Budujesz dom energooszczędny? Zainstaluj progi termiczne Roto Eifel T/TB
Ochrona cieplna budynku wymaga właściwego zabezpieczenia newralgicznych punktów jego powłoki, w tym fasady. Jednym z ważnych jej elementów są progi do drzwi zewnętrznych. W budynku energooszczędnym warto więc zastosować progi drzwiowe termiczne, np. Eifel T/TB firmy Roto Frank. Wpłynie on pozytywnie na energooszczędność budynku.
Wymogi sformułowane w Niemczech przez Dyrektywę o Poszanowaniu Energii (EnEv) na rok 2012 wymieniają drzwi zewnętrzne jako jedno z potencjalnie słabych ogniw ochrony cieplnej budynku. Zakład Stolarki Budowlanej CAL, oferujący drzwi drewniane zewnętrzne (charakteryzujące się jednym z najlepszych współczynników termoizolacyjności na naszym rynku), zadbał również o to, by wyposażać je w odpowiednie progi drzwiowe, chroniące dom przed utratą ciepła. W wyniku nawiązania współpracy z firmą Roto Frank w ofercie CALa od początku roku dostępne są progi do drzwi Roto Eifel T/TB.
Ciepłe progi do drzwi to dodatkowe przegrody termiczne
– Próg drzwiowy Roto Eifel T/TB, określany również mianem ciepłego progu lub progu termicznego, to element mający decydujący wpływ na ograniczenie strat ciepła przez stolarkę drzwiową. Atrybutem odróżniającym ten produkt od progu tradycyjnego jest przegroda termiczna, będąca zarazem podstawą właściwości istotnych dla budownictwa energooszczędnego – mówi Leszek Rumiński, Product Manager z firmy Roto Frank.
Materiałami stosowanymi w produkcji ciepłych progów Roto Eifel T/TB są: tworzywo sztuczne oraz aluminium. Część wewnętrzna, wykonana z tworzywa składa się z kilku komór, które, wypełnione powietrzem, są skuteczną przegrodą termiczną - poprawiają parametry cieplne całych drzwi. Widoczne ze strony zewnętrznej aluminiowe wykończenie spełnia funkcję elementu stabilizującego, który nadaje progowi odpowiednią statykę. Na próg w przejściu nakładana jest estetyczna, wykonana z tworzywa i odporna na ścieranie pokrywa - żebrowana bądź gładka. Zakrywa ona całkowicie znajdujący się pod nią kanał narzędziowy. W prawidłowo zamontowanym progu pod częścią tworzywową znajduje się dodatkowo profil poszerzający (złożony z kilku komór powietrznych) oraz izolacja pionowa (wykonana z folii przeciwwilgociowej).
Cieplejsza stolarka drzwiowa z progiem termicznym
W roku 2011 Zakład Stolarki Budowlanej CAL wprowadził do swojej oferty nową linię drzwi zewnętrznych o znacznie lepszychch parametrach termoizolacyjnych – współczynnik przenikania ciepła drzwi z nowej Kolekcji Arktycznej kształtuje się na poziomie 0,8 (W/m2K), co jest jednym z najlepszych wyników osiągniętych w stolarce drzwiowej.
– Nawiązanie współpracy z firmą Roto Frank stanowi kolejny ważny krok w rozwoju naszego produktu. Dobry wybór samego skrzydła drzwi zewnętrznych nie wystarcza bowiem do zapewnienia budynkowi pożądanej ciepłoty. Składają się na nią różne elementy, a dobrze dobrany próg wraz z systemem zapewniającym możliwość jego montażu eliminującego mostki termiczne jest w tym przypadku jednym z najważniejszych – mówi Czesław Suski, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL.
Zastosowanie nowości Roto Frank w drzwiach zewnętrznych drewnianych znacznie ograniczyło ubytki ciepła przez drzwi (i całe elewacje). Potwierdzają to pomiary przebiegu izoterm, wykonane przez niezależny instytut badawczy dla systemu Roto Eifel T/TB. Badanie wykazało wartość współczynnika fRsi na poziomie 0,8, co jest wynikiem dużo lepszym od zalecanej wartości 0,7. Współczynnik ten określa bezpieczne ze względu na powstawanie pleśni warunki temperaturowe na powierzchni przegrody.
Dodatkową zaletą nowych progów jest ich niewielki wymiar, zgodny z normą DIN 18030. Wysokość progu (ponad gotową podłogą) nie przekracza 20 mm, co jest wymiarem akceptowalnym w budownictwie bez barier. Niski próg umożliwia również łatwe zintegrowanie blachy zamka, co zwiększa właściwości antywłamaniowe drzwi zewnętrznych.
Ochrona cieplna budynku wymaga właściwego montażu drzwi
Zestawienie progu o takich parametrach z ciepłym skrzydłem drzwiowym stanowi gwarancję dobrego zabezpieczenia termicznego otworu wejściowego, będącego jednym z najbardziej newralgicznych miejsc fasady. Przy stosowaniu tego rodzaju rozwiązań koniecznie trzeba jednak pamietać o prawidłowym montażu.
– Odpowiednio przeprowadzony montaż to przysłowiowa „kropka nad i” – absolutnie nie należy na nim oszczędzać, np. poprzez wykonywanie go własnymi siłami. Współpracując z dostawcą progów termicznych korzystamy również z jego doświadczeń, a tym samym prezentujemy naszym klientom oraz fachowcom z grup montażowych praktyczne rozwiązania, które trzeba przewidzieć często już na pierwszym etapie prac budowlanych – mówi Czesław Suski.
Dokładne wskazówki w zakresie przygotowania otworu drzwiowego do montażu drzwi ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania ciepłego progu Roto Eifel T/TB zamieszczone zostaną także w nowych instrukcjach Zakładu Stolarki Budowlanej CAL.
Krótko o producencie drzwi
Zakład Stolarki Budowlanej CAL z siedzibą w Suwałkach istnieje na polskim rynku od 27 lat. Głównym przedmiotem działalności firmy jest produkcja stolarki otworowej - drewnianych drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. W produkcji CAL stosuje rozwiązania, takie jak: szczelina wentylacyjna w drzwiach łazienkowych, wręg antywłamaniowy, systemy drzwiowe do domów inteligentnych. Wszystkie produkty Zakładu Stolarki Budowlanej CAL mają aprobaty i certyfikaty zgodności wymagane na rynku budowlanym. Zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne wytwarzane są zgodnie z normą EN 1435-1:2006 i mają znak CE.