Konstrukcje aluminiowe. Dlaczego architekci wybierają aluminium?
Do zalet konstrukcji aluminiowych należą: lekkość, trwałość i odporność na korozję, estetyka i łatwość konserwacji, odpowiednia sztywność kształtowników, możliwość stosowania różnych powłok dekoracyjno-ochronnych. Aluminium nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, jest też materiałem ekologicznym, dającym możliwość odzysku i powtórnego wykorzystania.
Z artykułu dowiesz się:
- o zaletach aluminium, jako materiału na profile okienne
- o energooszczędnych oknach z aluminium
- o antywłamaniowych oknach z aluminium
Zalety konstrukcji aluminiowych
Aluminium ma odpowiednią sztywność kształtowników, co pozwala na projektowanie cieńszych profili i ram skrzydeł okiennych. To oznacza większą powierzchnię przeszkleń - i to jest pierwszy z powodów, dla których architekci chętnie decydują się na aluminium w swoich projektach.
Kolejnym powodem jest możliwość stosowania bardzo różnych powłok ochronno-dekoracyjnych (anodowanie lub malowanie proszkowe) praktycznie w dowolnym kolorze wg palety RAL czy powłoki drewnopodobne ADEC. Powłoki są trwałe i odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Konstrukcje aluminiowe do energooszczędnego i pasywnego budownictwa
Kilkanaście lat temu oknom z aluminium można było zarzucić, że nie są "ciepłe" i nie nadają się do stosowania w budownictwie mieszkaniowym. Obecnie technologie produkcji profili okiennych z aluminium i możliwość stosowania w ich konstrukcji materiałów izolujących pozwalają na wykonywanie zabudowy o wysokiej izolacyjności termicznej. Dzięki temu aluminiowe okna, drzwi i fasady przy zastosowaniu odpowiednich pakietów szybowych ze szkłem niskoemisyjnym mogą z powodzeniem funkcjonować w budynkach najbardziej wymagających pod względem energooszczędności, również pasywnych.
Okna oparte na systemach MB-104 Passive SI oraz MB-104 Passive Aero firmy ALUPROF pozwalają uzyskać znakomite parametry przenikania ciepła przy zastosowaniu szkła 2-komorowego. Profil MB-104 Passive SI ma komorę centralną wewnątrz profili zespolonych, między przekładkami termicznymi wypełnioną wkładem izolacyjnym EPS. Profil MB-104 Passive AERO ma komorę centralną wypełnioną specjalnym wkładem izolacyjnym AERO. Współczynnik Uw dla okna otwieranego na profilach MB-104 Passive SI wynosi 0,80 W/(m2K). Współczynnik Uw dla okna na profilach MB-104 Passive Aero wynosi 0,76 W/m2K. Zostało to potwierdzone certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych PHI Darmstad.
Obecne zaawansowane technologie pozwalają na zastosowanie przy produkcji ślusarki aluminiowej specjalnego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. W przestrzeni pomiędzy przekładkami montowane są często dodatkowe przegrody lub wkłady z materiałów o niskiej przewodności cieplnej, np. spieniony polietylen czy aerożel, który jest materiałem o doskonałych właściwościach izolujących. ALUPROF to pierwsza na świecie firma, która zastosowała aerożel w systemie okienno-drzwiowym – Bożena Ryszka, dyrektor działu marketingu i PR ALUPROF SA.
Bezpieczeństwo antywłamaniowe konstrukcji aluminiowych
Dzięki zastosowaniu odpornych konstrukcji aluminiowych wraz ze szkłem antywłamaniowym okna z aluminium stanowią przeszkodę trudną do pokonania dla niepożądanych gości. Istnieje również możliwość zastosowania specjalnych elementów antywyważeniowych oraz okuć przeznaczone specjalnie do tego typu konstrukcji. Fakt, że okna aluminiowe doskonale się do tego nadają jest kolejnym argumentem, przemawiającym za ich wyborem przez architektów. ALUPROF ma w ofercie systemy okien w klasach antywłamaniowych od RC1 do RC3. W ofercie firmy są także systemy specjalistyczne profil MB-70RC4 oraz MB-86 RC3i.
Duże przeszklenia możliwe dzięki konstrukcjom aluminiowym
Nowoczesne projekty architektoniczne to duże przeszklenia. Większy rozmiar okna oznacza jednak jego większy ciężar. Nowoczesne okucia pozwalają poza klasycznym sposobem otwierania także na wykonywanie dużych i ciężkich okien i drzwi tarasowych. System drzwi tarasowych ALUPROF MB-77HS umożliwia zaprojektowanie konstrukcji o szerokości kilkunastu metrów, z pojedynczymi skrzydłami o szerokości ponad 3 m i ciężarze do 600 kg.
W ofercie ALUPROF dostępny jest także system drzwi przesuwnych z ukrytą ramą MB-Skyline Type R. Drzwi te zapewniają dobre doświetlenie wnętrza, optycznie je powiększają i – przede wszystkim gwarantują wspaniały widok na otoczenie domu. Maksymalna wysokość drzwi MB-SKYLINE TYPE R to aż 4 metry, a skrzydło ruchome może ważyć nawet 700 kg, co sprawia, że dzięki ich wykorzystaniu możemy uzyskać spektakularny efekt szklanej ściany, który zatrze granicę między wnętrzem a naturą wokół budynku.
Recykling konstrukcji aluminiowych
Bardzo wielką zaletą okien aluminiowych istotną dla architektów jest możliwość ich recyklingu – użyty do ich produkcji materiał można niemal w 99% odzyskać i wykorzystać ponownie. Za wykorzystanie takich materiałów można uzyskać dodatkowe punkty przy certyfikacji obiektów w systemach certyfikacji BREEAM, LEED czy podobnych.
Reasumując aluminium pozwala architektom na tworzenie unikatowych, pięknych i trwałych realizacji nadążających za wymaganiami współczesnego świata. Ważna jest energooszczędność i zrównoważony rozwój.
Pozostałe kursy:
- Zabezpieczenia antywłamaniowe - okna i rolety zewnętrzne ALUPROF
- Aluminiowe systemy przeciwpożarowe. Aluprof dla najbardziej wymagających projektów
- Duże przeszklenia a bezpieczeństwo. Jakie rozwiązania w dużych przeszkleniach podnoszą parametry antywłamaniowe?
- Zewnętrzne osłony okienne - systemy aluminiowych rolet, żaluzji i okiennic
- Najczęściej popełniane błędy przy montażu rolet