Montaż i Pielęgnacja
Montaż stolarki otworowej wymaga zachowania staranności oraz przestrzegania reguł pozwalających na jej sprawne i bezawaryjne działanie podczas użytkowania. Dlatego tak ważne jest, aby montaż stolarki powierzyć autoryzowanej grupie montażowej producenta.
Wszystkie grupy montażowe Natury przechodzą specjalistyczne szkolenia, posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie a w trakcie prac montażowych używają tylko sprawdzonych materiałów i najwyższej jakości sprzętu. Przed przystąpieniem do pracy właściwie przygotują i zabezpieczą miejsce montażu przed zabrudzeniem. Montaż stolarki odbędzie się zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.
Przed montażem należy oczyścić otwór, w którym okno zostanie zamontowane. Po zamocowaniu kotew do ościeżnicy, ustawiamy ją w otworze na progu na klockach, dokonujemy poziomowania a także regulujemy ustawienie w pionie. Po zakotwieniu okna należy je prawidłowo uszczelnić za pomocą termoizolacyjnej pianki montażowej, chroniącej przed zawilgoceniem a także zapewniającej dobrą izolacyjność akustyczną. Końcowy etap to użycie zaprawy tynkarskiej. Po zakończeniu prac montażyści dokładnie sprzątają miejsce pracy, sprawdzają prawidłowość funkcjonowania stolarki i dokonują regulacji okuć.
Montaż energooszczędny
Dbając o najlepsze standardy montażu okien i drzwi oraz spełniając wymagania niezawodnego i długotrwałego uszczelnienia spoin budowlanych, zapewniamy innowacyjny system montażu illbruck "i3". System ten odpowiada zalecanej przy montażu okien i drzwi zasadzie RAL " szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz".
System "i3" został opracowany przez firmę illbruck zgodnie z niemieckimi normami i wytycznymi montażu okien. Prezentowany system składa się z trzech warstw, z których każda spełnia określoną rolę w systemie połączenia okna lub drzwi z murem. Podstawową zasadą systemu jest jego paroprzepuszczalność od strony zewnętrznej i paroszczelność od strony wewnętrznej. Spełniając tę zasadę powstający wewnątrz połączenia okiennego "punkt rosy" oraz miejscowe nieszczelności ze strony zewnętrznej nie wpływają na mikroklimat wewnątrz pomieszczenia!
Korzyści z zastosowania systemu "i3"
- zabezpieczenie przed niekontrolowanymi stratami ciepła i zmniejszenie rocznych kosztów ogrzewania
- wyższy komfort mieszkania związany z suchymi spoinami czyli eliminacja zagrzybienia i zapobieganie alergiom
- lepsza izolacja termiczna i akustyczna
- bezpieczeństwo i udokumentowana jakość systemu
Montaż stolarki w okresie zimowym
Montaż zimą jest dopuszczalny przy spełnieniu warunków zastosowania specjalnych materiałów montażowych (pianki, zaprawy zimowe). Ze względu na specyfikę materiałów montażowych wskazana jest temperatura:
- powyżej 0oC w przypadku nieogrzewanych budynków
- powyżej -5oC w przypadku obiektów ogrzewanych.
Zimą istotne jest zabezpieczenie piany montażowej przed przemarznięciem.
W cyklu budowy domu okna i drzwi montowane są na ogół po wykonaniu stanu surowego otwartego - przed ociepleniem i robotami wykończeniowymi.
Co może spowodować zły montaż?
Nierzadko błędnie przeprowadzony montaż prowadzi w późniejszym okresie eksploatacji do uszkodzenia lub nawet zniszczenia elementów stolarki, powoduje dyskomfort w użytkowaniu, a ponadto negatywnie wpływa na spełnianie wymagań związanych z izolacyjnością cieplną, akustyczną i szczelnością na przenikanie wód opadowych.
Błędy popełniane przy montowaniu stolarki mogą być przyczyną uszkodzenia zarówno samego okna, jak i konstrukcji domu, mogą też być powodem różnych uciążliwości w eksploatacji pomieszczeń.
Najczęściej spotykane błędy w montażu stolarki otworowej:
- odkształcenie ościeżnicy. Do takiej ościeżnicy skrzydła nie będą dokładnie przylegać, w efekcie czego okno będzie się trudno otwierać i zamykać.
- nieprawidłowe uszczelnienie w miejscu łączenia okna z murem. W takim przypadku brak jest szczelności cieplnej, akustycznej i przeciwwodnej. Może nawet powodować powstawanie zagrzybienia ścian w najbliższym sąsiedztwie okna.
- niewłaściwe ustawienie okna w murze, powodujące problemy w codziennym użytkowaniu okien - nieszczelność i niedomykanie skrzydeł, nieprawidłowe funkcjonowanie okuć.
Pielęgnacja
Drewno przez całe swoje "życie" pracuje, dlatego też okna wykonane z tego materiału wymagają okresowej konserwacji. Ramy okienne należy regularnie czyścić i pielęgnować za pomocą zestawu pielęgnacyjnego, przy myciu okien przecierać preparatami do pielęgnacji drewna, a co 5 lat pomalować farbą lub lakierem .
Aby zapewnić komfort obsługi, niezawodność działania i trwałość okien na lata należy regularne smarować i oliwić, minimum jeden raz w roku, wszystkie ruchome części okuć, co zapewni lekkość ich działania i będzie chronić te elementy przed zbyt wczesnym zużyciem. Do konserwacji okuć należy stosować smary bez zawartości żywic i kwasów.