System instalacyjny Oventrop

2007-05-29 13:08

Instalacje grzewcze nie zawsze działają bezawaryjnie; niedomagania systemów instalacji grzewczych nasilają się wraz z postępem technologicznym. Elementy instalacji pochodzące od różnych producentów nie zawsze dobrze współpracują ze sobą. Dlatego właśnie producenci materiałów instalacyjnych rozpoczęli kompletację systemów. W skład systemu wchodzą elementy produkcji własnej (na ogół są to podstawowe elementy danego systemu) i elementy pochodzące od innych, wyspecjalizowanych producentów.

Gwarancją producenta objęty jest zarówno system, jak i wszystkie jego elementy sygnowane marką producenta.
Instalatorzy i ich klienci otrzymują więc gwarancję "z jednej ręki", co upraszcza procedurę reklamacji.
Takie rozwiązanie, jako jedna z pierwszych, zastosowała firma Oventrop. Do podstawowych produktów (armatury i regulatorów do instalacji c.o., wodociągowych, gazowych i olejowych) firma (już 10 lat temu) dodała rurę wielowarstwową "Copipe" z kompletnym programem złączek, sterowniki do regulatorów i inne elementy wystarczające do wykonania instalacji wewnętrznej budynku. Firma nie oferuje kotłów, grzejników i pomp. System instalacyjny Oventrop służy do przesyłu wody grzewczej lub innego czynnika od źródła do odbiorników, reguluje także ich wydajność. Rura "Copipe" (PEX-Al.-PEX) jest uniwersalna; znajduje zastosowanie w instalacji c.o., ogrzewaniu podłogowym, służy także do przesyłu wody pitnej (dopuszczenie DVGW). Uniwersalność tej rury pozwala na łatwe jej zagospodarowanie na placu budowy (jest jednak stosunkowo droga).
Jednak nie ma potrzeby stosowania drogiego rozwiązania do ogrzewania podłogowego; w tym roku firma wprowadziła na rynek system "Cofloor", który jest przeznaczony wyłącznie do tego celu.

    Główne elementy systemu Cofloor:

    1. rury "Copex" (PEX, z barierą antydyfuzyjną) lub "Copipe" (PEX-Al-PEX, wielowarstwowa),
    2. szeroki wybór złączek i kształtek,
    3. armatura, regulatory i napędy do regulacji wydajności,
    4. rozdzielacze i szafki,
    5. płyty systemowe z izolacją i wiele innych elementów, które pozwalają na wykonanie nowoczesnej instalacji ogrzewania podłogowego.

    Zalety systemu: 

  • duża powierzchnia grzejna, która pozwala na skuteczne ogrzanie pomieszczeń przy użyciu niskiej temperatury zasilania - z reguły ok. 35oC zamiast "grzejnikowych" 70oC. Obniżenie temperatury zasilania pozwala na zastosowanie oszczędnych kotłów niskotemperaturowych i kondensacyjnych
  • ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierną emisję ciepła, co pozwala na obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu o 2oC bez zauważalnego pogorszenia odczucia komfortu cieplnego (każdorazowe obniżenie temperatury 1oC oznacza redukcję zużycia energii o ok. 6%),
  • ogrzewanie podłogowe nie wywołuje tak intensywnej cyrkulacji powietrza jak ogrzewanie grzejnikowe,
  • sucha podłoga nie sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i roztoczy.


Instalator może wybrać z oferty firmy jeden z dwóch rodzajów rur: "Copipe" lub "Co-pex", o średnicach 14 x 2 i 16 x 2 mm.

Firma oferuje dwa rodzaje płyty: 

  • NP 35, zintegrowaną z izolacją cieplną i dźwiękochłonną lub
  • NP, tłoczoną twardą folią, przeznaczoną do układania na typowych płytach styropianowych

Płyty są wykonane w sposób ułatwiający obróbkę w rogach pomieszczeń, gwarantujący szczelność np. przy układaniu jastrychu pod płytki ceramiczne. W ofercie firmy są taśmy dylatacyjne, dyble kotwiące i marki do zaznaczania punktów pomiaru wilgotności podkładu. 

Poprawnie wykonana instalacja ogrzewania podłogowego nie może funkcjonować bez starannego wyregulowania hydraulicznego, zarówno na zasilaniu rozdzielacza, jak i pętli grzejnych.

 Firma oferuje szeroki wybór odpowiedniej armatury:

  • węzły mieszające do regulacji stałej temperatury zasilania,
  • regulatory stałego ciśnienia dyspozycyjnego,
  • zawory regulacyjno-pomiarowe, 
  • rozdzielacze z fabrycznie montowanymi wkładkami zaworowymi (pod napędy), wkładkami regulacyjno-pomiarowymi (do wzajemnego, wstępnego zbalansowania pętli) lub z wkładkami pomiarowymi (do optycznej kontroli przepływu w pętlach),
  • napędy elektrotermiczne (dwupołożeniowe lub ciągłe, 0-10V). Napędy sterowane są impulsami od termostatów pomieszczeniowych przesyłanymi po kablu lub zdalnie, falami radiowymi o nieszkodliwych dla człowieka częstotliwościach,
  • termostaty pomieszczeniowe ścienne lub przenośne (zdalne) ułatwiają ustawienie i regulację pożądanej temperatury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej