ciepła będzie zatem polegał na sprawdzeniu jednostki zewnętrznej również pod kątem zanieczyszczeń. Warto tez zaznaczyć, że w każdej instrukcji producenta podane jest jakie odległości należy zachować dla serwisu i konserwacji i bezwzględnie należy tego przestrzegać.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej