Ogrzewanie elektryczne rurociągów. Przewód grzejny THERMOVAL ThermoSwitch
Ogrzewanie elektryczne w postaci przewodów grzejnych THERMOVAL ThermoSwitch polecane jest do instalacji rurowych, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków w pomieszczeniach nieogrzewanych. Elektryczne ogrzewanie rurociągów skutecznie zabezpiecza przed zamarzaniem, zapewniając przepustowość i prawidłową pracę instalacji.
- o zastosowaniu przewodów grzejnych THERMOVAL ThermoSwitch,
- zaletach ogrzewania elektrycznego instalacji wodociągowych,
- doborze instalacji przeciwoblodzeniowej i sposobie jej montażu,
- na co zwracać uwagę przy montażu przewodów grzejnych w rurach PVC
Zestaw grzejny THERMOVAL ThermoSwitch - zastosowanie
Rurociągi usytuowane na zewnątrz są szczególnie narażone na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, zwłaszcza niskie temperatury. System ogrzewania elektrycznego THERMOVAL ThermoSwitch chroni rury i medium przed zamarznięciem (dotyczy to głównie instalacji wodociągowych). Tego typu przewody grzejne można wykorzystać także do zabezpieczenia różnego rodzaju zaworów, kryz, elementów mechanicznych (np: siłowniki bram wjazdowych).
Zalety ogrzewania elektrycznego instalacji wodociągowej
Przewody grzejne zapewniają bezawaryjną pracę rurociągów i całego wyposażenia w okresie zimowym - gwarantują pełną przepustowość instalacji niezależnie od temperatury. System ogrzewania chroni też wrażliwe na niskie temperatury elementy konstrukcyjne. Jest prosty w montażu. Pełni swoją funkcję zaraz po zamontowaniu.
Ważne. Rurociągi z zainstalowanym przewodem grzewczym muszą zostać zabezpieczone izolacją termiczną. Izolacja może być wykonana ze spienionego tworzywa sztucznego (pianki polietylenowej), wełny mineralnej lub innego materiału izolacyjnego. Grubość izolacji dobiera się na podstawie analizy parametrów instalacji rurowej (średnica, medium, temperatura medium) i zewnętrznych warunków temperaturowych. Izolacja musi być zabezpieczona przed wilgocią (wilgoć może uszkodzić izolację lub pogorszyć jej właściwości ochronne). Przy obliczeniach mocy niezbędnej dla skutecznej pracy przewodu i grubości izolacji termicznej korzysta się z tabeli, która jest umieszczona w instrukcji montażu tego produktu.
Przy obliczaniu długości przewodu grzejnego dla instalacji rurowej trzeba uwzględnić:
- moc jaką trzeba zainstalować na 1 m rury (zależy od średnicy rury, różnicy temperatur i grubości izolacji termicznej). Dane do obliczeń otrzymuje się z tabeli umieszczonej w instrukcji montażu przewodu,
- całkowitą długość ogrzewanego odcinka rurociągu,
- wymiary elementów dodatkowego wyposażenia - przyłączonych do tego rurociągu (np. odprowadzenia),
- wymiary kołnierzy, kryz i pozostałej zainstalowanej armatury (zawory, reduktory itd.)
- długość elementów wydłużających (kompensatory - jeżeli występują),
Suma powyższych wymiarów określi wymaganą długość przewodu grzejnego.
Przykład instalacji
Zabezpieczenie przeciwoblodzeniowe wykonuje się na rurociągu zewnętrznym, przeznaczonym do przesyłania wody użytkowej.
Dane:
średnica rurociągu 25 mm (1cal)
długość 1,8 m
zawór przelotowy 25 mm (1 cal)
Dobór instalacji
- wymagana moc grzejna na metr bieżący rury - 7,9 W (dla różnicy temperatur: 40 stopni - dane z tabeli)
- grubość izolacji - 40 mm (otulina - pianka polietylenowa)
Rura z zainstalowanym przewodem grzejnym będzie owinięta folią aluminiową (to zapewni równomierną emisję ciepła). Stosuje się zestaw grzejny THERMOVAL ThermoSwitch o mocy jednostkowej 17 W/m (ułożony pojedynczo) i długości 2 m.
Sterowanie - w zestawie grzewczym jest wbudowany system kontroli temperatury. Nie ma potrzeby instalacji regulatora temperatury.
Montaż systemu przeciwoblodzeniowego
Przewód grzejny układa się wzdłuż rurociągu (równolegle) i mocuje się opaskami zaciskowymi do rury. Rurociąg z zainstalowanym zestawem zabezpiecza się na całej długości folią aluminiową. Następnie układa się warstwę izolacji o grubości 40 mm (otulina - pianka polietylenowa).
Uwaga. Przewód grzejny THERMOVAL ThermoSwitch jest przewodem stałooporowym - oznacza to, że sąsiadujące ze sobą odcinki przewodu grzejnego nie mogą się ze sobą stykać. W przeciwnym razie przewód ulegnie uszkodzeniu - uszkodzi się izolacja i wewnętrzna struktura przewodu grzejnego. Dlatego niezbędne jest zastosowanie odstępu między sąsiednimi odcinkami przewodu grzejnego (zarówno w instalacji równoległej, jak i spiralnej przewodu).
Błędy popełnione w trakcie montażu mogą doprowadzić do uszkodzenia rur z tworzyw sztucznych!
Rury do zimnej wody z tworzyw sztucznych mają atesty do temperatury 40°C.
Rurę przed ułożeniem przewodu grzejnego należy owinąć folią aluminiową (będzie to dodatkowe zabezpieczenie). Nie można tej czynności pominąć w trakcie montażu. Poprawnie wykonana instalacja nie będzie stanowić dla rur z PVC żadnego zagrożenia.
Dane techniczne przewodu grzejnego TV HC Thermo Switch
napięcie zasilania ~ 230 V +/- 15% 50/60 Hz
moc jednostkowa 17 W/m
grubość przewodu grzejnego 6,5 mm
stopień ochrony IP 47
zasilanie jednostronne
przewód w kolorze czarnym
moc zestawu od 34 do 833 W
długość przewodu od 2 do 49 m
Izolacja przewodu grzejnego nie jest odporna na promieniowanie UV (obowiązkowo trzeba stosować folię aluminiową i izolację termiczną chroniącą przed stratami ciepła i promieniowaniem UV).
Cena przewodu grzejnego zależy od mocy i długości. Za 2 m przewodu o mocy 34 W trzeba zapłacić 249 zł, 49 m przewodu o mocy 833 W kosztuje 899 zł.
Przewody grzejne THERMOVAL ThermoSwitch zapewniają w zimę bezawaryjną pracę rurociągów, kanalizacji, kryz, zaworów, itp. Można je także wykorzystywać do zabezpieczenia przed niską temperaturą mechanizmów np. bram wjazdowych czy garażowych. Przewody wyposażone są w bimetaliczny włącznik. System ogrzewania automatycznie aktywuje się, gdy temperatura spadnie poniżej 3°C, a wyłącza się, gdy instalacja osiągnie temparaturę 15°C. Pamiętajmy, że izolacja termiczna sprzyja ochronie rurociągów i obniża koszty ogrzewania.
System przeciwoblodzeniowy jest łatwy w montażu. Zaleca się jednak ściśle przestrzegać warunków montażu producenta i również na podstawie jego wytycznych odpowiednio dobrać poszczególne elementy systemu ogrzewania.