Recykling paneli fotowoltaicznych w 99%. Technologię wymyślili polscy naukowcy

2021-08-24 16:00
recykling paneli fotowoltaicznych
Autor: gettyimages Technologię recyklingu paneli fotowoltaicznych w 99% opracowali naukowcy z AGH wraz z firmą 2loop Tech

Recykling paneli fotowoltaicznych, który umożliwia odzyskanie prawie 99% surowców to technologiczny przełom. Do tej pory mówiło się o recyklingu paneli fotowoltaicznych w 95% - udało się to Francuzom. Nowatorska technologia recyklingu paneli PV powstała na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przy współpracy firmy 2loop Tech.

Na koniec 2020 roku moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych w Polsce wyniosła blisko 4 GW, co dało nam 4. miejsce w Europie pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV. Jak szacuje Instytutu Energii Odnawialnych, Polska w 2021 utrzyma wysokie tempo przyrostu mocy. Dynamika rynku jest ogromna i już teraz potrzebne są rozwiązania gwarantujące bezpieczne środowiskowo i efektywny ekonomicznie recykling paneli fotowoltaicznych.

Technologia recyklingu paneli fotowoltaicznych

Metoda, którą  opracowali pracownicy AGH wraz z firmą technologiczno-badawczą 2loop Tech umożliwia odzyskanie 99% surowców z paneli fotowoltaicznych - ocenia dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Marek Cała.

W samej Polsce w najbliższych latach konieczna będzie utylizacja ponad 100 tys. ton paneli i nie będzie można ich po prostu wyrzucić. Nie pozwala na to prawo, a poza tym, z punktu widzenia ekonomicznego, jest to zupełnie nieracjonalne - podkreśla prof. Cała. Najbardziej zaawansowani w Europie Francuzi odzyskują z paneli około 95% surowców. To dużo, ale okazało się, że polska technologia jest efektywniejsza.

Ważne

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) szacuje, że wartość rynku przeróbki paneli fotowoltaicznych, jeśli surowce użyte do ich produkcji będą podlegały pełnemu recyklingowi, wyniesie 15 mld dolarów. Szacuje też, że w efekcie wymiany instalacji fotowoltaicznych powstanie do 2050 roku rynek surowców wtórnych obliczany na 78 mln ton

Nasza metoda będzie gwarantowała producentom, m.in. ze względu na odzysk surowców, optymalną ekonomicznie metodę utylizacji paneli PV – mówi Marcin Karbowniczek, prezes 2loop Tech S.A. Patrząc na skalę zainteresowania naszą technologią, jest niemal pewne, że będzie musiało powstać wiele zakładów przeróbki, aby sprostać wymogom rynku. Już teraz mamy pracę na co najmniej 30 najbliższych lat – dodaje Karbowniczek.

Recykling paneli fotowoltaicznych z korzyścią dla środowiska

Obecnie około 95% sprzedawanych na świecie paneli PV jest wyprodukowanych z krzemu krystalicznego, więc ich ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z półprzewodników krzemowych. Poza krzemem są to również np. metale szlachetne jak srebro – wyjaśnia prof. Marek Cała. Krzem, który potrzebny jest do ogniw, musi być bardzo wysokiej czystości i taki będziemy odzyskiwać. To zbyt cenny surowiec, aby go po prostu wyrzucić. Poza korzyściami ekonomicznymi z recyklingu paneli fotowoltaicznych, warto zaznaczyć ogromne korzyści środowiskowe – dodaj prof. Cała.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej