Czego nie widać... w oknie?
Okno jest bardzo specyficznym wyrobem - pozornie większość okien wygląda tak samo, bez względu na producenta. Wszyscy mają okna 5-komorowe, +/- takie same kolory w standardzie, podobne kształty profili... więc gdzie są te różnice?
Jest ich zaskakująco dużo, jednak wiele bardzo istotnych elementów jest niewidocznych na "pierwszy rzut oka":
1. Profile mogą być klasy A, B lub C. Oznacza to, że ścianki konstrukcyjne mogą mieć 2,8 mm grubości /klasa A/ ale i poniżej 2,5 mm /klasa C/ - różnica sięga zatem nawet 11% i więcej. To niepozorne 0,5 mm odgrywa jednak bardzo istotną rolę.
Producenci profili bazując na opinii, iż Klienci zwracają uwagę głównie na: magiczną ilość "5 komór", szerokość 70 mm profilu i cenę okna - dostosowują swoją ofertę do tych oczekiwań. Gro profili "nowej generacji" 5-komorowych waży tyle samo, co "starsze modele" - które były 3 komorowe i miały szerokości 58-60 mm. Wszystko da się "rozdmuchać" - profile na etapie produkcji także. Powód jest jeden, cena profilu to jego waga, a nie ilość komór!
Grubość ścianek profilu ma bezpośredni wpływ na statykę, wytrzymałość stolarki i możliwości konstrukcyjne. Warto zatem sprawdzić z jakiej klasy profilu proponowane są okna. Klasa profilu podawana jest w Aprobacie Technicznej, którą winien dysponować handlowiec.
2. Wszystkie profile PVC wymagają dodatkowego usztywnienia w postaci zbrojenia.
Stal jest droga i na "szczęście" w gotowym wyrobie jej nie widać. Wprawdzie zgodnie z wytycznymi powinno się stosować zbrojenie min. 1,5 mm, ale jak zastosuje się 1,0-1,2 mm to oszczędności są dość istotne, a więc pokusa duża. Tym samym nie zawarcie w umowie informacji o grubości zastosowanego zbrojenia już ułatwia "uproszczenia".
Dodatkowo zbrojenie winno byś zgodnie z wytycznymi przykręcane do profilu nie rzadziej niż co 30 cm. Rzadziej przykręcone zbrojenie to również wymierne korzyści: taniej i szybciej.
3. Wszystkie okna mogą się otwierać i uchylać, większość producentów stosuje okucia znanych firm, ale o ilości punktów ryglowania mówi niewielu. A okucia można porównać do klocków LEGO - ilość elementów decyduje o cenie, szczelności i funkcjach okna. Zatem można "okuć" okno systemowo, ale można również w ramach oszczędności zastosować mniej elementów na niewidocznych częściach okna: "góra, dół, z boku od strony zawiasów". W efekcie występują przedmuchy. Zbyt uboga kombinacja elementów okucia nawet najlepszej firmy nie zagwarantuje dobrego funkcjonowania, szczelności i bezpieczeństwa.
Dodatkowe elementy okucia znacznie podnoszące komfort użytkowania, tj. stopniowanie uchyłu, zatrzask balkonowy, zaczepy przeciwwyważeniowe często kalkulowane są dopiero na życzenie "świadomego" Klienta.
Poprzez zastosowanie zaczepów oraz rolek ryglujących w kształcie grzybków możemy osiągnąć odpowiedni poziom zabezpieczenia przed włamaniem. Istotne jest jednak aby zaczepy były przykręcone do stali wzmacniającej ramę 4 śrubami. Producenci najczęściej stosują tylko 2 śruby przykręcane do plastiku - w myśl zasady taniej i szybciej a efekt zabezpieczenia - pozorny.
4. Klamki też mogą być różne - choć kształt jest "identyczny". Jedne np. renomowanej firmy Hoppe odlewane są ze stopów metali lekkich i posiadają gwarancję niezawodności działania przez min. 10 000 cykli, inne są plastikowe i wyrabiają się w pierwszym roku "użytkowania".
5. Decydując o kolorze stolarki warto nawiązać do koloru elewacji, dachu, obróbki blacharskiej, ale również do wykończenia wewnątrz domu tj. do mebli, podłóg... Do niedawna najpopularniejszym kolorem był złoty dąb, mimo, że trudno jest dopasować do niego choćby kolor dachu.
Wnioski nasuwają się następujące:
- W umowie kupna stolarki powinno być szczegółowo opisane deklarowane wyposażenie okien.
- Zamawiając okna, drzwi wejściowe warto pamiętać, iż jest to element konstrukcyjny, wbudowywany w ściany.
W dalszej kolejności wykonywana jest elewacja, malowane są ściany, wykańczane są podłogi itd. Jeśli wybór okaże się niewłaściwy to oznaczać to będzie konieczność przeprowadzenia gruntownych prac budowlanych. I dlatego decyzja o zmianie mebli czy telewizora może być spontaniczna, ale nie ta, która dotyczy stolarki. - Zamówienie okien wiąże się również z poważnym wydatkiem, dobre okna powinny cechować się bezawaryjnością przez wiele, wiele lat, a zatem warto poświęcić na to więcej czasu, i nie ograniczać się do jedynego miernika jakim jest cena... Wybierając telefon komórkowy, z którego korzysta się najczęściej tylko rok wszyscy pytają o dodatkowe funkcje, wyposażenie, układ menu, design, przy wyborze okien rzadziej bywamy tak wnikliwi, a szkoda...