Jak będą się zmieniać okna i drzwi? W jakim kierunku będzie rozwijać się stolarka?

2013-09-13 11:49
okno balkonowe roto
Autor: Roto Frank Okucia Budowlane Zyski ciepła pochodzące z energii słonecznej mają ogromne znaczenie w bilansie energetycznym budynku, dlatego szyby w oknach stosowanych w budownictwie energooszczędnych powinny mieć możliwie wysoki współczynnik przepuszczalności energii słonecznej.

Nowoczesna stolarka jest coraz bardziej zaawansowana technologicznie i dopasowana do wymagań budownictwa energooszczędnego. Okna i drzwi charakteryzujące się wysoką izolacyjnością termiczną i funkcjonalnością, szybko wypierają z rynku stolarkę tradycyjną. Regulacje prawne, nowe przepisy budowlane, a także względy ekonomiczne i ekologiczne za chwilę wymuszą "powszechność" budynków energooszczędnych. Jakie okna będą wtedy dostępne? Jakie parametry będą dla okien najważniejsze?

Próba odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku będzie rozwijać się stolarka okienna i z jakimi produktami będziemy mieli do czynienia w przyszłości, związana jest przede wszystkim z kwestiami dotyczącymi parametrów technicznych okien. Istotna jest tu nie tylko energooszczędność wyrażana w wartości współczynnika U, ale również takie właściwości okna jak bezpieczeństwo antywłamaniowe, wentylacja oraz estetyka konstrukcji. Na temat przyszłości okien rozmawiamy z przedstawicielami firm i organizacji z branży stolarki okiennej w Polsce.

Okna energooszczędne z szybą zespoloną bardzo szybko wyparły okna tradycyjne stosowane jeszcze w latach 90-tych. Jakie są obecnie standardy jeśli chodzi o konstrukcję okna? Jakie szyby i powłoki są stosowane w nowoczesnej stolarce okiennej?

Maciej Łozdowski, Doradca Techniczno-Handlowy Sokółka Okna i Drzwi S.A., producenta drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej: "Możemy przyjąć, że oknem standardowym jest obecnie okno, w którym zastosowano pakiet szybowy o współczynniku Us = 1,1 W/m2K. Natomiast za okna energooszczędne przyjmuje się takie, którego Us jest niższy niż 0,7W/m2K. Pakiet szybowy o współczynniku Us = 1,1 W/m2K składa się z dwóch szyb o grubości 4 mm, połączonych ramką dystansową o przekroju 16 mm i przestrzenią międzyszybową wypełnioną gazem szlachetnym, najczęściej argonem (4/16/4t). Dodatkowo, szyba wewnętrzna jest pokryta warstwą thermofloat, czyli powłoką niskoemisyjną, która w sposób selektywny przepuszcza promieniowanie cieplne. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie pakietów trzyszybowych o dużo lepszych parametrach niż Us = 1,1 W/m2K , z powłoką thermofloat zarówno na szybie wewnętrznej, jak i wewnętrznej."

Jakie innowacje w oknach są jeszcze konieczne, biorąc pod uwagę rozwój budownictwa energooszczędnego? Jakie komponenty można jeszcze udoskonalić?

Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto, producenta okuć do stolarki okiennej i drzwiowej: "Jednym z kierunków rozwoju jest wyeliminowanie mostków termicznych. W tradycyjnych oknach z widocznymi zawiasami, w miejscu przejścia zawiasu na ościeżnicę uszczelka jest przyciśnięta i tworzy się mostek termiczny. Na skutek tego następują straty ciepła. Systemy okuć z ukrytymi zawiasami eliminują mostki termiczne, gdyż uszczelka na całym obwodzie skrzydła szczelnie przylega do ościeżnicy, także w miejscu zawiasu górnego.

W przesuwnych drzwiach tarasowych przyszłością są systemy okuciowe o dużej nośności i dużym odstawieniu skrzydła od ramy, co umożliwia stosowanie masywnych profili i ciężkich, potrójnych pakietów szybowych, takich jak w budynkach niskoenergetycznych."

