Wodne ogrzewanie podłogowe

2007-05-28 18:49

Wodne ogrzewanie podłogowe znane jest w Europie od ponad 20 lat. Znajduje zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budownictwie przemysłowym, sportowym, a nawet sakralnym. Mimo pozornie wysokich kosztów inwestycyjnych, ten sposób zapewnienia ciepła jest tańszy w eksploatacji niż ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie podłogowe wodne to rozwiązanie energooszczędne, a jednocześnie gwarantujące wygodę użytkowania. Rozkład temperatury powietrza w pomieszczeniu ogrzewanym w ten sposób jest zbliżony do optymalnego dla organizmu człowieka - powietrze jest najcieplejsze w okolicy stóp, a nieco chłodniejsze w wyższych partiach. Dzięki zastosowaniu wodnego ogrzewania podłogowego, możemy także obniżyć koszty eksploatacyjne.

Woda, która zapewnia ciepło, charakteryzuje się niższymi parametrami, niż w innych systemach grzewczych: 55/45oC, 50/40oC lub 45/35oC. Pozwala to na zapewnienie podłodze temperatury - około 24-25oC. Rozwiązanie oferowane przez Rettig Heating umożliwia także obniżenie temperatury powietrza w ogrzewanym wnętrzu o 1-2oC, co daje oszczędność o około 6-12% energii w porównaniu do innych systemów. Wodne ogrzewanie podłogowe ma zdolność do samoregulacji - ilość ciepła emitowanego przez podłogę dopasowuje się do zmian temperatury powietrza. Jeśli pokój znajduje się np. w strefie dużego nasłonecznienia, to podłoga automatycznie wydzieli mniej ciepła. Kolejną zaletą systemu jest brak widocznych elementów grzejnych w pomieszczeniach, co poprawia estetykę wnętrza i pozwala na jego swobodną aranżację.

Rozwiązanie tego typu okazuje się pomocne w obiektach zabytkowych, gdzie trudniej dopasować do charakteru wnętrza tradycyjne grzejniki. Wodne ogrzewanie podłogowe sprawdza się również w obiektach sportowych, gdzie mamy do czynienia z wysokimi wymaganiami technicznymi, które musi spełniać podłoga (np. duża zdolność przejmowania drgań). Specyfika rozkładu temperatury powietrza sprawia także, że ogrzewanie podłogowe jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku wysokich hal przemysłowych, czy targowych. Oprócz budynków zamkniętych, system ten stosowany jest coraz częściej na otwartych przestrzeniach - rampach, pasach startowych, czy podjazdach do garaży. W domach jednorodzinnych popularne jest rozwiązanie mieszane: pomieszczenia na parterze (łazienki, kuchnia, pokój dzienny) ogrzewane są systemem podłogowym, zaś sypialnie na piętrze wyposaża się w grzejniki płytowe.
Podstawowym elementem systemu ogrzewania podłogowego Purmo są rury grzejne, ułożone na warstwie izolacji cieplnej i zalane warstwą jastrychu.

Podłoga grzejna składa się z następujących warstw:

Izolacja cieplna i akustyczna

Układa się ją bezpośrednio na podłożu nośnym. W przypadku parteru jest to warstwa podkładowa, czyli tzw. "chudy beton", a jeśli wykonujemy ogrzewanie podłogowe na piętrze warstwę tę układamy bezpośrednio na stropie. Rodzaj izolacji oraz jej grubość zależy od wymagań cieplnych budynku, przewidywanego obciążenia podłogi, a także od rezerwy wysokości pomieszczenia, ponieważ ogrzewanie takie zajmuje dużo miejsca w warstwie podłogi.

Producent proponuje dwa rodzaje izolacji:
- rolljet - izolacja wykonana ze styropianu pokrytego warstwą przeciwwilgociowej folii. Wtopiona w nią siatka kotwiąca ułatwia mocowanie klipsów przytrzymujących rury z ciepłą wodą, a nadrukowana na folii podziałka ułatwia równe układanie i przycinanie izolacji. Od spodu styropian jest odpowiednio ponacinany, co umożliwia zwijanie izolacji i ułatwia transport. Po rozwinięciu i ułożeniu na podłożu nacięcia szczelnie przylegają do siebie, wykluczając powstawanie mostków cieplnych i akustycznych. Rolljet stanowi wierzchnią warstwę izolacji - pod spód należy ułożyć płyty zwykłego styropianu.
- faltjet - izolacja z twardej pianki poliuretanowej, która ma doskonałe właściwości izolacyjności termicznej. Pokryta jest podobnie jak rolljet przeciwwilgociową folią. Izolacja ta wykończona jest od spodu warstwą miękkiej pianki polietylenowej, dzięki której lepiej przylega do podłoża i zapewnia większą ochronę akustyczną. Jest to izolacja jednowarstwowa i nie wymaga stosowania podkładu z płyt styropianowych. Faltjet dostarczany jest w postaci złożonych płyt, o powierzchni 2 m2.
Przy użyciu systemu podłogowego nie trzeba układać specjalnej folii zapobiegającej zawilgoceniu między płytą izolującą a warstwą jastrychu. Płyty izolacyjne Purmo są bowiem fabrycznie pokrywane folią.

Rury grzejne
Rury grzejne stosowane w systemie wodnego ogrzewania podłogowego Purmo wykonane są z polietylenu usieciowanego (PE-Xa). Charakteryzują się one dużą trwałością, obliczaną na około 50 lat, małymi oporami przewodzenia ciepła i przepływu wody, a także elastycznością, pozwalającą na ich układanie w temperaturze nawet do 0oC. W systemie stosuje się rury o średnicy 17x2 mm i 20x2 mm. Rury mogą być układane na różne sposoby, trzeba jednak pamiętać o wcześniejszym zaplanowaniu umeblowania pomieszczenia, gdyż niewskazane jest ogrzewanie miejsc, gdzie ustawione będą szafki kuchenne, urządzenia sanitarne, czy inne elementy stałej zabudowy. Rury mocuje się do podłoża specjalnymi klipsami, które przytwierdzają ją do warstwy izolacji. Temperatura pracy rur może wynosić 900C przy ciśnieniu 6 bar.

Jastrych
W jastrychu, czyli wylewce (najczęściej cementowej lub anhydrytowej), zatopione są rury grzejne ułożone na izolacji cieplnej. Grubość i rodzaj tej wylewki zależy od przewidywanych obciążeń podłogi w ogrzewanym pomieszczeniu. Przyjmuje się, że dla budynków mieszkalnych minimalna wymagana grubość jastrychu nad rurą grzejną musi wynosić 45 mm. Producent zaleca dodanie do mieszanki emulsji, która ogranicza ilość niezbędnej wody i poprawia plastyczność zaprawy. Pozwala to zwiększyć zdolność przewodzenia ciepła i wytrzymałość jastrychu.
Zaprawa lub klej pod właściwą podłogę (płytki, panele itp.)
W zależności od wybranego przez inwestora materiału, jakim zamierza wykończyć podłogę, stosuje się kleje do gresów, terakoty i parkietów lub inne, trwale elastyczne
materiały chemii budowlanej, przystosowane do pracy w podwyższonej temperaturze.

Warstwa wykończeniowa podłogi 
Instalując wodne ogrzewanie podłogowe zastosować można wszelkie dostępne materiały wykończeniowe podłogi, ale decyzja o rodzaju wykończenia powinna być podjęta na etapie projektowania instalacji ogrzewania. Najbardziej polecane są płytki ceramiczne, gresy, czy naturalny kamień. Należy jednak pamiętać, że wszystkie materiały, których składnikiem jest drewno, "pracują" pod wpływem zmian wilgotności. Ważne jest, aby warstwa wykończenia podłogi charakteryzowała się małym oporem cieplnym. Materiały gorzej przewodzące ciepło, takie jak dywany, czy wykładziny oddają go mniej do pomieszczenia, ale równocześnie otrzymujemy bardziej równomierną temperaturę na powierzchni podłogi.
Przy montażu systemu wodnego ogrzewania podłogowego nie wolno zapomnieć o szczelinach dylatacyjnych. Płyta grzejna pod działaniem temperatury rozszerza się - jest to naturalny proces fizyczny. Rozszerzenia płyty o 5 mm we wszystkich kierunkach przejmuje montowana na obrzeżach pomieszczenia taśma brzegowa. Większe rozszerzenia płyt grzejnych mogłyby spowodować popękanie warstwy jastrychu i rozszczelnienie całego systemu. Dlatego szczeliny dylatacyjne konieczne są na połączeniach pomiędzy poszczególnymi płytami grzewczymi (w dużych pomieszczeniach lub takich o nietypowym kształcie, gdzie trzeba złączyć ze sobą kilka płyt), a także tam, gdzie rury przechodzą pod drzwiami.
Producent zapewnia kompletny zestaw wszystkich elementów składowych, potrzebnych do wykonania instalacji: izolację cieplną, rury, elementy do ich mocowania, rozdzielacze, układy regulacji, materiały potrzebne do wykonania dylatacji oraz emulsję do jastrychu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej