Zawór RTL w instalacji grzewczej. Jak działa zawór RTL? Kiedy stosować zawór RTL, a kiedy mieszający?
Instalację z tzw. zaworem RTL, czyli ogranicznikiem temperatury powrotu, uznaje się za najprostszy układ hydrauliczny ogrzewania podłogowego. Czynnik grzewczy zasila bezpośrednio pętlę podłogówki. Jaka jest zasada działania zaworu RTL? Kiedy sprawdza się zawór RTL?
Zawór RTL - zasada działania
Zawór RTL stosuje się do ograniczenia temperatury na powrocie z grzejnika lub do regulacji temperatury dla pętli ogrzewania podłogowego wodnego i w kombinowanych systemach ogrzewczych, łączących ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe. W obiegu grzewczym nie stosuje się układu mieszającego, a właśnie zawór RTL.
Zawór RTL ogranicza przepływ wody po to, aby ogrzewana podłoga nadmiernie się nie nagrzała. Jeżeli czynnik grzewczy jest zbyt gorący, to zawór RTL, montowany na przewodzie powrotnym, ogranicza odpływ do momentu uzyskania przez pętlę odpowiedniej temperatury.
Temperatura wody przenoszona jest z korpusu zaworu na czujnik. Jeśli nastawiona na głowicy wartość temperatury jest niższa od temperatury wody, regulator samoczynnie zamyka się, jeśli wyższa regulator się otwiera.
Pamiętać należy, że instalację ogrzewania podłogowego z zaworem RTL można zastosować jedynie w jednym, góra dwóch pomieszczeniach (do 20 m²). Przy większych powierzchniach podłoga może mieć nierównomierną temperaturę.
Takie rozwiązanie pozwala również tylko na sterowanie miejscowe poprzez zmianę nastaw zaworu RTL. Nie są uwzględniane przy tym chwilowe zmiany temperatury w pomieszczeniu. Utrzymywana jest względnie stała temperatura podłogi zadana za pomocą zaworu.
Zalety zaworu RTL
Główną zaletą układu grzewczego z zaworem RTL jest mniejszy koszt wykonania instalacji w porównaniu z układem pompowo-mieszającym.
Wady stosowania zaworu RTL
Największą wadą instalacji z zaworem RTL jest brak kontroli nad temperaturą czynnika wpływającego do pętli ogrzewania podłogowego. Może to doprowadzić do uszkodzenia rur instalacji lub posadzki i warstw wykończeniowych podłogi. Dodatkowo, zastosowanie zaworu RTL może powodować odczucie dyskomfortu temperaturowego ze względu na chwilowe, miejscowe przegrzania powierzchni podłogi.
Zawór RTL to dobre rozwiązanie w przypadku prostej instalacji, jednego obiegu grzewczego, najlepiej na małej powierzchni, np. w łazience. Zastosowanie zaworu RTL przy większej powierzchni nie sprawdzi się - temperatura podłogi nie będzie równomierna. W każdym innym przypadku poleca się zastosować zawór mieszający i zestaw pompowy.