Niezwykle ciekawym zagadnieniem jest to, w jaki sposób będą kształtowały się kierunki rozwoju okien. Czy dalsze obniżanie wartości współczynnika U da się pogodzić z zapewnieniem odpowiedniej wentylacji? Czy będziemy mieli do wyboru coraz mniejsze, czy też coraz większe okna wyposażone w kilkuwarstwowe pakiety szybowe?

Aneta Koziołko, Marketing Manager Kołobrzeskiej Fabryki Okien i Drzwi AMBERLINE: "Według mojej opinii, konstruktorzy i technolodzy materiałów będą dążyć do maksymalnego obniżenia współczynnika przenikania cieplnego, co w rezultacie przełoży się na niższy współczynnik Uw. W związku z dużymi ograniczeniami i niedoskonałością profili okiennych, produkowane będą okna o coraz większych przeszkleniach, co oznacza zwiększony udział przeszklenia względem profili. Okna będą ewoluowały w kierunku coraz lepszej szczelności, a w ślad za tym rozwinięciu ulegną systemy wymiany powietrza z odzyskiem energii cieplnej (rekuperacji) i systemy klimatyzacji oraz wentylacji.

Sądzę, że produkcja pakietów szybowych tzw. "próżniowych" będzie kolejnym krokiem w produkcji okien niskoenergetycznych, jeśli tylko producenci zespoleń dadzą sobie radę z utrzymaniem szczeliny między pakietami bez uszczerbku dla estetyki pakietów."

Czy jest coś co blokuje rozwój stolarki? Czy są to drogie, innowacyjne materiały czy też ograniczenia jeśli chodzi o dostępne techniki montażu?

ekspert Roto Andrzej Wroblewski
Autor: Roto Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto, producenta okuć do stolarki okiennej i drzwiowej

Maciej Łozdowski, Doradca Techniczno-Handlowy Sokółka Okna i Drzwi S.A., producenta drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej: "Wydaje mi się, że największym problemem, z jakim borykają się producenci okien proponując innowacyjne rozwiązania jest "opór" inwestorów przed ponoszeniem dodatkowych kosztów na etapie budowy. Argumenty o procentujących w przyszłości wydatkach, często nie trafiają jeszcze do przekonania klientów. Myślę, że będzie się to zmieniać w najbliższej przyszłości, wraz z rozwojem proekologicznych postaw wśród społeczeństwa. Dobrym przykładem takiego ekologicznego myślenia we wszystkich aspektach życia codziennego jest nastawienie reprezentowane przez mieszkańców Skandynawii. Warto promować nowoczesne rozwiązania jako przyjazne środowisku i zarazem ekonomiczne."

Czy walka o coraz niższy współczynnik U (poniżej 0,3) jest konieczna? Czy nie jest to po prostu działanie czysto marketingowe?

ekspert Kolobrzeska fabryka okien
Autor: Kolobrzeska Fabryka Okien i Drzwi Aneta Koziołko, Marketing Manager Kołobrzeskiej Fabryki Okien i Drzwi AMBERLINE

Krzysztof Horała, Prezes Zarządu Hörmann Polska sp. z o.o., producenta bram, drzwi i napędów: "Jesteśmy producentem drzwi zewnętrznych i kierunek polepszania współczynnika przenikania ciepła U dla drzwi jest zbieżny z odpowiednim rozwojem konstrukcji okien. Jest to kierunek zgodny ze wzrostem liczby wznoszonych budynków pasywnych w całej Europie. Szybkość rozpowszechniania się nowych rozwiązań na rynku okien i drzwi z bardzo niskim (korzystnym) współczynnikiem U zależy z jednej strony od relacji kosztu wytwarzania tych produktów, a z drugiej strony od cen energii."

Wojciech Kulej, Kierownik Produktu Systemy Okien i Drzwi Yawal S.A., dostawcy architektonicznych systemów profili aluminiowych: "Obniżanie współczynników izolacyjności cieplnej do ekstremalnie niskiego poziomu nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Konieczna jest analiza bilansu cieplnego budynku i ocena wartości zysku do poniesionych inwestycji. W budynkach o dużych powierzchniach przeziernych należy zwrócić szczególną uwagę na rozkład kosztów ogrzewania i schładzania - klimatyzacji. Poprzez odpowiednie umiejscowienie okien w budynkach oraz zastosowanie elementów sterowania i systemów inteligentnego domu można uzyskać właściwy efekt ekonomiczny."

prezes hormann Krzysztof Horala
Autor: Hörmann Polska Krzysztof Horała, Prezes Zarządu Hörmann Polska sp. z o.o., producenta bram, drzwi i napędów

Czy okna energooszczędne są drogie czy tanie, biorąc również pod uwagę późniejsze koszty użytkowe?

Krzysztof Horała, Prezes Zarządu Hörmann Polska sp. z o.o., producenta bram, drzwi i napędów: "Ponieważ okna i drzwi mają dużą trwałość i nie są wymieniane w budynkach nawet kilkadziesiąt lat, korzyści z wysokiej izolacyjności mogą procentować przez długi okres. Najnowsze rozwiązania o najniższym współczynniku U, które obecnie mogą nie mieć uzasadnienia ekonomicznego, z powodów cenowych będą dostępne tylko dla bardzo przekonanych i zamożnych inwestorów. Takie konstrukcje trzeba jednak wprowadzić, ponieważ za parę lat koszty ich produkcji spadną i wtedy okażą się one najrozsądniejszym rozwiązaniem."

Czy w przypadku stolarki okiennej ważna jest tylko energooszczędność? Jaką wagę mają pozostałe aspekty jak estetyka, wentylacja czy bezpieczeństwo antywłamaniowe?

Augustyn Zioło, Product Manager Stolbud Włoszczowa S.A., producenta okien i drzwi: "Funkcjonalne okno powinno być wyposażone w nawiewniki, pozwalające na swobodną wymianę powietrza. Dzięki sprawnej wentylacji, unikniemy problemów związanych z podwyższonym poziomem wilgoci, nadmiarem kondensującej się pary wodnej, a w konsekwencji rozwojem pleśni.

Dla każdego, kto ceni ciszę i spokój dobre rozwiązanie stanowi stolarka okienna skutecznie redukująca hałas. Wysokiej jakości okno to również bezpieczeństwo antywłamaniowe. Jego właściwy poziom zapewnia wykorzystanie odpowiednich okuć z zabezpieczeniami antywyważeniowymi oraz funkcjami blokady obrotu klamki, ogranicznikiem otwarcia czy stopniowanym uchyłem. Niezwykle istotnym aspektem, mającym wpływ na wszystkie parametry okna jest jego montaż. Prawidłowo zamontowane okna zniwelują straty ciepła i umożliwią długotrwałą eksploatację."

Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji skupiającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki okiennej: "Okno należy traktować kompleksowo, jako produkt, w którym liczy się nie tylko energooszczędność, ale i wszystkie pozostałe aspekty mające wpływ na jego funkcjonalność. Wykorzystywane przez producentów, nowoczesne rozwiązania pozwalają obecnie na stworzenie okna "skrojonego na miarę", dostosowanego do indywidualnych potrzeb odbiorcy. Możliwości wyposażenia dodatkowego współczesnych konstrukcji powodują, że ich funkcjonalność jest nieporównywalnie większa w zestawieniu z wyrobami dostępnymi na rynku jeszcze kilkanaście lat temu Przyszłością stolarki są więc wyroby odpowiadające wymaganiom konsumentów w każdym aspekcie – pod względem komfortu użytkowania, estetyki i bezpieczeństwa."

ekspert stolbud wloszczowa
Autor: Stolbud Włoszczowa Augustyn Zioło, Product Manager Stolbud Włoszczowa S.A., producenta okien i drzwi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej