Czy architektura znajduje się nad przepaścią?
Mamy wrażenie, że w świecie architektury, w podobnej sytuacji znajduje się dzisiaj BIM. Większość architektów doskonale wie na czym BIM polega i jakie korzyści może przynieść, ale wielu z nich wciąż tylko obserwuje. Jako entuzjaści i eksperci BIM, ale przede wszystkim jako architekci, dobrze rozumiemy dlaczego tak się dzieje.
Każdą innowację możemy rozpisać na wykresie dzwonowym, tzw. krzywej adopcji. Na początku jest garstka wizjonerów, którzy tworzą i propagują nowe rozwiązanie. Zazwyczaj jest to nowe rozwiązanie jakiegoś starego problemu. Oczywiście wiele innowacji kończy się niepowodzeniem, ale nawet te, które odniosły sukces i weszły do powszechnego zastosowania, zaczynały skromnie.
Decydująca jest tzw. przepaść, która dzieli pierwszych adoptujących użytkowników od wczesnej większości. Możemy to sobie wyobrazić – większość, jak tłum gapiów, gromadzi się nad przepaścią i obserwuje nowe zjawisko. Wstrzymuje się z działaniem, ponieważ czeka na potwierdzenie, że to się sprawdzi, że jest bezpieczne, że naprawdę warto się w to angażować.
Znamy mnóstwo przykładów rozwiązań, które odmieniły naszą rzeczywistość i dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez nich życia, ale wszystkie one musiały odczekać swój czas nad przepaścią.
Czy BIM w architekturze znajduje się nad przepaścią?
Mamy wrażenie, że w świecie architektury, w podobnej sytuacji znajduje się dzisiaj BIM. Większość architektów doskonale wie na czym BIM polega i jakie korzyści może przynieść, ale wielu z nich wciąż tylko obserwuje.
Jako entuzjaści i eksperci BIM, ale przede wszystkim jako architekci, dobrze rozumiemy dlaczego tak się dzieje. Wdrożenie BIM to nie tylko zmiana narzędzi, ale też zmiana sposobu pracy. Nic dziwnego, że większość architektów zastanawia się: czy na pewno warto?
W Multibim mamy okazję obserwować te pracownie, które zdecydowały się przejść na drugą stronę i wiemy, że żadna z nich nie chce już wrócić do poprzedniej rzeczywistości. Właśnie dlatego zachęcamy wszystkich architektów, aby do nich dołączyli.
Co dla architekta oznacza wdrożenie BIM?
Najważniejsza wiadomość jest taka, że próg wejścia do świata BIM tylko wydaje się wysoki.
Określania BIM mianem rewolucji sprawia, że brzmi jak wywrócenie naszego życia do góry nogami. Ale BIM, jak większość dobrych innowacji, to po prostu nowe rozwiązanie dla starych problemów.
Co zatem dla architekta oznacza wdrożenie BIM, tak mniej więcej? Mniej żmudnej pracy. Więcej przyjemności z projektowania. Praca architekta polega na projektowaniu wyjątkowej architektury – to jest część, która przynosi nam satysfakcję. Ale realizacja tego celu wymaga uporania się z całą masą przyziemnych spraw, jak dokumentacja i współpraca z wszystkimi stronami projektu. BIM pozwala automatyzować zadania, których nie chcemy wykonywać oraz eliminować błędy, których nie chcemy popełniać. Dlaczego więc tak trudno jest architektom przekroczyć ten próg?
Narzędzia BIM
Największą barierą na drodze do świata BIM wydają się narzędzia. To pewien paradoks, że obawiamy się narzędzi, które powstały właśnie po to, aby nam pomagać. Ale w Multibim, domyślamy się dlaczego tak jest. Programy, nazywane często kombajnami, sprawiają wrażenie zbyt trudnych do nauki lub zbyt rozbudowanych. To oczywiste, że nauka obsługi kombajnu wydaje się ogromnym wyzwaniem. Musimy mieć jednak świadomość, że kombajn kombajnowi nierówny i na szczęście są takie, które od samego początku zostały zaprojektowane z myślą o użytkownikach.
Sprawne narzędzie to przecież takie, które skomplikowane zadania pozwala zrealizować w prosty sposób. Znamy takie narzędzie i od lat na nie stawiamy – to Archicad tworzony przez Graphisoft.
BIM nie jest prosty, ale dzięki Archicadowi nie jest trudny! Twórcy Archicada skupiają się na tym, aby architekci mogli się skupić na projektowaniu. Chcą, aby wszyscy wykorzystali potencjał, który przynosi BIM, ale nie musieli okupić tego zbyt dużym wysiłkiem. W Multibim od lat towarzyszymy architektom wchodzącym w świat BIM i wciąż obserwujemy ich zdziwienie, że projektowanie może być tak intuicyjne i proste, niezależnie od skali projektu.
Dlatego od dawna jesteśmy dumni z roli oficjalnego dostawcy oprogramowania Graphisoft w Polsce. Wierzymy, że BIM ułatwia to, czego architekci nie lubią w projektowaniu, a naszym zadaniem jest ułatwiać to, co powstrzymuje architektów przed BIMem. Dlaczego mówimy o tym, akurat teraz?
Premiera nowej edycji Archicada
W naszym świecie, lato to gorący okres nie tylko ze względu na temperatury. Co roku odbywa się bowiem premiera nowej edycji Archicada, która przynosi kolejne usprawnienia.
W tym roku będzie to 26 edycja, dlatego już 26 lipca w Multibim organizujemy jej polską premierę.
Nowe wersje Archicada oznaczają oczywiście pojawienie się dodatkowych funkcji, ale przede wszystkim polegają na jeszcze większym uproszczeniu zadań, które powinny być proste. Powiedzieliśmy, że BIM to nowe rozwiązanie dla starych problemów, ale świat nie stoi w miejscu. Branża budowlana dynamicznie się zmienia, więc przed architektami wciąż pojawiają się nowe wyzwania i problemy, które wymagają rozwiązania. Dlatego narzędzia, którymi się posługujemy, muszą być nieustannie udoskonalane.
Nowa edycja Archicada koncentruje się na usprawnieniu czterech kluczowych aspektów pracy architekta:
- projektowania,
- wizualizacji,
- dokumentacji
- współpracy z uczestnikami procesu.
Wizualizacje pomagają inwestorowi „zobaczyć” projekt, dlatego muszą być na wysokim poziomie, to zrozumiałe. Ale drobne zmiany w projekcie wymagają nowych wizualizacji, dlatego ważne jest też to, aby można je było sprawnie wygenerować. Dokumentacja projektu potrafi być jak wiadomo bardzo skomplikowana, dlatego tak istotne jest, aby można ją było wyeksportować w prosty i pewny sposób. BIM to umożliwia, a Archicad ułatwia. Z kolei współpraca z inwestorem, branżystami i wykonawcami decyduje o sukcesie całego procesu. Dlatego tak ważne są platformy ułatwiające komunikację oraz otwarte standardy, które nie ograniczają pola współpracy do zamkniętego kręgu. Usprawnienia w tych ostatnich obszarach sprawiają, że architekci mogą skupić się na pierwszym wymienionym, czyli projektowaniu.
Od 16 lat pomagamy tworzyć polskie wersje Archicada, dlatego chcemy zaprezentować Państwu również tę nową edycję. Zapraszamy na premierę Archicada 26 w Multibim, która odbędzie się online. Obiecujemy, że nie będziemy nikogo stawiać nad przepaścią! Będziecie Państwo mogli po prostu posiedzieć, popatrzeć i posłuchać w jaki sposób Archicad może ułatwić wasze codzienne wyzwania. Do zobaczenia!