Układanie paneli podłogowych. Jakie są zasady układania paneli podłogowych? Instrukcja
Jeszcze przed samym układaniem paneli podłogowych należy pamiętać o trzech ważnych elementach: przygotowaniu podłoża pod montaż paneli, zapewnieniu paroizolacji oraz zastosowaniu właściwego podkładu pod panele. Instrukcja układania paneli podłogowych.
Układanie paneli podłogowych
Przy układaniu paneli podłogowych należy zawsze stosować się do instrukcji montażu producenta. Nie tylko fachowy montaż samych paneli, ale także właściwe przygotowanie podłoża i odpowiednio dobrany podkład to gwarancja estetycznego wykończenia podłogi, jej trwałości i komfortowego użytkowania. Układanie paneli podłogowych można rozpocząć dopiero po zakończeniu wszystkich robót budowlanych i wykończeniowych, tylko w pomieszczeniu suchym i efektywnie wentylowanym, z temperaturą oscylującą w przedziale 18-23ºC.
Układanie paneli podłogowych - 3 ważne zasady
1. Podłoże
Podłoże pod panele podłogowe musi być stabilne i równe - odchylenie od poziomu może wynosić maksymalnie 2 mm na 2 m długości. Podłoże pod podłogi laminowane musi być też suche i czyste. Ponieważ laminaty są bardzo wrażliwe na wilgoć, warto sprawdzić wilgotność podłoża (należy pamiętać, że w przypadku wilgotności większej niż 2% producent podłogi może nie uznać gwarancji).
2. Paroizolacja
Zapewnienie paroizolacji to wymóg wszystkich producentów paneli podłogowych - w przypadku niezastosowania tej warstwy producent paneli podłogowych ma prawo odrzucić gwarancję. Funkcją tej warstwy jest trwała ochrona przed wilgocią od strony podłoża. Paroizolacją może być specjalna folia paroszczelna lub podkład ze zintegrowaną barierą paroizolacyjną. Przy wyborze folii paroizolacyjnej nie należy kierować się jej grubością, a współczynnikiem SD - im wyższa jego wartość, tym lepiej podłoga jest chroniona przed działaniem wilgoci. Minimalna wymagana wartość dla tego współczynnika to SD > 75 m. Jako paroizolacji nie należy stosować nieprzeznaczonych do tego folii, np. malarskich.
Na wyrównanym i suchym podłożu folię paroizolacyjną rozkłada się na zakładkę 20-30 cm, a następnie skleja taśmą odporną na wilgoć. Folia musi być wywinięta na ściany do wysokości 3-4 cm.
Szybszą i pewniejszą alternatywą jest zastosowanie podkładów ze zintegrowana folią paroizolacyjną 2w1 lub podkładów 3w1, które oprócz folii paroizolacyjnej mają również warstwę samoprzylepną, ułatwiającą łączenie podkładu.
3. Podkład pod panele podłogowe
Przed układaniem paneli podłogowych należy zastosować właściwy podkład, który jest elementem łączącym podłogę z podłożem. Jaki podkład pod panele zastosować? To zależy od funkcji pomieszczenia oraz wymagań użytkowych. Podkład poprawia komfort użytkowania podłogi, zwiększa jej trwałość, izoluje termicznie i, co ważne, akustycznie. Jeśli pod panele podłogowe przewidziane jest ogrzewanie podłogowe, należy wybrać podkład, który dobrze przewodzi ciepło. Właściwości podkładu pod panele zależą od materiału, z którego jest wykonany. Na rynku dostępne są:
- podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM) – podkłady z najwyższej półki, podnoszą komfort akustyczny użytkowania podłogi, znacznie redukując poziom dźwięków odbitych np. odgłosy kroków. Odznaczają się wytrzymałością na nacisk, dzięki czemu zapewniają podłodze trwałość. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Idealne nad ogrzewanie podłogowe wodne.
- podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) – idealnie nadają się do wyrównania niewielkich niedoskonałości podłoża. Takie podkłady mogą mieć aż 6 mm grubości i dzięki wysokiemu poziomowi oporu cieplnego są najlepszym izolatorem wśród podkładów (sprawdzają się nad nieogrzewanymi pomieszczeniami). Pomimo wysokiej elastyczności zachowują trwałość paneli, ponieważ wykazują wysoką odporność na obciążenia. Podkład z XPS występuje we wszystkich formach: płyta, rolka oraz forma harmonijki (najszybsza w układaniu). Atutem tego rodzaju podkładów jest niewielki ciężar, co ułatwia transport i montaż,
- podkłady z polietylenu o dużej gęstości (PEHD) – podkłady tego typu nadają się dobrze nad ogrzewanie podłogowe, również dobrze wyciszają podłogę, w pomieszczeniu, w którym są zastosowane,
- podkłady tradycyjne – należy do nich np. korek, który jest słabym materiałem wygłuszającym, a z czasem kruszy się, przez co może nie zapewniać pełnej ochrony. Bardzo krucha jest również tzw. eko-płyta, która dodatkowo pyli i brudzi, a pomimo swojej dużej wagi i twardości nie jest odporna na ściskanie. Produkt ten wchłania wilgoć, narażając panele na zniszczenie, nawet przy najmniejszej ilość wody. Dodatkowo nie nadaje się nad ogrzewanie podłogowe. Powszechnie znana pianka PE, czy nadal spotykana w niektórych sklepach tektura falista, również nie nadaje się jako podkład pod panele podłogowe. Powoduje dość szybką ich degradację i praktycznie eliminuje uznanie gwarancji przez producenta paneli.
Podkłady pod panele sprzedawane są w różnych formach i opakowaniach. Najpopularniejsze na rynku są płyty, jednak tylko pozornie łatwe w układaniu - przez konieczność łączenia ich taśmą są pracochłonne przy większych powierzchniach. Podkłady pod panele sprzedawane są także w formie rolek, które dzięki możliwości rozwijania sprawdzają się przy układaniu paneli podłogowych w większych pomieszczeniach. Nowością na rynku jest natomiast podkład najnowszej generacji w formie harmonijki. Możliwość stopniowego, precyzyjnego układania sprawia, że jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób ułożenia podkładu. Układa się go nawet 5 razy szybciej niż tradycyjną płytę. Harmonijka nazywana jest nową generacją płyty.
Układanie paneli podłogowych instrukcja
1. Przed przystąpieniem do montażu paneli podłogowych, należy zwrócić szczególną uwagę na podłoże, które powinno być przede wszystkim suche oraz czyste. W razie uszkodzeń trzeba je naprawić za pomocą masy szpachlowej. W przypadku dużych nierówności dobrze jest zastosować wylewkę samopoziomującą. Dzięki temu unikniemy w przyszłości problemów z podłogą.
2. Dokładnie oczyszczamy posadzkę, najlepiej ją odkurzając.
3. Następny krok to ułożenie warstwy folii izolacyjnej oraz właściwego podkładu (można zastosować tzw. podkład 2 w 1 od razu z warstwą folii).
4. Właściwe rozplanowanie paneli podłogowych, kierunek ułożenia, wzór itp. - ma to wpływ na optymalne wykorzystanie materiału oraz estetykę wykończenia.
5. Układanie paneli podłogowych zaczynamy od brzegu pomieszczenia - pierwszy rząd paneli układamy piórem do ściany. Pamiętamy o pozostawieniu przerwy od ściany (10 - 15 mm) na dylatacje. Jeżeli panele wyposażone są w system pióro-wpust, łączymy je, wpasowując pióro jednego panelu we wpust kolejnego.
W przerwy dylatacyjne między panele a ścianę wsuwamy specjalne kliny dystansowe z tworzywa, które umożliwiają pracę paneli. Stosujemy je na całym obwodzie pomieszczenia.
6. Poszczególne rzędy paneli dociskamy za pomocą specjalnych dobijaków. Musimy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić paneli.
7. Po ułożeniu paneli przystępujemy do montażu listew przypodłogowych.