Okna energooszczędne, czyli jakie? SONDA
Pojęcie okna energooszczędne nie jest nowe. Jednak teraz dużo mówi się o parametrach, jakie okna energooszczędne mają spełniać. W naszej sondzie chcieliśmy się dowiedzieć, jaką mają o tym wiedzę osoby zamierzające kupić okna oraz ich sprzedawcy.
Artykuł jest częścią akcji specjalnej TERMOMODERNIZACJA, w której przekonujemy, jak ważne jest kompleksowe do niej podejście.
Okna energooszczędne - jakie to okna?
O energooszczędności okien świadczy tak naprawdę jeden parametr - współczynnik przenikania ciepła Uw. Im mniejsza jest wartość tego współczynnika, tym bardziej energooszczędne okna. Można śmiało powiedzieć, że obecnie wszystkie produkowane okna są energooszczędne, ponieważ regulują to przepisy. Warunki techniczne podają dopuszczalne wartości wskaźników dla wszystkich wymienionych w rozporządzeniu rozwiązań w obrębie stolarki budowlanej.
Nowe wymagania dla izolacyjności termicznej okien i drzwi obowiązują już od 2017 roku. Maksymalna, dopuszczalna wartość została obniżona o około 13-15%. Dla okien fasadowych i drzwi nie może przekraczać 1,1 W/m²·K, a dla okien dachowych 1,3 W/m²·K. Wymagania te będą obowiązywać do końca 2020 roku. Później dopuszczalny wskaźnik izolacyjności ulegnie kolejnemu zaostrzeniu do 0,9 W/m²·K dla okien fasadowych i drzwi oraz 1,1 W/m²·K dla okien dachowych.
Warto wiedzieć, że już teraz produkowane są okna o korzystniejszych współczynnikach izolacyjności, np. wynoszącym mniej niż 0,8 W/(m²·K). Takie okna energooszczędne wyposażone są zazwyczaj w potrójną szybę oraz ramy wykonane z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.
Trzeba też wiedzieć, że sam zakup energooszczędnych okien nie przyniesie jeszcze efektu. Równie ważny jest odpowiedni montaż okien.
- Czytaj też: Ciepły montaż okien: dlaczego jest zalecany przez ekspertów? Zalety techniki ciepłego montażu okien
Zapytaliśmy też, o ile więcej Polacy są skłonni zapłacić za okna energooszczędne, o najniższym współczynniku przenikania ciepła.
Artykuł jest częścią akcji specjalnej TERMOMODERNIZACJA, w której przekonujemy, jak ważne jest kompleksowe do niej podejście i jakie są obecnie możliwości finansowania takich przedsięwzięć.