Wentylacja z odzyskiem ciepła przez okna dachowe - nowe rozwiązanie VELUX
Najnowsze rozwiązanie VELUX umożliwia optymalną wymianę powietrza w pomieszczeniu przy zamkniętym oknie dachowym, odzysk ciepła z wentylacji, a jednocześnie ochronę przed hałasem z zewnątrz.
Okno dachowe z rekuperatorem
VELUX opracował rozwiązanie wentylacji z odzyskie ciepła przez okna dachowe. Rekuperator typu ZOV, zamontowany w oknie dachowym, ogrzewa powietrze napływające do pomieszczenia ciepłem odzyskanym z wywiewanego powietrza. Urządzenie zapewnia rekuperację na poziomie 75%.
Wentylacja do okien dachowych z rekuperatorem umożliwia wietrzenie pomieszczenia bez jego wychłodzenia, niezależnie od temperatury na zewnątrz. Wymienne filtry zapewniają ciągłą wymianę powietrza we wnętrzu.
Montaż urządzenia
Montaż rekuperatora do okna dachowego jest łatwy. Urządzenie jest instalowane od zewnątrz, jest dopasowana do wymiarów okna i koloru oblachowania. Co ważne, aby uruchomić wentylację, nie trzeba uchylać okna dachowego. Ważne jest natomiast dostęp do zasilania w okolicach okna dachowego. Urządzenie włącza się do prądu i otwiera klapę wentylacyjną, w którą standardowo wyposażone są okna dachowe VELUX z górnym systemem otwierania. Rekuperator można zainstalować w zamontowanym już oknie dachowym.
Rekuperator typu ZOV do okien dachowych nie ogranicza żadnych funkcji okien. Może być instalowany razem z roletami zewnętrznymi i markizami sterowanymi elektrycznie. Przeznaczony jest do montażu w dachach o kącie nachylenia od 20 do 60° na oknach obrotowych VELUX Nowej Generacji GGL i GGU z górnym systemem otwierania, szerokości 78, 94 i 114 cm.
Wydajność rekuperatora
Urządzenie daje możliwość indywidualnej konfiguracji i wyboru jednego z dziewięciu poziomów pracy. W ten sposób, w każdym wnętrzu można ustawić inną intensywność przepływu powietrza - od 11 do 28,5 m³/h, w zależności od rodzaju wybranego filtra. Dodatkowo, ogranicza poziom hałasu z zewnątrz o 44 dB. Urządzenie jest energooszczędne - na piątym poziomie intensywności przepływu powietrza zużywa jedynie 0,18 W/(m²/h) 26 kWh na rok.