Systemy grzewcze w budynku Cricoteki

2015-06-08 15:42
Muzeum Tadeusza Kantora Cricoteka
Autor: Verano Zrewitalizowany budynek dawnej elektrowni. Nad nim rozpościera się nowa Cricoteka - obiekt unikatowy pod względem konstrukcyjnym

Wyjątkowe, oryginalne pod względem architektonicznym budynki, to nie tylko sama bryła i materiały wykończeniowe, ale również ciekawe rozwiązania technologiczne. W budynku krakowskiej Cricoteki, uhonorowanej Nagrodą Architektoniczną Polityki 2015, zastosowano nowoczesny system grzewczy z grzejnikami kanałowymi wyposażonymi w wentylatory - to niemal niewidoczne, a jednocześnie wydajne grzejniki, sprawdzające się zwłaszcza w ogrzewaniu dużych powierzchni z przeszklonymi przegrodami budowlanymi.

W krakowskim Muzeum Tedeusza Kantora - Cricotece zastosowano konwekcyjne grzejniki kanałowe z wentylatorem typu TURBO VKN, co umożliwiło stworzenie dyskretnego systemu ogrzewania o wysokiej wydajności. Dzięki wykorzystaniu zjawiska konwekcji wymuszonej, grzejniki tego typu są idealnym rozwiązaniem dla pomieszczeń o dużej powierzchni użytkowej i przeszklonej fasadzie.

W typowych grzejnikach konwekcyjnych powietrze odbiera ciepło od gorącego wymiennika i po ogrzaniu, dzięki różnicy gęstości, unosi się do góry. Jednocześnie wytwarzane jest podciśnienie powodujące zassanie nowej partii powietrza. Przekazywanie ciepła na drodze konwekcji zapewnia równomierny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu i naturalną cyrkulację powietrza. Zastosowanie wentylatorów pozwala na zwiększenie dynamiki przepływu powietrza pozwalającego na szybką reakcję na zmiany temperatury i równomierne ogrzanie pomieszczeń.

Wentylatory w grzejnikach kanałowych Verano zostały dobrane tak, aby ich praca na niskich obrotach generowała szum na granicy słyszalności, co jest szczególnie istotne w obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. muzea. Ponadto pracą wentylatorów można sterować w zależności od potrzeb, co pozwala na uniknięcie przegrzewania pomieszczeń oraz zmniejszenie zużycia energii.

Grzejniki kanałowe w budynku Cricoteki zostały wykończone estetycznymi, zwijanymi kratkami wykonanymi z aluminium naturalnego. Istnieje też możliwość wyboru kratek z innych materiałów, jak aluminium anodowane, lakierowane, powlekane (imitacja drewna), ze stali nierdzewnej oraz drewna surowego.

Grzejniki kanałowe zostały zaprojektowane tak, aby ich eksploatacja, nawet w obiektach publicznych, nie sprawiała żadnych trudności. Ogranicza się ona do zapewnienia odpowiednich warunków pracy – grzejników nie powinno się niczym zasłaniać oraz należy je okresowo czyścić.

Muzeum Tadeusza Kantora Kraków
Autor: Verano Muzemu Kantora Cricoteka - wejście główne do budynku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej