Mata grzewcza. Montaż elektrycznej maty grzewczej

2019-06-18 8:34
Mata grzewcza
Autor: gettyimages Elektryczna mata grzewcza optymalnie rozkłada temperaturę podłogi, chroni panele podłogowe przed przegrzaniem

Mata grzewcza może być instalowana jako element ogrzewania podstawowego lub wspomagającego praktycznie w każdym pomieszczeniu. Przedstawiamy montaż krok po kroku maty grzewczej na przykładzie podłogi wykończonej panelami. Zaleca się w tym przypadku matę grzewczą o specjalnej konstrukcji, zapewniającej odporność mechaniczną oraz optymalny rozkład temperatur pod podłogą.

W artykule:

  • jak zbudowana jest mata grzewcza przeznaczona do montażu pod panelami podłogowymi,
  • jak krok po kroku przeprowadzić montaż elektrycznej maty grzewczej.

Mata grzewcza

Do ogrzewania elektrycznego podłóg panelowych wykorzystuje się specjalnie opracowane elektryczne maty grzewcze z folii aluminiowej, która zapewniają równomierny rozkład temperatury na powierzchni podłogi, zabezpieczając ją tym samym przed uszkodzeniem. Minimalna grubość maty grzewczej (2 mm) nie podnosi poziomu połogi. Maty grzewcze instaluje się bezpośrednio pod panelami podłogowymi.

Do kontroli temperatury podłogi wykorzystuje się regulator temperatury z czujnikiem podłogowym lub ogranicznik temperatury. Zastosowanie w instalacji elektrycznego ogrzewanie podłogowego regulatora temperatury jest niezbędne.

Mata grzewcza pod panele podłogowe

Mata grzewcza przystosowana do montażu pod panelami podłogowymi składa się z jednożyłowego kabla grzejnego o niskiej mocy liniowej, izolowanego warstwą poliamidowo-teflonową grubości 2 mm. Kable grzejne są gęsto upięte pomiędzy płaszczem aluminiowym i specjalną siatką bawełnianą. Mata grzewcza przeznaczona jest do "instalacji suchej", czyli bez użycia kleju. Jej montaż polega na umieszczeniu mat pomiędzy pianką wygłuszającą a panelami podłogowymi (płaszczem aluminiowym do góry) i podłączeniu przewodów zasilających. Mata grzewcza ma moc 150 W/m².

    Montaż maty grzewczej - 5 etapów prac

    1. Wyznaczenie miejsca montażu regulatora temperatury - instalacjaUrządzeniem przeznaczonym do kontroli temperatury podłogi jest elektroniczny regulator temperatury, wyposażony w czujnik podłogowy. Regulator temperatury zapewnia utrzymanie właściwej temperatury na powierzchni podłogi oraz zabezpiecza panele podłogowe przed przegrzaniem.Do zaprojektowanego miejsca instalacji regulatora należy doprowadzić linię zasilającą.Przygotowujemy otwór pod puszkę elektryczną. Od osi otworu, prostopadle w dół od podłogi, wykuwamy bruzdę, na tyle głęboką i szeroką, aby zmieściły się w niej rurka ochronna czujnika oraz przewody elektryczne zasilające maty grzewczej. Bruzdę wydłużamy w podłodze. Jej głębokość musi być taka, aby w trakcie układania paneli podłogowych rurka ochronna czujnika znajdowała się bezpośrednio pod dolną powierzchnią paneli. Górna krawędź rurki ochronnej powinna dotykać dolnej powierzchni podłogi.

    schemat instalacji ogrzewania podłogowego
    Autor: Thermoval Schemat instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego - podłoga wykończona panelami

    Montujemy puszkę elektryczną. Czujnik wsuwamy do rurki ochronnej tak, aby dotarł do samego jej końca. Rurkę z czujnikiem układamy w przygotowanej bruździe.  U góry rurkę łączymy z puszką podtynkową mocujemy w otworze przygotowanym pod puszkę i pozostawiamy do ostatecznego wklejenia z wykorzystaniem zaprawy klejowej.2.  Montaż warstwy izolacyjnej i wytłumiającejPo montażu puszki elektrycznej oraz rurki z czujnikiem podłogowym, usuwamy z powierzchni podłogi wszelkie nierówności. Starannie czyścimy powierzchnię (najlepiej odkurzaczem). Przystępujemy do układania poszczególnych warstw podłogi. Od tego momentu instalacji należy postępować zgodnie z zaleceniami producentów paneli podłogowych. Niezbędne jest położenie:

    • płyty (lub gęstej pianki) wytłumiającej i wyrównującej. Piankę docinamy, wypełniając puste miejsca, aby uzyskać idealnie równą powierzchnię,
    • cienkiej folii metalizowanej na podkładzie styropianowym, która zapewnia skuteczną izolację termiczną od spodu maty grzewczej. Folia podnosi sprawność instalacji ogrzewania podłogowego i obniża koszty jego eksploatacji.

