Okna i drzwi wyposażone w kontaktrony. Bezpieczny dom
Kontaktrony, to niewielkie czujniki ruchu - otwarcia okien i drzwi - pozwalające w prosty, niedrogi i skuteczny sposób zabezpieczyć obiekt przed włamaniem. Kontaktrony mogą być elementami systemu alarmowego lub systemu kontroli dostępu.
Zasada działania kontraktronów, czyli czujników magnetycznych
Kontaktrony są to magnetyczne czujniki otwarcia okna lub drzwi, będące częścią systemu alarmowego lub systemu kontroli dostępu. Każdy kontaktron składa się z dwóch elementów: magnesu i rurki z zatopionymi dwoma stykami. Niepożądane otwarcie okna powoduje przerwanie obwodu elektromagnetycznego, a to z kolei skutkuje uruchomieniem alarmu. Kontaktrony informują system o próbie włamania jeszcze przed dostaniem się złodzieja do wnętrza domu. Dodatkowo, ten system alarmowy jest przyjazny dla właścicieli zwierząt – zwierzę pozostawione samo w domu nie włączy alarmu.
Ze względu na różnorodność czujników magnetycznych możliwy jest montaż wewnątrz drzwi lub okien (tzw. czujniki ruchu wpuszczane) bądź montaż na powierzchni drzwi lub okien (tzw. czujniki ruchu powierzchniowe).
Autor: OknoPlus sp. z o.o.
Kontraktron zwany inaczej czujką magnetyczną
Zastosowanie kontraktronów
Kontaktrony możemy zastosować w oknach, drzwiach zewnętrznych, we włazie prowadzącym na dach, a nawet w drzwiczkach meblowych (montaż ich jest estetyczny). Umiejscowione po wewnętrznej stronie ramy i skrzydła pozostają niewidoczne przy zamkniętym oknie bądź drzwiach, zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu nie zakłócają harmonii wnętrza, a jednocześnie są zaskoczeniem dla włamywacza.
Kontaktrony sprawdzają się także w przypadku okien uchylnych – jeśli zamontowane zostaną na dole ramy okiennej, to można wietrzyć mieszkanie przy włączonym alarmie. Czujniki otwarcia są kompatybilne ze wszystkimi systemami alarmowymi oraz dają możliwość jego indywidualnej rozbudowy.