Energooszczędne okna do poddaszy VELUX Thermo Technology

2012-02-09 10:29
Nowe energooszczędne okna do poddaszy VELUX
Autor: VELUX Polska

Wyższe standardy efektywności energetycznej, wygoda użytkowania i więcej dziennego światła, to cechy, jakie mają okna dachowe nowej generacji  VELUX Thermo Technology. Okna do poddaszy zyskały lepsze właściwości izolacyjne i niższy współczynnik Uw 1,2 dla standardowych okien dachowych.

Dzięki zastosowaniu nowego materiału o wysokim poziomie izolacyjności, okna do poddaszy VELUX charakteryzują się zarówno lepszą izolacyjnością cieplną, jak i większym zyskiem ciepła z energii słonecznej. Jest to możliwe dzięki większej powierzchni szyby, która  zapewnia równocześnie do 18% więcej światła.
– Przez ostatnie lata intensywnie pracowaliśmy nad rozwojem nowej generacji okien do poddaszy. Wyznacza ona nowe standardy użytkowe dla milionów ludzi, którzy cieszą się światłem dziennym i świeżym powietrzem zapewnianym przez okna VELUX. Nowa generacja łączy w sobie doskonałe właściwości izolacyjne ze znacznie zwiększonymi korzyściami płynącymi z pasywnego pozyskiwania energii słonecznej. Osiągamy w ten sposób doskonałą efektywność energetyczną - mówi Jørgen Tang-Jensen, Prezes Grupy VELUX A/S – W ten sposób okna VELUX będą miały wyraźny udział w energooszczędnym budownictwie mieszkaniowym, tak ważnym dla działań mających na celu ograniczenie globalnego zużycia energii, którego 40 procent stanowi energia zużywana przez budynki.

Wyższa efektywność energetyczna    

Celem opracowania nowej linii okien było znalezienie odpowiedniej konstrukcji, która zapewniałyby oszczędność energii przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Jednocześnie zachowane zostały sprawdzone rozwiązania, które zawsze były znakiem firmowym okien do poddaszy VELUX. Wraz z wprowadzeniem VELUX Thermo Technology okna zyskały lepsze właściwości izolacyjne (współczynnik Uw do 1,2 W/m2K dla standardowych okien dachowych) . W połączeniu z większą powierzchnią szyby, która zapewnia do 18% więcej światła (i pozyskuje więcej energii słonecznej), sprawia, że nowe okna dachowe podnoszą efektywność energetyczną do nowego poziomu.

Więcej światła przez okna

– Powierzchnia szyby została zwiększona z dwóch powodów. Po pierwsze, chcieliśmy poprawić energooszczędność nowego okna do poddaszy, tak aby cechowała je lepsza izolacyjność oraz większy zysk ciepła z energii słonecznej w zimnych okresach – zapewniając w rezultacie wyjątkowy bilans i efektywność energetyczną. Po drugie, więcej światła dziennego oznacza mniejsze zapotrzebowanie budynków na światło elektryczne, co przekłada się, zarówno na oszczędności energii, jak i poprawę samopoczucia osób, które w nich mieszkają i pracują – wyjaśnia Jørgen Tang-Jensen.

Lepszy klimat we wnętrzach

Oprócz udoskonalenia okien pod kątem pozyskiwania zimą energii cieplnej ze słońca, VELUX nadal będzie oferować szeroki wybór szyb oraz akcesoriów dekoracyjnych i przeciwsłonecznych, aby ograniczyć przegrzewanie pomieszczeń latem.  
Równie ważne dla klimatu pomieszczeń jest świeże powietrze. W nowej generacji okien do poddaszy VELUX wentylacja nadal jest możliwa nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte (dzięki klapie wentylacyjnej, która od dawna jest charakterystyczną cechą okien VELUX). Klapa zapewnia wyjątkową wydajność i kontrolę dostępu świeżego powietrza, co przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców.

Okna dachowe udoskonalone

Poza ustanowieniem nowych standardów w zakresie oszczędności energii, VELUX wprowadza szereg innych udoskonaleń w zakresie wzornictwa, komfortu użytkowania oraz zasad montażu

  • Nowe okna VELUX można montować szybciej i na dwóch różnych głębokościach w konstrukcji dachu – standardowej lub obniżonej (w której okno zlicowane jest z pokryciem dachowym). Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowego kątownika montażowego. Przy montażu obniżonym okno znajduje się 40 mm głębiej w konstrukcji dachu, co oznacza bardziej estetyczny wygląd i przyczynia się do dodatkowych oszczędności energii.
  • Nowy, całkowicie przeprojektowany dotykowy panel sterowania VELUX INTEGRA® zapewnia zaawansowany technologicznie, a zarazem przyjazny w obsłudze sposób kontrolowania klimatu pomieszczeń wyposażonych w elektryczne okna dachowe i akcesoria VELUX.
  • Konstrukcja nowej generacji okien dachowych VELUX również została ulepszona, zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz, za sprawą bardziej smukłych profili skrzydła i ościeżnicy nadających oknom elegancki wygląd.
  • W oknach zmieniono także oblachowanie.
  • Ulepszono również opakowanie produktu.

Bilans energetyczny okna

Bilans energetyczny jest metodą oceny efektywności energetycznej okna. Jest to różnica pomiędzy energią słoneczną, która dociera przez okno oraz stratą ciepła, które ucieka przez okno. Jeżeli poziom zysku ciepła z energii słonecznej jest większy niż straty ciepła, bilans energetyczny okna jest dodatni. Bilans energetyczny wyrażany jest określoną wartością liczbową. Kiedy powinien być dodatni a kiedy ujemny?

  • Sezon letni
    W sezonie, w którym chłodzimy wnętrza, bilans energetyczny powinien być możliwie najbliższy zeru poprzez zmniejszanie ryzyka przegrzania i unikanie stosowania energii z paliw kopalnych do klimatyzacji wnętrz. Okna dachowe z wyższym poziomem ochrony przeciwsłonecznej będą stale chronić przed przegrzaniem latem; dodatkową ochronę przed ciepłem zapewniają akcesoria dekoracyjne i przeciwsłoneczne oraz rolety zewnętrzne.
  • Sezon zimowy
    W sezonie, w którym ogrzewany wnętrza, bilans energetyczny powinien być wyższy od zera, aby ograniczyć straty energii i zoptymalizować zyski ciepła z energii słonecznej.

Nowe okna - od kiedy na rynku?

Grupa VELUX zaprezentowała nowe produkty 31 stycznia br. na targach Dach & Holz w Niemczech. Na tym rynku, będą one oferowane w limitowanej edycji 2012. Nowa generacja okien VELUX zostanie wprowadzona wiosną 2012 r.  także w Skandynawii, a następnie na kolejnych rynkach, w tym również polskim, począwszy od 2013 roku. Aby uzyskać więcej informacji o nowej generacji okien do poddaszy należy skontaktować się z regionalnym biurem sprzedaży VELUX.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej