Mniej a więcej energii

2007-05-29 15:23

Już za piętnaście lat mieszkańcy Europy mogą zużywać o jedną piątą energii mniej niż obecnie. I zaoszczędzą na tym prawie 100 miliardów euro rocznie. Wszystko to za sprawą nowej polityki zaciskania pasa. Wytyczne Komisji Europejskiej przewidują nowe standardy w zużywaniu energii oraz w produkcji samochodów, urządzeń elektrycznych oraz w budownictwie.

W tej ostatniej dziedzinie do zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy i przysłużenia się środowisku naturalnemu mogą przyczynić się bezpośrednio obywatele unijni. Wymóg energooszczędnego budownictwa będzie już w 2009 obowiązywał na małych budowach o powierzchni mniejszej niż 1000 m2 - mówi Aleksandra Witkowska Baumit - Oznacza to, że nawet jednorodzinne domy mieszkalne będą musiały spełniać najnowsze standardy. Nacisk będzie kładziony na projekty i wykonanie zapewniające budynkom optymalną temperaturę bez względu na pogodę (coraz bardziej kapryśną w Europie). Odpowiednia izolacja ma sprawić, aby użytkownicy płacili mniej za ogrzewanie zimą i nie wydawali niepotrzebnych pieniędzy na klimatyzację latem. Najistotniejszym elementem będzie więc właściwa izolacja ścian i zastosowanie wysokiej jakości systemu ociepleń.

W przypadku starszych budynków, zalecana będzie termomodernizacja. Już teraz na ten cel można uzyskać ulgi kredytowe. Wystarczy przedstawić bankom audyty energetyczne (rodzaj analizy, która oblicza oszczędność energii po zastosowaniu ocieplenia czy wymianie okien). Taki audyt jest podstawą do uzyskania kredytu pokrywającego do 80% kosztów inwestycji. A dzięki Ustawie o Wspieraniu Przedsięwzięć Termomodernizacyjnych (Dz. U. Nr 162 /98, 76/2001) bank jest w stanie umorzyć nawet 25% pożyczki.

Komisja Europejska zapowiedziała również, że będzie wspierała ideę "pasywnych domów", czyli takich, które dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywają więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu systemów wentylacji zatrzymującej ciepło wytworzone w domu, odpowiedniej izolacji ścian i kolektorów słonecznych. Na razie takie domy powstają głównie w Niemczech i w Skandynawii, ale pierwszy "pasywny dom" miał już swoją premierę w Polsce. Koszt wybudowania pasywnego domu nie wygórowany. Zwłaszcza, że inwestycja bardzo szybko się zwraca. "Ogrzanie" jednorodzinnego domu pasywnego o powierzchni 120 m2 kosztuje około 500 zł na sezon grzewczy, trwający u nas około 5 miesięcy. Różnica jest więc znaczna i szybko poczujemy ją w portfelu.
Najważniejszym aspektem budowy pasywnego domu jest dobór odpowiednich technik, zatrzymujących ciepło w domu oraz takich rozwiązań, które umożliwiają pozyskiwanie energii z zewnątrz. Do pierwszej grupy materiałów zaliczyć należy przede wszystkim odpowiednią izolacje ścian. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów ociepleń, ale najbardziej opłaca się zastosowanie kompletnego systemu od jednego producenta. Wykonywana metodą bezspionową izolacja pozwala na oddychanie ścian, a odpowiednia jej instalacja eliminuje mostki cieplne, czyli miejsca ewentualnego przemarzania. Innym ważnym elementem są niskoemisyjne okna z energooszczędną dwu- a nawet trzykomorową szybą. Dodatkowo zaleca się zastosowanie rolet zewnętrznych. Niezbędne w domu pasywnym okazuje się również zastosowanie wentylacji mechanicznej, która zapewni dopływ świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien.
Aby pozyskać energię z zewnątrz należy usytuować dom na osi wschód-zachód, tak aby najbardziej przeszklona część elewacji skierowana była na południe. W tej części domu powinny znajdować się pomieszczenia dzienne, w północnej zaś pomieszczenia gospodarcze, garaż itp. Budynek musi być zwartą bryłą - im bardziej urozmaicony kształt, im więcej balkonów tym więcej energii zużywa budynek. Ważne jest również aby działki nie porastały duże drzewa rzucające cień na budynek. Na południowym spadzie dachu lub na ścianie można zamontować kolektory słoneczne, dzięki którym można uzyskać dodatkowo 150 kWh energii cieplnej na m2. Zgromadzoną w ten sposób energię można zużytkować do podgrzania wody. Zamontowanie baterii słonecznych pozwoli z kolei na wygenerowanie prądu.
Pasywna konstrukcja zapewnia komfort cieplny przez cały rok. Zimą utrzymuje optymalną temperaturę we wnętrzach a latem chroni przez nagrzaniem. Oszczędzane jest paliwo potrzebne do ogrzania domu jak i również do zasilania klimatyzacji. Niwelowane jest także ryzyko wydatków na środki antygrzybiczne czy odpleśnianie ścian. Pionierzy w budowie domów pasywnych liczą swoje obiekty w setkach i tysiącach. Niedawno został oddany pierwszy pasywny dom w Polsce.
Plan działań KE na najbliższe lata w dziedzinie energetyki to szansa na realizację założeń protokołu z Kioto, który nakazuje ograniczenie gazów cieplarnianych. Jest to również próba znalezienia sposobu na rosnące zużycie energii na kontynencie, wzrost jej cen i co najważniejsze uzależnienie od dostaw energii z Rosji. Jednak ostatni niezbyt udany szczyt krajów UE i prezydenta Rosji nie obiecuje poprawy w dziedzinie współpracy energetycznej. Przywódcom Unii przyjdzie więc wspomagać wszelkie pomysły na oszczędzanie energii przez jej obywateli.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej