Wymiana pieca 2024. Ekspertka radzi, jakie ogrzewanie do domu będzie najlepsze. Na te zagrożenia uważaj!

2024-01-29 8:54
ogrzewanie grzejnik
Autor: Getty Images/Evgen_Prozhyrko

Wymiana pieca w 2024 r. to dla tysięcy Polaków konieczność, gdyż od tego roku za używanie tzw. kopciuchów można w wielu miejscach dostać mandat. Jakie nowe źródło ciepła warto wybrać do domu i czemu warto uważać na pompy ciepła z Azji? Na pytania odpowiada Aleksandra Jurkowska, wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Pora na wymianę pieca. Jakie ogrzewanie do domu ma dziś najwięcej sensu?

Osoby, które ogrzewają swoje domy bezklasowymi piecami na paliwa stałe (tzw. kopciuchami) powinny jak najszybciej pozbyć się swoich urządzeń. W wielu województwach od 2024 r. stosowanie takich źródeł ciepła może się bowiem zakończyć mandatem. Więcej dowiesz się z artykułu o tym, do kiedy i gdzie trzeba wymienić stary piec.

Wiele osób ma jednak poważne wątpliwości, skąd wziąć pieniądze na taką inwestycję oraz jakie ogrzewanie do domu wybrać zamiast kotła na węgiel. Piec gazowy, pompę ciepła, a może jeszcze coś innego? O radę w tej kwestii oraz o komentarz na temat zmieniających się zasad dotyczących ogrzewania domu poprosiliśmy Aleksandrę Jurkowską, wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE. Wywiad znajduje się pod zdjęciem.

Aleksandra Jurkowska, wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE
Autor: IGU OZE Aleksandra Jurkowska, wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE

W 8 województwach Polski od 2024 r. nie wolno już będzie używać tzw. kopciuchów, czyli bezklasowych kotłów na paliwa stałe. W kilku kolejnych województwach taki zakaz wejdzie w życie wiosną lub jesienią. Mimo to wiele osób zdaje się tym nie przejmować. Co im grozi?

Należy pamiętać, że za brak wymiany urządzenia bezklasowego i niedostosowanie się do wymogów państwowych może zostać nałożona kara pieniężna nawet do 5.000 PLN, dlatego warto nie lekceważyć nowych zarządzeń.

Wiele osób zwleka z wymianą pieca na nowy z powodu braku pieniędzy. Czy można uzyskać jakieś dofinansowanie na ten cel? O jakich kwotach mówimy?

Jest wiele programów rządowych, które dofinansowują nie tylko wymianę urządzenia grzewczego, ale także termomodernizację budynku mieszkalnego. Najpopularniejszym jest program „Czyste Powietrze”, który z powodzeniem jest kierowany przez NFOŚiGW. Dofinansowanie można uzyskać w trzech wariantach ze zwrotem aż do 100%, przy czym koszt nowego kotła na pelet o mocy 10kW–25kW to wydatek od 15 do 25 tysięcy złotych.

Załóżmy, że zdecyduję się na wymianę pieca. Jakie nowe źródło ciepła wybrać? Jeszcze niedawno zachęcano Polaków do kotłów gazowych lub pomp ciepła, ale teraz z Unii płyną niepokojące doniesienia związane z tymi urządzeniami...

Przy wyborze urządzenia grzewczego powinniśmy kierować się wieloma aspektami, a najlepiej wykonać audyt energetyczny w naszym domu, po którym fachowiec wskaże najlepsze rozwiązanie.

Oczywiście musimy zwrócić uwagę na to, jakim źródłem dom był ogrzewany do tej pory – jeśli był to kocioł węglowy, sugerowałabym zastanowić się, w jakim stanie jest nasz dom, jaki sposób odbioru ciepła mamy i planujemy, a także czy chcemy robić pełną termomodernizację, tj. nie tylko wymianę okien i drzwi, ale także docieplenie budynku. 

Teraz najważniejsze: jeśli zostajemy przy grzejnikach ściennych, nie przerabiamy całej instalacji oraz nie będziemy robić wielkiej termomodernizacji, to zalecam przyjrzeć się kotłom na biopaliwa stałe, tj.: kotły na palet, kotły na zgazowanie drewna, miejscowe ogrzewacze pomieszczeń.

Jeśli jednak mamy dom wybudowany w klasie zeroemisyjnej, dobrze zaizolowany, z ogrzewaniem podłogowym i myślimy o fotowoltaice, to wtedy najlepszym wyborem będzie dobra polska pompa ciepła.

Czemu akurat polska? Bo wtedy mamy pewność, że będziemy mieli dostęp do serwisu, do porad technicznych, do części zamiennych i, co najważniejsze, pompy produkowane u nas w Polsce są dostosowane do naszej strefy klimatycznej. Przy odpowiednim doborze i wsparciu przedstawicieli polskich producentów będziemy mogli mieć dobre i bezobsługowe źródło ciepła.

Porozmawiajmy teraz o kosztach ogrzewania. Które urządzenie grzewcze zapewni dziś najniższe rachunki?

W Internecie jest dostępnych wiele bezpłatnych kalkulatorów, które obliczają nam, co jest dziś najtańsze. Zalecam nie ufać publikowanym wykresom. Proponuję samemu przeprowadzić taką symulację, podstawiając swoje wartości.

Ceny biopaliw w ostatnim roku ustabilizowały się, dziś pelet można kupić za naprawdę rozsądne pieniądze. 

Co do gazu – niestety nie posiadamy własnych złóż, a więc nigdy nie będziemy mieli pewności, czy i jak długo będzie on dostarczany, a co dopiero dywagować o cenie. Prąd – póki co mamy dofinansowanie od rządu do cen energii, ale nie wiemy, na jak długo. Słyszy się o połowie roku, a później znów niewiadoma. Pamiętajmy także, że prąd w Polsce jest z węgla i powinien trafiać przede wszystkim do elektrowni i ciężkiego przemysłu.

W ostatnim czasie sporo się mówi o problemie z pompami ciepła na polskim rynku. UOKiK zapowiedział kontrole jakości. O co chodzi?

UOKiK na przestrzeni ostatniego roku, jak informuje, dostał ogromne ilości skarg i zażaleń na nieuczciwych sprzedawców, którzy pod płaszczykiem instalatora czy przedstawicieli zagranicznych firm oferowali urządzenia niespełniające paramentów opisanych na tabliczkach znamionowych czy w dokumentacji technicznej. Dodatkowo gros z nich nie posiada akredytowanych badań, które potwierdzałyby te parametry. 

Kontrole zapowiadane przez UOKiK mają dotyczyć producentów i dystrybutorów tych urządzeń. 

Kontrolowane będę urządzenia zarówno polskie, jak i zagraniczne. Kilka lat temu z powodzeniem UOKiK przeprowadził kontrole producentów kotów na biopaliwa stałe i przyniosło to tylko korzyści. Wierzę, że i tym razem tak będzie, a na rynku zostaną tylko urządzenia, które spełniają wszystkie deklarowane parametry, abyśmy jako posiadacze tych technologii nie musieli się niczym martwić. 

Kontrolowani będą tylko PRODUCENCI, DYSTRYBUTORZY I IMPORTERZY. Jednostki państwowe nie zamierzają wchodzić do domów i zabierać urządzeń.

Śledząc doniesienia na temat kolejnych obostrzeń i zakazów dotyczących ogrzewania, można odnieść wrażenie, że wszystko co chwila się zmienia. Skąd pewność, że wybranego przeze mnie nowego źródła ciepła też nie będzie trzeba za moment wymieniać?

Wybierajmy źródła ciepła na to paliwo, które jest narodowym paliwem. Era węgla się kończy, zatem w najprostszej kalkulacji zostaje nam drewno i wszystko co z niego mamy: pelet, zrębka, drewno kawałkowe.  Nie bójmy się tego paliwa – w jego przypadku mamy pewność, że nigdy nam go nie zabraknie i co najważniejsze, jest odnawialnym i ekologicznym źródłem ciepła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej