Montaż okien energooszczędnych metodą MOWO

2013-04-15 13:06
montaz okien
Autor: Vetrex Sp.zo.o Stolarka osadzona w warstwie izolacji z wykorzystaniem MOWO istotnie ogranicza występowanie mostków termicznych

MOWO jest kompleksowym systemem umożliwiającym osadzenie stolarki okiennej i drzwiowej w warstwie izolacji budynku. Montaż okien energooszczędnych metodą MOWO pozwala w pełni wykorzystać termoizolacyjne właściwości stolarki.

Wykorzystanie systemu MOWO przy osadzenii okien i drzwi w warstwie izolacji budynku istotnie ogranicza występowanie mostków termicznych, poprawia akustykę połączenia i zapewnia prawidłową izolację przeciwwilgociową, co łącznie poprawia wydajność energetyczną budynku. Zwłaszcza, jeśli w ten sposób zainstaluje się okna energooszczędne.

Montaż w technologii MOWO wykonuje się bez użycia dodatkowych konsoli nośnych, wsporników, kotew i pianek PU. W skład zestawu do MOWO firmy Tremco Illbruck wchodzą:

  • profile instalacyjne PR007, PR009 stanowiące element nośny
  • klin izolacyjny PR008 stanowiący element docieplający
  • klej szybkowiążący SP340
  • taśmy rozprężne Trio+ i Eco stanowiące uszczelnienie termiczne i przeciwwilgociowe
  • podkład gruntujący

Okno wstawia się do ramy wykonanej z elementów systemu i zamocowanej do muru za pomocą łączników mocujących (wkręty, dyble) dobranych w zależności od materiału, z jakiego wykonana jest ściana budynku. Okna i drzwi osadzane w konstrukcji MOWO praktycznie nie podlegają poziomowaniu, ponieważ to elementy systemu MOWO instalowane są z zachowaniem odpowiednich poziomów i geometrii.

Okna wystarczy umieścić na profilu instalacyjnym, ustawić pion i zamocować za pomocą wkrętów systemowych. Odpowiednią szczelność zapewnia taśma Illbruck Trio+, łącząca 3 funkcje uszczelniające: paraizolację, izolację termiczną oraz wodoszczelność.

Aby przeprowadzić montaż okien metodą MOWO temperatura powietrza, a właściwie powierzchni ściany musi wynosić minimum +5˚C, ponieważ takie warunki zapewniają odpowiednie związanie z murem podkładu gruntującego, który nanosi się na klejone ze sobą elementy.

Montaż stolarki metodą MOWO trwa nieco dłużej niż standardowy montaż trójwarstwowy w warstwie konstrukcyjnej budynku. Wynika to z większej liczby elementów, które są w nim wykorzystywane. Najtrudniejszym i najbardziej pracochłonnym etapem montażu jest prawidłowe wykonanie ram z elementów MOWO, do których zostanie wstawiona stolarka. Bezbłędne wykonanie tego zakresu prac zdecydowanie ułatwia kolejne czynności montażowe, ograniczając czas potrzebny na pozycjonowanie okien w otworze oraz montaż trójwarstwowego uszczelnienia.

Po raz pierwszy w Polsce system MOWO do montażu okien wykorzystała firma Vetrex w prywatnym domu jednorodzinnym w listopadzie 2012 r. Zainstalowane zostały energooszczędne okna firmy Vetrex V90+, których izolacyjność termiczna wynosi Uw = 0,76 W/(m2K). Łącznie wstawiono 17 okien, w tym duże przeszklenie w systemie przesuwnym Vetrex SLIDE o szerokości 2980 mm, wysokości 2420 mm i wadze 320 kg. Instalacja zajęła łącznie trzy dni (ok. 25 godzin pracy). Wykonania montażu podjęła się ekipa WINDMAR z autoryzowanego Salonu Sprzedaży Vetrex.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej