Sterowanie do rolet i bram - rodzaje technologii i funkcje
Sterowanie ręczne roletami czy bramami ustępuje miejsca technologii znacznie wygodniejszej, automatycznej. Poznajmy 3 sposoby sterowania roletami i ich możliwości.
Sterowanie automatyczne do rolet i bram - 3 możliwości
Automatyka do rolet i bram zapewnia wygodę użytkowania, ale także wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Bezpodstawne są argumenty zwolenników ręcznej obsługi rolet obawiających się sytuacji braku dostawy prądu - przerwy w dostawie pradu zdarzają się bardzo rzadko, a awarie są szybko naprawiane. Sterowniki elektryczne do rolet i bram wyposażone są w niemal bezawaryjne silniki. Decydując się na wygodne automatyczne sterowanie roletami i brama garazową naszymi, mamy do wyboru 3 technologie:
1. Sterowanie przewodowe - wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej pomiędzy włącznikiem rolety a silnikiem, dlatego też warto decydować się na tego typu rozwiązanie na etapie budowy domu lub remontu. W tej technologii można sterować jedną roletą lub też kilkoma jednocześnie za pomocą montowanych na ścianie przełączników. Ponadto istnieje możliwość zastosowania zegara czasowego, który o wcześniej ustalonej porze podnosi lub opuszcza rolety.
2. Sterowanie radiowe - roleta obsługiwana jest za pośrednictwem nadajnika naściennego lub przenośnego (pilota) jedno lub wielokanałowego, który wysyła komendę sygnałem radiowym do odbiornika, znajdującego się w silniku rolety. W tym przypadku kabel zasilania musi być doprowadzony wyłącznie do silnika, co nie wymaga dużej ilości przeróbek wewnątrz mieszkania. Jest to zdecydowanie bardziej komfortowe rozwiązanie, umożliwiające zmianę konfiguracji w dowolnej chwili. Istnieje również możliwość konfigurowania rolet z czujnikami pogodowymi (np. słonecznym czy wiatrowym), co pozwala na dostosowanie funkcjonalności tych produktów do aktualnego zapotrzebowania.
3. Sterowanie inteligentne - dzięki darmowej aplikacji współpracującej z centralą sterującą pozwala na zarządzanie roletami z dowolnego miejsca i o każdej porze za pomocą komputera, tabletu czy smartfona. Aplikacja ma łatwy w obsłudze interfejs współpracujący z systemami operacyjnymi Android czy iOS. Jest to nie tylko bardzo wygodne, ale także bezpieczne rozwiązanie. Urządzenia mobilne wyposażone w aplikację mogą być tym samym z powodzeniem stosowane zamiast tradycyjnych nadajników zdalnego sterowania typu piloty. Ten rodzaj sterowania daje możliwość zarządzania grupami urządzeń według pomieszczeń czy kondygnacji oraz programowania scenariuszy, które umożliwiają zarządzanie osłonami przeciwsłonecznymi w zależności od potrzeb. Funkcja autoprogramowania sprawdzi się w przypadku dłuższej nieobecności domowników, gdyż automatycznie uruchomi rolety o ustalonej porze, symulując tym samym obecność użytkowników, co może mieć decydujące znaczenie w odstraszeniu potencjalnego włamywacza.
Sterowanie do rolet i bram - ważne akcesoria
Systemy automatyki można dodatkowo uzupełnić o praktyczne akcesoria, które poprawiają chociażby bezpieczeństwo użytkowania rolet i bram. Są to np. silniki z przeciążeniem z funkcją detekcji przeszkód czy zabezpieczeniem przed uszkodzeniem pancerza w przypadku przymarznięcia listwy dolnej do parapetu zarówno w zakresie sterowania przewodowego, jak i radiowego. Do bram garażowych oferowane są zabezpieczenia w postaci fotokomórek, listew optycznych lub rezystancyjnych. Ostatnio coraz popularniejsze są nadajniki dotykowe, których wygląd idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz.