Kocioł 2w1 - ogrzewanie i równoczesne wytwarzanie prądu
W gospodarstwie domowym kocioł HRE Remehy może dostarczyć około 2500–3000 kilowatogodzin prądu rocznie (75% przeciętnego zużycia). Jego używanie prowadzi do wydzielania 20% mniej CO2 (ogrzewanie i równoczesne wytwarzanie prądu).
Grupa De Dietrich Remeha opracowała innowacyjny produkt: mikroblok grzewczo-energetyczny. Oferuje on nowe perspektywy oszczędności energii, obniżenia emisji CO2 i pozwala ograniczyć koszty. Mikroblok w skrócie BHKW, wytwarza równocześnie ciepło i energię elektryczną, zapewniając tym samym rentowne ekologiczne wytwarzanie energii. W najnowszym wyrobie zintegrowano silnik Stirlinga i kocioł kondensacyjny w wiszącym urządzeniu, tzw. kotle HRE Remehy. Jego moc, przy minimalnych stratach energii, wynosi 24 kW dla ogrzewania, 1 kW dla prądu elektrycznego i 28 kW dla przygotowania ciepłej wody. Podczas gdy w elektrowni napędzanej materiałami kopalnymi 60% energii odprowadza się do rzek, w mikrobloku grzewczo-energetycznym woda chłodząca i spaliny silnika są wykorzystywane w 100% do ogrzewania instalacji mieszkaniowej.
Historia: Silnik wykorzystany w nowym kotle został opracowany w 1817 roku przez szkockiego księdza Roberta Stirlinga jako alternatywa dla niebezpiecznego wtedy silnika parowego. Zasada jest stosunkowo prosta: energia napędowa tego silnika nie jest wytwarzana, jak w silniku Otto czy silniku Diesla, przez spalanie wewnątrz cylindra roboczego, lecz ciepło jako energia napędowa jest dostarczane do silnika z zewnątrz. Obydwa sprzężone ze sobą cylindry silnika są gazoszczelnie zamknięte i napełnione stałą ilością gazu roboczego (hel). Jeden cylinder jest ogrzewany z zewnątrz, drugi pozostaje zimny. Różnica ciśnienia pomiędzy obydwoma cylindrami powoduje napędzanie dwóch połączonych ze sobą tłoków pracujących z przesunięciem fazowym. Tak więc, schłodzony gaz może zostać przeniesiony ponownie do gorącego cylindra, tam się rozpręża, napędza tłok. Chociaż silnik Stirlinga był w XIX wieku tak wydajny jak żaden inny, to został wyparty w praktycznym zastosowaniu przez młodsze, bezpieczniejsze silniki parowe i silniki spalinowe, które znamy z naszych samochodów. Dla mikrobloku grzewczo-energetycznego najbardziej przydatny jest jednak silnik Stirlinga z powodu swej prostej konstrukcji, cichej pracy i czystego zewnętrznego procesu spalania. Producent wykorzystuje w swoim nowym wyrobie amerykański wynalazek ze swobodnym tłokiem, który został udoskonalony przez Microgen.
Kocioł część swojej 107% wydajności (takiej jak kocioł kondensacyjny) użytkuje na wytwarzanie prądu elektrycznego. Cena i emisje substancji szkodliwych są 65% niższe, niż przy prądzie wytwarzanym przez elektrownię na paliwo kopalne. W gospodarstwie domowym kocioł HRE Remehy dostarcza około 2500–3000 kilowatogodzin prądu rocznie, a więc 75% przeciętnego zużycia. Prowadzi to do wydzielania 20% mniej CO2 (ogrzewanie i równoczesne wytwarzanie prądu). Nakłady inwestycyjne mogą zwrócić się w ciągu około 5 lat.
Od grudnia 2006 r. testuje się w różnych pomieszczeniach mieszkalnych w Holandii osiem jednostek. Pracują one bezproblemowo z oczekiwanym wynikiem. Aktualnie firma produkuje do testowania nową serię 120 kotłów.
Wprowadzenie kotła na rynek polski jest planowane na 2010 rok.