Elektroniczny dobór grzejnika
Firma Rettig Heating przygotowała program komputerowy Purmo SDG. Aplikacja umożliwia szybki (orientacyjny) dobór grzejników do domów jednorodzinnych, segmentów i niewielkich budynków wielorodzinnych. Korzystanie z programu Purmo SDG nie wymaga podawania szczegółowych danych technicznych.
Aplikacja SDG (Szybki Dobór Grzejników) jest prosta w obsłudze. Wyposażono ją w przyjazny dla użytkownika moduł pomocy z licznymi objaśnieniami, rysunkami i zdjęciami, które ułatwiają wypełnianie kolejnych pól arkusza doboru grzejników. Dane, które należy wprowadzić do programu, nie wymagają specjalistycznej wiedzy technicznej. Dzięki temu sprzedawca w obecności klienta może bardzo szybko pomóc mu w doborze odpowiedniego grzejnika.
Na podstawie informacji o położeniu budynku, jego stanie technicznym oraz o planowanym umiejscowieniu grzejników w konkretnych pomieszczeniach. Aplikacja w uproszczony sposób oblicza straty ciepła i na tej podstawie wybiera odpowiednie modele grzejników. Program ten umożliwia orientacyjny dobór grzejników, tylko w przypadku "małych" inwestycji, czyli domów jednorodzinnych, segmentów i niewielkich budynków wielorodzinnych. Program będzie alternatywą dla doborów grzejników dokonywanych bez jakichkolwiek założeń, nie będzie jednak tak dokładny jak profesjonalny pakiet Purmo OZC (program do określania zapotrzebowania na moc cieplną) i Purmo CO (program do projektowania instalacji centralnego ogrzewania).
Dobór grzejników w programie SDG należy rozpocząć od wskazania strefy klimatycznej, w której znajduje się budynek. Pomaga w tym specjalna mapka Polski z podziałem na pięć stref klimatycznych, które różnią się temperaturą obliczeniową w zimie. Po kliknięciu na wybraną strefę klimatyczną program sam wskazuje temperaturę obliczeniową właściwą dla danej strefy.
Następnie podajemy informacje dotyczące:
- usytuowania budynku (zaznaczamy, czy budynek stoi w terenie pustym, zadrzewionym lub na wsi, czy też na terenie gęsto zabudowanym),
- warunków wietrzności.
W kolejnym polu określamy stopień ochrony cieplnej budynku. Dla ułatwienia możemy kierować się datą budowy domu. Inne były standardy budowy domów i wymagane grubości izolacji termicznej przed 1981 rokiem, a inne są obecnie. Program przyjmuje, że ochrona cieplna budynku jest słaba w przypadku obiektów budowanych przed 1981 rokiem, przeciętna w domach z lat 1982 - 1990, dobra w domach z lat 1991 - 1994 i bardzo dobra w domach, które powstały po 1995 roku lub przeprowadzono w nich termorenowację. Kolejnym krokiem jest określenie parametrów instalacji, czyli obliczeniowej temperatury zasilania i obliczeniowego ochłodzenia wody w grzejnikach. Aplikacja ułatwia podanie temperatury zasilania, przyporządkowuje bowiem odpowiednie wartości temperatury rodzajowi instalacji, jaką mamy w domu np. czy jest to kocioł węglowy, gazowy, olejowy czy nowoczesny kocioł kondensacyjny. Temperatury te można także wprowadzić samodzielnie.
Przy korzystaniu z programu należy podać także informacje dotyczące:
- usytuowania pomieszczeń (parter, ostatnia kondygnacja itd.),
- stopnia przeszklenia pomieszczeń (przy czym rysunki przykładowych ścian z oknami pomagają określić, czy jest to najczęściej spotykane przeszklenie wahające się między 10% a 20%, czy też mniejsze lub większe),
- informacje o stanie technicznym okien, wysokości i powierzchni pomieszczeń, liczbie ścian zewnętrznych w pomieszczeniu, odległości od podłogi do parapetu (na podstawie tej informacji program określa wysokość grzejników),
- miejscu zamontowania grzejnika (chodzi o to, czy grzejnik będzie umieszczony na ścianie zewnętrznej pod oknem, na ścianie wewnętrznej itd.).
W aplikacji można uwzględnić, czy grzejnik będzie osłonięty, czy też nie. Wszystkie te dane należy podać oddzielnie dla każdego pomieszczenia (inny grzejnik montowany jest w łazience, a inny w salonie np. z trzema dużymi oknami). Program prezentuje pełną ofertę grzejników Purmo: grzejniki płytowe, konwektorowe i łazienkowe. Każdy model jest opatrzony zdjęciem i opisem. Po zakończeniu pracy z programem otrzymujemy zestawienie wszystkich potrzebnych grzejników do domu, którego dane wprowadziliśmy do programu. W tym zestawieniu będą uwzględnione: symbole grzejników, ich parametry i numery katalogowe ze wskazaniem do którego pomieszczenia przeznaczony jest dany grzejnik. Ułatwi to zarówno zakup potrzebnych urządzeń, jak i ich montaż.
Do aplikacji dołączona jest instrukcja obsługi, która krok po kroku przeprowadzi użytkowników przez kolejne pola arkusza doboru grzejników.
Bezpłatny program jest dostępny na stronie internetowej firmy Rettig Heating oraz na płycie CD w biurze firmy i u regionalnych szefów sprzedaży.