Do 2030 na wszystkich budynkach miejskich Warszawy pojawi się fotowoltaika

2022-03-22 11:38
żłobek w Warszawie
Autor: mat. prasowy Jeden z warszawski żłobków z palenami fotowoltaicznymi na dachu

Warszawa zdecydowała - do końca 2030 roku wszystkie budynki należące do miasta będą wyposażone w panele fotowoltaiczne. Na pierwszy plan idą żłobki, potem szkoły, przychodnie, szpitale itd. Inwestycje w fotowoltaikę będą prowadzone w ramach Programu Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej.

Warszawa zdecydowała!

Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej stanowi realizację jednej z rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego, która przybliży miasto do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Program zakłada m.in., że do końca 2030 wszystkie miejskie budynki Warszawy, w przypadku których istnieje taka możliwość, zostaną wyposażone w panele PV. Pozwoli to przede wszystkim zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych – do 2030 r. emisja CO2 w stolicy spadnie łącznie o niemal 87 tys. ton, czyli tyle ile pochłania niemal 20 tys. ha lasu. Dodatkową korzyścią dla miasta są oszczędności finansowe – w latach 2022-2030 dzięki fotowoltaice wyniosą łącznie ponad 70 mln zł. Dzięki programowi Warszawa stanie się też bezpieczniejsza energetycznie.

Na ostatniej sesji Rada Miasta Warszawy zadecydowano o przyznaniu 60 mln zł na program fotowoltaiczny w latach 2022-2024. Inwestycje, które zostaną zrealizowane w tym czasie ponad dwukrotnie zwiększą moc produkcyjną miasta w zakresie prądu – z obecnych 9,3 do 21,3 MW.

Jeśli chcemy uniezależnić Europę od ropy i gazu, musimy przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii. W Warszawie robimy to od lat. Już ponad 140 miejskich budynków posiada panele fotowoltaiczne. Postanowiliśmy do 2030 roku takie instalacje zamontować na wszystkich miejskich obiektach - mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

- Chcemy, by Warszawa była coraz bardziej niezależna od paliw kopalnych. Chcemy oszczędzać energię i walczyć z ociepleniem klimatycznym. Chcemy, żeby powietrze w Warszawie było jak najczystsze. Temu służy ten program – dodał prezydent.

Fotowoltaika na budynkach Warszawy

Program zakłada, że w pierwszej kolejności inwestycje w fotowoltaikę dotyczyć będą żłobków. Już teraz takie instalacje funkcjonują w sześciu takich placówkach, a montowane są w kolejnych dwóch. Dzięki programowi w ciągu najbliższych dwóch lat pojawią się natomiast na dachach w kolejnych 47 lokalizacjach. Tym samym do końca 2023 r. z paneli słonecznych korzystać będą wszystkie miejskie żłobki.

Na drugi ogień mają iść szkoły przychodnie, szpitale, domu kultury, ośrodki pomocy społecznej, następnie parkingi, zajezdnie autobusowe itp. Zakłada się, że w latach 2022-2024 będzie to aż 200 lokalizacji. Montaż pierwszych paneli fotowoltaicznych ma się rozpocząć jeszcze w 2022.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej