Zarządzanie energią oraz znaczenie jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń

2008-01-21 11:23

Uzyskanie i utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń (IAQ) w obiektach gdzie prowadzona jest sprzedaż detaliczna wymaga odpowiedniej strategii: kontroli wilgotności, ciśnienia i wentylacji, nieważne czy jest to hipermarket, mały sklep warzywny, restauracja czy dom towarowy. Sprzedawcy detaliczni mogą skorzystać z usług eksperta od ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji aby odnaleźć optymalną kombinację czynników mikroklimatycznych, zapewniających komfort klienta i pracownika, utrzymanie struktury budynku, a także konserwację energii i redukcję kosztów remontowych.

Emisja gazów cieplarnianych przy produkcji i zużyciu energii elektrycznej jest najpoważniejszym elementem przyczyniającym się do globalnego ocieplenia. Wydajne systemy HVAC (z angielskiego: heating, ventilation and air conditioning - ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja) zapewniają redukcję kosztów zużycia energii - system osuszający kosztuje cztery razy mniej, niż ręczne usuwanie skroplonej wody z lodówek.

Jednym ze sposobów na redukcję kosztów zużycia energii, poprawiających przy tym IAQ i kontrolujących wilgotność, jest instalacja systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji wraz z układem osuszania powietrza.
Efektywne techniki kontroli wilgotności mogą pomóc w obniżaniu codziennych kosztów operacyjnych na kilka różnych sposobów np. niższe koszty mrożenia, redukcja strat w zapasach poprzez zapewnienie świeżości produktów, zmniejszenie ilości zwolnień chorobowych pracowników, a także obniżenie kosztów obsługi urządzeń.

Konsultanci HVAC współpracują z pracownikami sklepów i konserwatorami urządzeń w celu określenia IAQ, biorąc pod uwagę czas otwarcia, ruch w sklepie, izolację ścian budynku, wilgotność, wpływ kuchni i lodówek w restaruacjach, sklepach, a także określając wpływ procesów unikalnych dla obiektu, takich jak sprzęt elektroniczny, pieczenie czy parzenie kawy. Po oszacowaniu tych elementów, obiekty detaliczne mogą wymagać instalacji systemów i dodatkowych urządzeń osuszających.

Termin "zarządzanie energią" jest używany w celu określenia co zrobić, aby obniżyć ilość energii potrzebnej w działalności, co obniża koszty, zwiększa poziom komfortu i minimalizuje wpływ na środowisko jednocześnie nie zmniejszając jakości.

O tym, jaki wpływ ma IAQ na poziom zadowolenia klientów wiedzą restauratorzy. Wysoka wilgotność i zapachy z kuchni wywołują poczucie dyskomfortu i mogą obniżyć sprzedaż i zyski. Właściwe zarządzanie energią i przeprojektowanie systemu to sposób na utrzymanie wilgotności na ustalonym, niezmiennym poziomie bez konieczności zużycia większej ilości energii. Utrzymanie stałej wilgotności umożliwia zwiększenie temperatury, oszczędzając tym samym energię i zwiększając zyski, a wszystko to bez zmniejszania poziomu komfortu klienta.

Rekomendowane podejście do IAQ
1. Przeprowadzenie audytu obiektu w celu ustalenia poziomu obciążenia systemu HVAC (w sklepie, podstawy użyteczności konsumpcyjnej i wykrycie ewentualnych problemów związanych z poziomem wilgotności).
2. Ustawienie częstotliwości kontroli temperatury i wilgotności, aby jak najbardziej odpowiadały wymaganemu poziomowi wygody klienta i określenie wpływu na komfort i zużycie energii.
3. Modernizacja systemu HVAC, przez dodanie systemów zaawansowanej kontroli, takich jak: podgrzewanie gorącego powietrza do osuszania i określenie wpływu na komfort i zużycie energii.
4. Określenie wymaganych w obiekcie ulepszeń w izolacji powietrza oraz instalacja dodatkowej izolacji, aby zapobiec dostawaniu się do budynku nieklimatyzowanego powietrza.
5. Instalacja specjalnych systemów wentylacyjnych lub central nawiewno - wywiewnych w strefach kuchennych aby usunąć nadmierną wilgoć, zapewnić dopływ świeżego powietrza i uzyskać kontrolę nad przemieszczaniem się zapachów.
6. Ustalenie programu kontroli zapobiegawczych z ekspertem HVAC, w którym byłaby doroczna konserwacja, próba smarowania, restartowanie urządzeń i bieżąca kontrola.

Porady dotyczące konserwacji
1. Przeprowadzanie audytów energetycznych w celu lepszego zrozumienia punktu odniesienia sprawności instalacji w obiekcie.
2. Ustalenie temperatury i wilgotności na poziomie najlepiej odpowiadającym wymaganemu poziomowi konsumpcji.
3. Modernizacja posiadanych systemów HVAC.
4. Kontrola dachu i okien w celu ustalenia wycieków energii.
5. Instalacja izolacji aby zapobiec dostawaniu się nieklimatyzowanego powietrza.
6. Instalacja systemu kontroli oświetlenia i HVAC, wraz z programowalnymi termostatami.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej