Budowlane szkło samoczyszczące
Samoczyszczące szkło budowlane, aby było czyste potrzebuje słońca i trochę deszczu. Promienie UV rozkładają zanieczyszczenia na szybie (fotokataliza) i sprawiają, że powierzchnia szkła budowlanego uzyskuje zdolność przyciągania do siebie cząsteczek wody (hydrofilność). Dzięki temu woda rozlewa się po szkle cienką, równomierną warstwą i spływa, nie zostawiając zacieków.
Szkło samoczyszczące SGG BIOCLEAN firmy Saint-Gobain Glass potrafi usunąć osadzające się na nim zanieczyszczenia (np.: kurz, spaliny, zaschnięte krople wody). Działa wtedy specjalna powłoka samoczyszcząca, którą pokryta jest zewnętrzna powierzchnia szkła budowlanego. Tworzy ją mineralna substancja na bazie tlenku tytanu, o właściwościach fotokatalitycznych i hydrofilnych. Aby związki chemiczne zawarte w powłoce mogły działać, potrzebują dwóch czynników - promieni ultrafioletowych obecnych w świetle słonecznym oraz wody.
Obecność powłoki nie oznacza, że można zupełnie zrezygnować z mycia stolarki okiennej, natomiast trzeba je myć znacznie rzadziej. Nie zawsze bowiem szkło budowlane będzie wystawione na wystarczającą ilość obu potrzebnych czynników, np. podczas upalnego lata przez kilka tygodni nie spadnie ani kropla deszczu. W takiej sytuacji czyszczenie szkła polega na przetarciu go miękką ściereczką nasączoną czystą wodą.
Szkło samoczyszczące może zostać użyte praktycznie we wszystkich rodzajach szyb zespolonych stosowanych w oknach i drzwiach (również połaciowych i balkonowych), w szklarniach i ogrodach zimowych oraz na przeszklonych elewacjach budynków. Sprawdzą się dobrze w warunkach miejskich oraz w środowisku, w którym panuje duże zanieczyszczenie, np. w okolicach autostrad, dworców, lotnisk, na terenach przemysłowych. Najlepszy efekt uzyskuje się, oczywiście, stosując je w miejscach mocno nasłonecznionych oraz eksponowanych na opady atmosferyczne. Przepuszczalność światła i wygląd zewnętrzny szkła z powłoką są takie same jak szkła bez powłoki. Jest ono również przyjazne dla środowiska naturalnego - zamiast szkodliwych detergentów do mycia okien potrzeba tylko słońca i deszczu.