Okna dźwiękoszczelne Stolbud Włoszczowa

2009-03-24 9:59
Nie należy lekceważyć hałasu
Autor: Stolbud Włoszczowa S.A. Okno o zwiększonej izolacyjności akustycznej

Hałas może być groźny dla naszego zdrowia. Dlatego ważna jest ochrona przed hałasem. Stolbud Włoszczowa wprowadza do oferty specjalne okna dźwiękoszczelne, skutecznie izolujące akustycznie.

Dlaczego ważna jest ochrona przed hałasem?

Według danych Ministerstwa Środowiska aż 40% mieszkańców dużych miast (od 200 tys. do 1 mln i powyżej) jest narażonych na hałas. W miastach 50 do 200 tys. mieszkańców wskaźnik ten jest niższy i wynosi 35%. W miastach od 5 do 50 tys. na hałas narażonych jest 25% mieszkańców. Zagrożenie jest najmniejsze w wiejskich osiedlach, gdzie zbyt głośne dźwięki dokuczają zaledwie 7% ich mieszkańców. Największa liczba osób zagrożonych pracuje na obszarze Górnego Śląska (11,3%). Odsetek przypadków zawodowego upośledzenia słuchu przekracza na tym terenie 13% w stosunku do reszty kraju. Kolejnym zagrożonym obszarem jest Dolny Śląsk (około 9,9%) oraz Łódź (9,6%). Zarówno na Dolnym Śląsku jak i w Łodzi ilość zagrożonych hałasem w stosunku do zatrudnionych jest duża i wynosi odpowiednio 13,5% i 18,9%.

Okna dźwiękoszczelne

Aby obronić się przed hałasem w pomieszczeniach, należy zadbać o odpowiednią izolację akustyczną. Podstawową sprawą w tym zakresie są  okna dźwiękoszczelne. „Ciche okna” charakteryzują się współczynnikiem tłumienia hałasu ok. Rw = 40 dB. Te standardowe mają współczynnik Rw = 27–32 dB. 
Izolacja akustyczna okna zależy od wielu czynników – rodzaju materiału, z którego jest wykonane, jego rozmiaru, budowy i właściwości ramy, wymiaru oszklenia i uszczelnienia. W miejscach szczególnie narażonych na hałas warto zastanowić się nad oknami o podwyższonej izolacyjności akustycznej. W takim typie okien stosuje się szyby dźwiękoszczelne mające wysokie właściwości dźwiękochłonne uzyskane poprzez  zastosowanie szyb laminowanych -  zbudowanych w oparciu o specjalne folie znacznie poprawiające akustyczność szyby. Efekty przynosi także zwiększenie masy szkła tzn. zastosowanie przynajmniej jednej szyby o dużym ciężarze powierzchniowym, asymetryczna budowa szyby zespolonej (np. grubość tafli 4 i 6 mm) lub wypełnienie przestrzeni międzyszybowej ciężkimi gazami tłumiącymi.
Warto sprawdzić, czy okna mają odpowiednie aprobaty techniczne potwierdzające współczynnik izolacyjności akustycznej. W największym stopniu o właściwościach akustycznych okna decyduje rodzaj i budowa szyby zespolonej. Przy wyborze odpowiedniego okna należy również wziąć pod uwagę takie elementy jak: profil, okucia, rodzaj i sposób uszczelkowania. Nie bez znaczenia jest także fachowy montaż zgodny z zaleceniami producenta.

Ponieważ wielkości tłumienia hałasu nie da się w łatwy sposób obliczyć, aby go wyznaczyć są potrzebni specjaliści. W tym zakresie Stolbud Włoszczowa korzysta z usług Laboratorium Akustycznego Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie gdzie przeprowadzane są pomiary okien w różnych wariantach oszklenia. We współpracy z inżynierami tamtejszego Instytutu zostało opracowane okno „Akustik”, które ma certyfikat znaku jakości akustycznej AQ i zostało docenione przez kapitułę MTP w Poznaniu gdzie przyznano mu złoty medal targów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej