Ognioodporne systemy aluminiowe
Współczesne normy dotyczące bezpieczeństwa użytkowania budynków, a zwłaszcza przepisy ppoż, stają się coraz bardziej restrykcyjne. Zgodnie z nowym europejskim rozporządzeniem przeciwpożarowym, z każdego miejsca przeznaczonego na pobyt ludzi w obiekcie powinny być zapewnione odpowiednie warunki ewakuacji. Zapewniające możliwość szybkiego i bezpiecznego opuszczenia strefy zagrożonej lub objętej pożarem, dostosowane do liczby i stanu sprawności osób przebywających w obiekcie oraz jego funkcji, konstrukcji i wymiarów.
Europejskie przepisy przeciwpożarowe
Wspomniene rozporządzenie ma znaczenie w dużych obiektach, takich jak: centra handlowe, biurowce czy muzea. Czas nagłej ewakuacji ludzi powinien trwać kilka minut, ale gdy sytuacja zagrożenia zdrowia lub życia zdarzy się w drapaczu chmur, czas potrzebny na opuszczenie budynku może się rozciągnąć nawet do 40 minut i więcej. Dlatego też budynki powinny być wyposażone w odpowiednie systemy przeciwpożarowe, które dzięki swojej konstrukcji nie poddają się łatwo działaniu wysokiej temperatury i płomieni. Systemy przeciwpożarowe są klasyfikowane w zależności od tego, jak długo wytrzymują niszczące działanie czynników zewnętrznych i zachowują szczelność.
Profile aluminiowe w systemach okienno-drzwiowych i ścianach osłonowych
Nowe aluminiowe systemy okienno-drzwiowe i ścian osłonowych Reynaers Aluminium pozwalają na bezpieczną ewakuację ludzi z płonącego budynku oraz powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia i dymu.
Ognioodporne systemy z aluminium: okienno-drzwiowy CS 77-FP oraz ścian osłonowych CW 50-FP zapewniają możliwość wykonania dróg ewakuacyjnych z co najmniej 30- lub 60-minutowym (zależnie od rodzaju danego systemu) przedziałem czasowym potrzebnym na bezpieczną ewakuację ludzi znajdujących się wewnątrz budynku. Oznacza to, że ograniczają wzrost temperatury w wydzielonych strefach „wolnych od pożaru” oraz powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia i dymu. Zapewniają także izolację od płonących budynków znajdujących się w bliskim sąsiedztwie.
Jak podkreśla Maciej Przybylski, Prezes Reynaers Polska: „Wszystkie systemy ognioodporne Reynaers zostały poddane specjalistycznym testom, wykonywanym we współpracy z europejskimi jednostkami notyfikowanymi. Opracowano specjalny program badań, aby certyfikacja objęła wszystkie potrzebne konfiguracje”.
Program objął cykl badań dla 23 konstrukcji ognioodpornych w różnych konfiguracjach (konstrukcje wewnętrzne i zewnętrzne, kombinacje pod względem funkcjonalnym) i różnej odporności na działanie ognia (30- i 60-minutowej). Badania odbyły się w Instytucie EFECTIS w Holandii, który koordynował cały program, oraz w ITB w Polsce, IFT w Niemczech oraz WFRGent w Belgii.
Profile aluminiowe okienno-drzwiowe
CS 77-FP został stworzony w oparciu o profile aluminiowe, akcesoria i uszczelki systemu CS 77. Poprzez zastosowanie materiału chłodzącego wewnątrz komór profilu oraz dzięki użyciu samoprzylepnych i pęczniejących pod wpływem wody uszczelek, osiągnięto bezpieczny przedział czasowy przeznaczony na ewakuację ludzi. System CS 77-FP EI 30 pozwala na ochronę przez 30 minut, natomiast CS 77-FP EI 60 gwarantuje ochronę 60-minutową. Użycie wodoodpornych uszczelek, tzw. wsadów chłodzących, mających właściwości higroskopijne, pozwala dodatkowo na skrócenie czasu wytwarzania elementów systemu, a co za tym idzie, redukcję kosztów wykonania konstrukcji. Jest to innowacja Reynaers. Inne firmy jako wkłady chłodzące stosują zazwyczaj płyty g-k (gipso-kartonowe), które wymagają dodatkowych zabezpieczeń przed wilgocią.
System przeciwpożarowy jest dostępny w wariancie drzwi jedno- i dwuskrzydłowych, otwieranych na zewnątrz i antypanicznych, z naświetlami, czyli przeszkleniami nieotwieranymi. Nadaje się również do konstrukcji przeszklonych ścian działowych.
Autor: Reynaers Polska
CS 77-FP EI30
System profili aluminiowych do konstrukcji ścian osłonowych
CW 50-FP został stworzony w oparciu o profile aluminiowe, akcesoria i uszczelki systemu CW 50. CW 50-FP EI 30 gwarantuje 30-minutowy okres bezpiecznego czasu, zanim rozprzestrzeni się ogień, co uzyskano poprzez wstawienie stalowych profili w słupach oraz poprzez użycie ognioodpornych (niepalnych) pęczniejących uszczelek, mających zdolność „samogaśnięcia”. W systemie CW 50-FP EI 60 przedział czasu wzrasta z 30-tu do 60-ciu minut dzięki dodaniu wkładek izolująco-chłodzących.
Ognioodporne systemy nie różnią się wyglądem od standardowych konstrukcji, co pozwala na zachowanie jednakowej stylistyki w całym budynku. Dodatkowym atutem obu systemów jest podwyższenie standardu (klasy) obiektu, w którym są zamontowane.