Wykończenie balkonu. Jak uniknąć błędów przy wykańczaniu balkonu?

2018-02-02 13:48
Wykończenie balkonu
Autor: Andrzej Szandomirski

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do wykończenia balkonu są płytki ceramiczne. To od poprawności ich ułożenia zależy trwałość i estetyka wykończenia balkonu. Jak wykończyć balkon bez błędów? Przedstawiamy 4 główne etapy prac: przygotowanie podłoża, aplikację uszczelnienia, układanie płytek ceramicznych oraz fugowanie.

Wykończenie balkonu - ważne wskazówki

Konstrukcja balkonu w większości przypadków bazuje na płycie wspornikowej. Przystępując do wykańczania balkonu, należy pamiętać, że uzyskanie trwałej i odpornej na działanie czynników atmosferycznych powierzchni wiąże się z właściwym wykonaniem izolacji podpłytkowej, a także ułożeniem płytek ceramicznych w taki sposób, aby całkowicie wyeliminować pustki powietrzne. Pominięcie uszczelnienia lub jego niewłaściwe wykonanie, to najczęstsza przyczyna pękania i odpadania płytek, ponieważ umożliwia wodzie penetrację przestrzeni podpłytkowej. Kolejny warunek poprawnego wykończenia balkonu, to wykorzystanie materiałów wysokoelastycznych, które przenoszą naturalne naprężenia betonu i są odporne na warunki zewnętrzne.

Wykończenie balkonu - 4 etapy prac

1. Przygotowanie podłoża balkonu - ważne spadki

Przed wykończeniem balkonu należy sprawdzić, czy podłoże ma odpowiedni spadek, a jeśli go nie ma, trzeba taki wykonać. Spadek powierzchni balkonu powinien wynosić 1,5 – 2%. Wykonuje się go specjalną cementową szpachlą wyrównującą lub renowacyjną. Na tym etapie powinno się również zaplanować rozmieszczenie okapników lub profili, które służą do estetycznego wykończenia krawędzi balkonu. Tak wykonany system będzie odpowiedzialny za odprowadzanie wody poza obręb balkonu, wyeliminuje zacieki i zabrudzenia na elewacji. Do przeprowadzenia korekty spadków, jak i zagłębień na profile lub okapniki polecana jest szybkowiążąca, cementowa zaprawa wyrównawcza z trasem lub wyrównawcza.

Montaż profili balkonowych
Autor: Sopro Montaż profili balkonowych

2. Uszczelnienie podłoża - izolacja wodna i przeciwwilgociowa

Skuteczną metodą izolacji powierzchni balkonu jest uszczelnienie zespolone - zabezpiecza przed wodą i wilgocią wszystkie warstwy, z jastrychem włącznie. Elastyczność uszczelnienia wpływa dodatkowo na redukcję naprężeń i zmniejsza ryzyko pękania płytek. W przypadku powierzchni jastrychowych zaleca się użycie elastycznej, cementowej zaprawy uszczelniającej.

Uszczelnienie nakłada się w dwóch warstwach (metodą szpachlowania lub wałkiem). Po zastygnięciu pierwszej warstwy uszczelnienia, po upływie ok. 5-6 godzin, nakładamy kolejną, pamiętając, że końcowa grubość warstwy po wyschnięciu nie może być mniejsza niż 2 mm. Ważnym elementem uszczelnienia są specjalne taśmy uszczelniające, które powinny zostać wklejone na początku prac uszczelniających w pierwszą warstwę uszczelnienia zespolonego, w miejsca najbardziej narażone na przenoszenie ewentualnych ruchów konstrukcji, czyli na styku ściany z podłożem, czy w miejscach dylatacji. Taśmę mocujemy poprzez mocne wciśnięcie w zaprawę. Zabezpieczenie miejsca styku podłoża ze ścianą przed wodą i wilgocią jest równie istotne, co zabezpieczenie samego podłoża. Brak uszczelnienia tego miejsca taśmą może powodować spływanie wody po ścianie i wnikanie jej w przestrzeń pod hydroizolacją balkonu.

3. Układanie płytek ceramicznych na balkonie

Do prac na podłożach mineralnych, w trudnych warunkach zaleca się stosowanie wysokoelastycznych zapraw klejowych. Na tym etapie prac ważna jest wielofunkcyjność i różnorodność zastosowań zapraw klejowych. W przypadku niektórych zapraw istnieje możliwość używania ich w różnej konsystencji: cienkowarstwowej, średniowarstwowej, półpłynnej i do szpachlowania do 10 mm grubości warstwy. Dodatek tworzyw sztucznych i wzmocnienie włóknami zapewnia trwałość oraz dobrą urabialność produktu.

4. Fugowanie płytek ceramicznych na balkonie

Przy fugowaniu płytek ceramicznych należy zwrócić szczególną uwagę na to, by zaprawa do spoinowania była elastyczna i miała podwyższoną wodoszczelność, ponieważ ograniczy to przesiąkanie wody do zaprawy klejowej. Jakie zatem fugi do płytek na balkon? Sprawdzą się tu szerokie fugi elastyczne, np. z dodatkiem trasu o właściwościach redukujących naprężenia. Odznaczają się też one dobrą przyczepnością do krawędzi płytek oraz wysoką wodoszczelnością.
Do fugowania płytek ceramicznych na balkonach czy tarasach można stosować także szybkowiążące, cementowe zaprawy fugowe.

Zaprawy fugowe stosowane na zewnątrz narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego wybierając fugę należy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry, zapewniające ograniczenie rozwoju pleśni i mikroorganizmów, elastyczność i wysoką wytrzymałość na ekstremalne i zmienne temperatury, a przede wszystkim wodoodporność.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej