Obejrzyj webinar: „Wybór systemu grzewczego w świetle nowych WT2021 – dlaczego pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie”
Aby spełnić obowiązujące warunki techniczne WT2021, inwestor wybierając instalację grzewczą ma do wyboru tak naprawdę trzy opcje. Musi wybrać pomiędzy kotłem na biomasę, pompą ciepła a hybrydową instalacją opartą o kocioł gazowy, wspomagany odnawialnym źródłem energii.
W przypadku kotła gazowego lub kotła na biomasę, nie ma możliwości samodzielnej produkcji paliwa, co sprawia, że inwestor jest uzależniony od jego dostaw. Za pompą ciepła przemawia fakt, że jako jedyna daje możliwość samodzielnego produkowania energii poprzez wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej.
Pompa ciepła ma też inne zalety: nie ma konieczności budowy kominów czy kotłowni, można wykorzystać funkcję chłodzenia, ma niskie koszty przeglądów i jest praktycznie bezobsługowa.
Obejrzyj webinar w którym ekspert NIBE, ds. odnawialnych źródeł energii pokazuje przewagę pompy ciepła nad dostępnymi na rynku kotłami.
Odpowiedzi na pytania uczestników webinaru
Poproszę o informację jak wyglądają przepisy w przypadku ocieplenia budynku już istniejącego. Konkretnie szkoły z lat 70-tych. Czy musimy ocieplając budynek zaprojektować odnawialne źródło energii?
WT2021 obejmują budynki które otrzymały pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021. Natomiast budynek modernizowany nie podlega pod WT2021. Jednak w przypadku, kiedy inwestor występuję o dotację na termomodernizację domu z programu "Czyste Powietrze" musi spełnić wymogi WT2021. Więcej informacji o programie dotacji na https://www.nibe.eu/pl/pl/wiedza/dotacje/czyste-powietrze
Jak wygląda dobór pompy ciepła w przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz ogrzewaniem podłogowym? Czy takie instalacje powodują mniejsze zużycie energii? Czy bez paneli słonecznych jest szansa na spełnienie WT2021?
Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem powoduje obniżenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Rekuperator odzyskuje energię cieplną z powietrzna usuwanego z budynku. Ogrzewanie podłogowe wymaga zasilania wodą o niższej temperaturze niż grzejniki, przez co pompa ciepła pracuje z wyższym współczynnikiem efektywności COP i zużywa mniej energii. Uzyskanie parametrów wymaganych przez WT2021 jest możliwe przy zastosowaniu pomp ciepła w wysokim współczynnikiem SCOP. Pompy ciepła NIBE powietrze woda charakteryzują się współczynnikiem SCOP w zakresie od 4,4 do 5,05.
W jaki sposób od strony formalnej można zmienić sposób ogrzewania domu? Została wydana decyzja odmowna o gaz, chcielibyśmy zmienić sposób ogrzewania na PC + fotowoltaika z ogrzewaniem podłogowym.
W chwili obecnej zmiana źródła ogrzewania nie wymaga osobnego pozwolenia na budowę. Jest to zmiana nieistotna, więc wystarczy wpis kierownika budowy do dziennika.
W jaki sposób wykorzystać pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym do chłodzenia budynku latem? Jaka jest skuteczność i efektywność takiego rozwiązania? Podobno jest to możliwe...
Pompy ciepła mogą produkować "zimną" wodę. Chłodzenie podłogowe polega na dostarczaniu wody o temperaturze około +18°C do systemu podłogówki. Nie jest to klimatyzacja ale następuje wyraźne obniżenie temperatury pomieszczeń. Z informacji uzyskanych od naszych klientów wynika, że przy tym systemie chłodzenia przy temperaturze zewnętrznej +35°C temperatury wewnętrzne utrzymywały się na poziomie +24 do +25°C. Oczywiście wszystko zależy od budynku i jego konstrukcji.
Czy są teraz jakieś dofinansowania do pomp dla nowo wybudowanych domów?
Budynki powstające po 1 stycznia 2021 podlegają pod WT2021, a przez co muszą mieć odnawialne źródło energii. W chwili obecnej program "Czyste Powietrze" nie przewiduje dotacji do nowych budynków. Obecnie można skorzystać ze Szwedzkiej Dotacji do pomp ciepła NIBE organizowanej przez NIBE-BIAWAR. Szczegółowe informacje na www.szwedzkadotacja.pl
Jak się zachowuje pompa ciepła gdy się włącza grzałka? Czy to znaczy, że zaczyna grzać na całą moc zapotrzebowania czy tylko różnicę mocy między tym co daje pompa w danej temp. a zapotrzebowaniem mocy w danej chwili?
Źródło szczytowe ma za zadanie uzupełnić brakującą energię. Pompa ciepła pracuje z grzałką w trybie biwalentnym równoległym. O włączeniu grzałki decyduje nie tylko temperatura, ale także czas w jakm spada temperatura wody w instalacji. Logika jest dosyć złożona, przez co grzałka jest tylko źródłem szczytowym i nie zużywa dużej ilości energii. Oczywiście dotyczy to pomp ciepła dobrze dobranych do budynku.
Czy można dostać dostęp do dokładnych wykresów pracy PC?
Wykresy mocy pomp ciepła oraz współczynników COP dostępne są w instrukcjach na stronie www.nibe.pl
Co Pan myśli o pompach ciepła hybrydowych (pompa ciepła z gazowym kotłem kondensacyjnym)? Czy jest to efektywne rozwiązanie, gdy na działce mam już gaz?
Jeśli na działce znajduje się przyłącze gazowe i jest zainstalowany kocioł można go połączyć z pompą ciepła. Wcześniej należy wykonać analizę ekonomiczną takiego systemu i sprawdzić opłacalność. W takiej analizie trzeba porównać koszt zakupu kotła gazowego z kosztem zakupu pompy ciepła. W drugim etapie należy porównać kosz eksploatacji obu urządzeń. Na tej podstawie najłatwiej podjąć decyzję o wyborze źródła ogrzewania. Zaletą pompy ciepła będzie możliwość połączenia z instalacją PV i samodzielne produkowanie prądu. Dysponując własnym prądem możemy maksymalnie zredukować koszt ogrzewania domu. Przy kotłach gazowych inwestor nie ma możliwości produkcji gazu z własnego źródła.
Jakie są różnice pomiędzy pompą ciepła a pompą ciepła wysoko temperaturową? Na co zwracać uwagę przy instalacji grzejnikowej?
Standardowe pompy ciepła NIBE typu split, czyli AMS10 oraz monoblok F2040 mogą zasilać instalacje wodą o temperaturze max 55°C. Natomiast pompa ciepła NIBE F2120 może produkować wodę o temperaturze 65°C. Rodzaj pompy ciepła należy wybrać uwzględniając wymaganą temperaturę dla grzejników. Przykładowo jeśli zaprojektowano grzejniki na temperaturę zasilania 55°C to wystarczy pompa ciepła F2040. Gdyby była potrzebna wyższa temperatura to należy wybrać pompę F2120. Pompy wysokotemperaturowe NIBE F2120 mają tez wyższy współczynnik SCOP.
Tu wyjaśniamy jak dobrać moc grzejnika do wielkości pomieszczeń
Czy łączył Pan może pompę ciepła z ciepłem z sieci miejskiej - sieć miejska jako źródło szczytowe? Czy jest automatyka do takiego rozwiązania?
Tak można łączyć takie systemy. Ponieważ są to bardziej rozbudowane rozwiązania zachęcam do kontaktu [email protected]
Jeśli pompa powietrzna pracuje przy -20°C to jaka jest sprawność tego urządzenia?
Pompa ciepła F2120 przy parametrze A-20/W35 ma współczynnik COP =2,8.
Jak można porównać koszty inwestycyjne i eksploatacyjne pomp powietrznych z wymiennikiem gruntowym?
Aby przeprowadzić takie porównanie należy przedstawić szczegółowe dane na temat budynku. Dopiero na tej podstawie można oszacować koszt eksploatacji. Na rynku dostępne są już pompy ciepła powietrzne charakteryzujące się współczynnikiem sprawności SCOP o wartości porównywalnej z pompą ciepła gruntową, więc koszt ogrzania będzie zbliżony. Przykładem jest pompa ciepła powietrzna NIBE F2120.
Jak wygląda dobranie instalacji wentylacji mechanicznej do PC? Jak wygląda rozwiązanie różnych firm? Czy firma NIBE ma jakieś kompleksowe rozwiązania?
Instalacje wentylacji (rozprowadzenie kanałów) wykonuje instalator po ustaleniach z inwestorem. Na rynku dostępne są różne systemy rozprowadzenia powietrza. NIBE oferuje rekuperatory, ale nie narzucamy w jakim systemie należy wykonać instalację wentylacji.
Jaka jest realna żywotność jednostek zewnętrznych i wewnętrznych? Jakie elementy PC najczęściej ulegają uszkodzeniu lub wyeksploatowaniu i jakie są to koszty? Na co zwrócić szczególną uwagę przy użytkowaniu PC aby zmniejszyć ryzyko i wydłużyć żywotność urządzeń?
Według analiz przeprowadzonych przez PORT PC średnia żywotność pompy ciepła to około 20 lat. Markowe sprężarki stosowane u wyspecjalizowanych producentów pomp ciepła mają żywotność około 100 tys. godzin. Przy średniej pracy pompy ciepła na poziomi 5000 h rocznie pompa ciepła powinna przepracować 20 lat. Znamy instalacje na pompach ciepła, które są znacznie starsze i nadal pracują.
W jakim budynku lepiej sprawdzi się pompa ciepła murowanym czy drewnianym (o dużej czy małej bezwładności)?
Budynki murowane mają lepszą zdolność do akumulacji ciepła w ścianach. Budynki drewniane mogą akumulować energię cieplną w posadzkach (ogrzewanie podłogowe). Powstaje coraz więcej budynków drewnianych szkieletowych z pompami ciepła. Zaletą takich konstrukcji jest znacznie niższe zapotrzebowanie na moc grzewczą. Często budynki drewniane szkieletowe prefabrykowane spełniają standard NF40 co oznacza że można zastosować w nich pompy ciepła o niższej mocy.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej, Wydział Mechaniczno-Energetyczny, specjalizacja Chłodnictwo. Z branżą OZE związany od ponad 15 lat. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń instalatorów i projektantów z branży grzewczej (pompy ciepła, rekuperacja, panele fotowoltaiczne). Na co dzień współpracuje z siecią instalatorów i projektantów, służąc wsparciem technicznym przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz budynkach przemysłowych.