    W miejscu montażu rurki ochronnej wykonujemy nacięcia podkładu w taki sposób, aby rurka znalazła się pomiędzy poszczególnymi warstwami.

    montaż izolacji podłogi
    Autor: Thermoval Układanie izolacyjnych i wyrównujących podłoże płyt piankowych

    3. Układanie maty grzewczejSprawdzamy rezystancję maty grzejnej. Wartości rezystancji dla poszczególnych wymiarów mat grzejnych są podane w poniższej tabeli.Na tak przygotowanym podłożu, zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem, układamy matę grzewczą. W opakowaniu znajdują się aluminiowe łączniki montażowe, które teraz wykorzystujemy do łączenia poszczególnych mat grzewczych. Łączniki mają na celu zabezpieczenie maty przed przesuwaniem się podczas montażu paneli podłogowych. Do mocowania łączników wykorzystujemy klej montażowy lub taśmę klejącą.

    rezystancja maty grzewczej
    Autor: brak danych Tabela rezystancji mat grzejnych  WT 2010 AL

    Przewody zasilające układamy pomiędzy matą a ścianą pomieszczenia. Nigdy nie prowadzimy przewodów zasilających pomiędzy poszczególnymi odcinkami maty grzewczej, ponieważ może to spowodować zetknięcie się żył grzejnych z przewodem zasilającym, a w efekcie przepalenie jednego z nich.Jeśli zachodzi taka potrzeba, to przedłużamy przewody zasilające przewodem o przekroju: -  2,0 mm².Przewody zasilające łączymy z przewodem przedłużającym za pomocą łączników (zworek).

    Ważne

    Przewód zasilający maty grzewczej (tzw. skrętka) musi być umieszczony pod zaciskiem sprężynowym łącznika.

    Wszystkie połączenia dokładnie izolujemy, zaciski układamy na płasko tak, żeby zmieściły się pomiędzy podłogą a panelami. Jeśli pojawi się taka potrzeba, należy wyciąć fragmenty pianki wytłumiającej w celu schowania tych elementów. Przewody zasilające prowadzimy do puszki elektrycznej w przygotowanym kanale, wzdłuż rurki czujnika temperatury.

    mata grzejna
    Autor: Thermoval Sposób rozłożenia i połączenia mat grzewczych

    W miejscu, gdzie znajduje się podłogowy czujnik temperatury nacinamy podkład maty. Należy uważać na przewód grzejny. Nadmiar podkładu wsuwamy pod rurkę ochronną czujnika podłogowego.

    czujnik temperatury montaż
    Autor: Thermoval Rurka z czujnikiem temperatury
    mata grzewcza montaż
    Autor: Thermoval Przekrój kanału dla rurki ochronnej czujnika temperatury podłogi

    4. Układanie paneli podłogowychPrzystępujemy do montażu paneli podłogowych bezpośrednio na rozłożonej macie grzewczej. Przy montażu paneli nie chodzimy bezpośrednio po macie grzewczej - poruszać się można po rozłożonych pojedynczo panelach podłogowych. Po ułożeniu paneli zamykamy bruzdę w ścianie, w której znajduje się rurka z czujnikiem i bruzdę z przewodami zasilającymi, ułożonymi w korytkach instalacyjnych.

    montaż paneli podłogowych
    Autor: Thermoval Na odpowiednio rozłożonej macie grzewczej montujemy panele podłogowe

    5. Podłączenie elektryczne maty i regulatora temperaturySprawdzamy ponownie rezystancję maty grzewczej. Następnie wykonujemy wszelkie niezbędne podłączenia elektryczne. Obcinamy nadmiar rurki, długość przewodów zasilających i przewodu czujnika temperatury dostosowujemy do adekwatnej montażowej długości. Łączymy przewody z regulatorem temperatury.Po sprawdzeniu prawidłowego podłączenia systemu grzejnego, przygotowaniu ściany i jej pomalowaniu, montujemy przyścienne listwy wykończeniowe.

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają
    Czytaj więcej