Kolektor w daszku osłonowym
Taka instalacja pełni potrójną funkcję: ochrony zacieniającej pomieszczenie, nad którego oknami jest umieszczona, osłony przed deszczem i śniegiem oraz – co najważniejsze – źródła darmowej energii.
Kolektory zintegrowane z daszkiem osłonowym to rozwiązanie polecane w w sytuacji, gdy trudno jest poprawnie zamontować je w dachu, np. gdy utrudnia to istniejące pokrycie albo jeśli połacie dachu obrócone są w kierunku wschodnim i zachodnim, podczas gdy południowa ściana szczytowa wraz z oknami pobiera najwięcej energii cieplnej. Instalując kolektory w daszku osłonowym uzyska się ich optymalną orientację względem słońca.
Daszek z wbudowanymi 4 kolektorami (zasobnik o pojemności 500 l) ma łączną powierzchnię brutto kolektorów 10,80 m2. Taka instalacja może zaspokoić potrzeby sześcioosobowej rodziny o większym dobowym zapotrzebowaniu na c.w.u. niż standardowe, to jest 400 l na dobę przy temperaturze c.w.u wynoszącej 45ºC. Dostarczy 3,85 MWh energii pozyskanej ze słońca.
Oferowane przez firmę Schüco rozwiązanie pokrywa 59,3% energii potrzebnej na ogrzewanie c.w.u. – oszczędzamy więc tyle energii pochodzącej ze spalania gazu ziemnego
System zawiera wszystkie niezbędne materiały do montażu daszku w ścianie. Rama jest zaopatrzona w rynnę odprowadzającą wodę opadową na skraj daszku oraz orurowanie (ukryte w ramie). Całość jest idealnie zlicowana z elewacją budynku, co zapobiega ściekaniu wody deszczowej po ścianie. Elementem mocującym kolektor do ściany jest specjalny wspornik. Całość, wraz ze spodem daszku z wbudowanymi kolektorami, jest lakierowana na ten sam kolor.
Jedynym utrudnieniem przy montażu tak wykonanego daszku może być przejście przez ścianę o grubej izolacji, należy wtedy zastosować specjalną podkonstrukcję o grubości warstwy izolacyjnej.