Suchy podkład podłogowy

2007-11-14 13:51

Gipsowe płyty jastrychowe uważane są za specjalny rodzaj jastrychu. Przygotowane fabrycznie płyty klei się ze sobą i układa na przygotowanej powierzchni. Wykonując jasytrych: gipsowy zespolony, na warstwie oddzielającej lub gipsowy pływający, po związaniu kleju, otrzymamy jednolitą, trwałą i stabilną powierzchnię nadającą się do końcowego pokrycia wszystkim dostępnymi wykładzinami.

Grubość warstwy suchego podkładu gipsowego może wynosić do 6 cm. Wymiary płyty gipsowo-kartonowej układanej na podłożu to maksymalnie 2400/600 mm. Dostępne w handlu płyty jastrychowe sprzedawane są jako suche podłoże z przygotowanym fabrycznie złączem wpust-pióro (grubość płyty 25 mm) lub jako systemowe rozwiązanie oparte na standardowych płytach gispowo-kartonowych o grubości 12,5 mm. Dostępne są również płyty zespolone, gdzie producent dodał zbitą warstwę wełny mineralnej lub pianki polistyrenowej tworzącą dolna warstwę. W skład systemu suchego jastrychu wchodzą również: emulsja uszczelniająca, podsypka wyrównująca w postaci granulatu, klej, masa szpachlowa, listwa krawędziowa oraz wkręty (również stosowane są zszywki).

Zalety podłóg z suchego jastrychu:

  • krótki czas układania
  • nieuciążliwy transport materiałów
  • brak zjawiska długotrwałego schnięcia
  • możliwość natychmiastowego pokrycia wykładzinami
  • mały ciężar
  • izolacyjność cieplna
  • ochrona przeciwpożarowa
  • pochłanianie odgłosów kroków
  • niska cena

Samo wykonanie podłogi jest proste i składa się z trzech etapów:  przygotowanie podłoża, ułożenie płyt, wykończenie.

Jeżeli chcemy wykonać warstwę wyrównującą na istniejącym już starym podkładzie należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie jego powierzchni. Powinna ona być czysta, sucha, zwarta, twarda. Nierówności do 2 cm można wyrównać podsypką wysypywana bezpośrednio na podłoże. Jeżeli posadzka znajduje się na podkładzie wykonanym na gruncie, konieczne jest wykonanie izolacji poziomej, uniemożliwiającej kapilarne podciąganie wody. Gdy remontujemy podłogę, a warstwa posadzki wykonana jest z drewna lub płytek ceramicznych nie jest konieczne usuwanie starych powłok. Wystarczy uprzednio dobrze ją oczyścić i naprawić ubytki (jeśli stare pojedyncze płytki odpadają, miejsca po nich wypełnić zaprawą i wyrównać), a na koniec zagruntować. Na tak przygotowaną powierzchnię układa się folię budowlaną PE (grubość 0,2 mm), która spełnia rolę uszczelnienia i zabezpiecza albo przed przenikaniem wilgoci, nie dopuszcza również do utraty podsypki mogącej wnikać w szczeliny starych podłóg. Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego konieczne jest zastosowanie podsypki (zasyp izolacyjno-poziomujący) rozsypanej pomiędzy rozłożonymi profilami.

Żeby zapobiec przenoszeniu dźwięków należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych pomiędzy płytami a wszystkimi pionowymi elementami budowlanymi. Na styku ze ścianą należy umocować cienkie (2-4 cm) paski wełny mineralnej lub styropianu. Ten zabieg jest konieczny również ze względu na rozszerzanie się i kurczenie podłogi. Dla podniesienia parametrów termiczno - akustycznych pomieszczenia można położyć dodatkową warstwę płyt styropianowych o grubości co najmniej 2 cm lub wełnę mineralną o grubości minimum 4 cm. Takie zabezpieczenie eliminuje mostki akustyczne (tłumi odgłosy kroków) i zwiększa również izolację cieplną.
Na tak przygotowanym podłożu kładzie się płyty gipsowe (podłogowe). W przypadku systemowego użycia płyt g-k o grubości 12,5 mm należy ułożyć dwie warstwy płyt, które łączymy za pomocą kleju do podłóg oraz specjalnych, systemowych wkrętów. Klej nanosimy na pierwszą warstwę płyty g-k za pomocą szpachli zębatej lub wałka. Wierzchnią warstwę płyt układa się obróconą pod kątem 90 stopni do warstwy spodniej, z przesunięciem spoin o minimum 30 cm. Istotne jest to, że płyty powinny być przesunięte względem siebie o 50 mm, tworząc zakładkę. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady, że łączenie płyt krzyżowo i na gładko, bez wykorzystania zakładek lub złącza wpust-pióro jest zabronione. Suchy jastrych układany jest również z płyt o grubości 25 mm z przygotowanym fabrycznie złączem wpust-pióro. Układanie dolnej warstwy płyt na przygotowanym podłożu należy rozpocząć od drzwi. Natomiast w przypadku zastosowania podsypki, układanie przeprowadzamy w kierunku odwrotnym. Umożliwi to lepszą kontrolę poziomu wysypanego materiału. Dla uzyskania idealnie równej podłogi zaleca się szpachlowanie masą szpachlową spoin płyt oraz łbów wkrętów (zszywek).

W mokrych pomieszczeniach, gdzie często można wylać wodę na podłogę, trzeba zapewnić bardzo dobrą ochronę przed wnikaniem jej w głąb. Podłogi łazienek i pralni układane na drewnianym stropie można układać w dwojaki sposób - tradycyjnie lub układając suchy jastrych. Tradycyjna metoda polega na wykonaniu betonowej wylewki o grubości do 5 cm. To jednak opóźnia, ze względu na czas schnięcia takiego podłoża, dalsze prace wykończeniowe. Zamiast wylewki betonowej można z powodzeniem użyć systemowych płyt gipsowo-kartonowych i zabezpieczyć je przed zawilgoceniem - od spodu warstwą folii budowlanej PE, a na wierzchu warstwą emulsji uszczelniającej. Bezproblemowa, późniejsza eksploatacja suchego jastrychu w łazience zależy jedynie od przestrzegania kilku zasad. Po pierwsze właściwej izolacji preparatem gruntującym podłoża, jastrychu przed położeniem glazury i ścian do wysokości 15 cm. Po drugie uszczelnienie taśmą uszczelniającą wszystkich połączeń elementów podłogi z elementami pionowymi - ścianami, obudowami wanien, brodzików.
Suchy jastrych może być pokryty wszystkimi rodzajami wykładzin. Można zastosować parkiet drewniany, panele podłogowe, wykładzinę dywanową, płytki ceramiczne, korek, PVC i linoleum. Warto pamiętać, że w pomieszczeniach biurowych, w których występuje stałe obciążenie skupione kółkami krzeseł i mebli biurowych, przed położeniem wykładziny, należy całą powierzchnię płyt pokryć dodatkowo warstwą systemowej masy szpachlowej o grubości 2-5 cm. Rozłożenie obciążeń konieczne jest również w przypadku posadowienia stałych elementów wyposażenia, np. w łazienkach. Wannę ustawiamy na płytkach rozkładających obciążenie, podobnie w przypadku belek wspierających schody wewnętrzne, antresole, itp. Jastrych i ogrzewanie podłogowe.

Ze względu na łatwość montażu i dobre przewodnictwo cieplne, posadzki jastrychowe z suchego gipsu nadają się do zastosowania przy układaniu podłogowych systemów grzewczych. Normy opracowanych i dostępnych w handlu systemów przewidują jedynie pewne zasady przygotowania podłoża, do których należy się bezwzględnie stosować. Rurki grzewcze umieszcza się w rowkach płyt polistyrenowych lub bezpośrednio mocuje do podłoża. Do wypełnienia przestrzeni między poprowadzoną instalacją używa się podsypki. Musi być ona jednak nadsypana mniej więcej 10 mm ponad górna krawędź elementów instalacji. Pierwsze płyty gipsowo-kartonowe wyprodukowano prawie 100 lat temu. Od tego czasu producenci tego, jednego z najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych - stale doskonaląc swój produkt - oferują na rynku systemy suchej zabudowy, które pozwalają kompleksowo wykończyć każde wnętrze. Nawet takie, gdzie konieczne jest zwiększenie izolacyjności akustycznej czy ogniowej. W skład systemów suchej zabudowy wchodzą również elementy pozwalające w prosty sposób wykonać podłogę.


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej