Komputerowe wspomaganie w projektowaniu i zarządzaniu
Katalogi KNR AT-13 i KNR AT-14 są dostępne w najnowszych wersjach programów kosztorysowych NORMA PRO 4.02, NORMA 3.18 i STRIX 4.8 oraz zostały wydane w postaci drukowanej. Firma oferuje również inny ciekawy produkt - program Nieruchomość i Nieruchomość 2. Aplikacja przeznaczona jest dla administratorów wspólnot mieszkaniowych i nieruchomości, deweloperów oraz spółdzielni mieszkaniowych.
Firma Athenasoft opracowała nowe katalogi norm na roboty dotyczące okablowania strukturalnego. Katalogi KNR AT-13 i KNR AT-14 są dostępne w najnowszych wersjach programów kosztorysowych NORMA PRO 4.02, NORMA 3.18 i STRIX 4.8 oraz zostały wydane w postaci drukowanej. Firma oferuje również inny ciekawy produkt - program Nieruchomość i Nieruchomość 2. Aplikacja przeznaczona jest dla administratorów wspólnot mieszkaniowych i nieruchomości, deweloperów oraz spółdzielni mieszkaniowych.
KNR nr AT-13 "Roboty budowlane przy układaniu okablowania strukturalnego"
W katalogu zostały podane normatywy na: przebicie otworów w różnych przegrodach budowlanych i osadzenie w nich przepustów (rękawów), wykucie bruzd, montaż listew i kanałów instalacyjnych z tworzyw sztucznych i aluminium (zarówno przykręcanych, jak i przyklejanych lub mocowanych zszywkami ew. taśmą obustronnie klejącą), montaż konstrukcji wsporczych pod kable, drabinki i koryta kablowe, montaż drabinek i koryt kablowych, ręczne przenoszenie szaf dystrybucyjnych. Katalog służy do kosztorysowania części dotyczącej drobnych robót budowlanych bez względu na przyjętą technologię okablowania strukturalnego.
KNR nr AT-14 "Okablowanie strukturalne w technologii firmy KRONE"
Katalog zawiera normatywy na układanie w budynkach okablowania strukturalnego wraz z pomiarami torów transmisyjnych i próbami pomontażowymi. Jest to pierwszy z serii katalogów zawierających nakłady opracowane dla technologii wykonywania robót stosowanych przez wiodące na ogólnoświatowym rynku firmy specjalistyczne, z przestrzeganiem norm i zaleceń obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.
Główne funkcje programu Nieruchomość
Program Nieruchomość umożliwia sprawne obliczanie zaliczek na czynsz oraz rozliczanie należności dla wszystkich zarządzanych lokali jednocześnie. Uniwersalny mechanizm definiowania składników czynszu umożliwia automatyczne obliczanie należności na podstawie stawek zryczałtowanych, parametrów takich jak: liczba lokatorów, metraż, kondygnacja oraz bieżące zużycie mediów z wskazań liczników. Raz zdefiniowane stawki mogą być przydzielane automatycznie dla całego osiedla, bloku, czy też poszczególnego lokalu. Jeżeli istnieje potrzeba zmiany metody naliczania czynszu, to wystarczy zmienić wzór jednorazowo, a następnie program automatycznie wprowadzi zmiany w wybranym miejscu (bloku czy klatce). W razie potrzeby dla wybranych kontrahentów lub lokali można zastosować odrębne sposoby obliczania zaliczek.
W programie można przechowywać dokładne informacje o lokalach i lokatorach, kontrahentach i firmach świadczących usługi na rzecz nieruchomości. Specjalna struktura kartoteki instalacji pozwala odwzorować strukturę węzłów i liczników, dzięki czemu łatwo jest nanosić odczyty i dokonywać nawet skomplikowanych obliczeń. Wprowadzone do programu informacje są łatwe w przeszukiwaniu dzięki rozbudowanemu mechanizmowi sortowania i filtrowania.
Informacje o zaliczkach i rozliczenia są generowane w edytorze Microsoft Word, dzięki czemu użytkownik dodatkowo otrzymuje możliwość kształtowania ostatecznego wyglądu dokumentu. Może na przykład dołączyć do wyliczenia czynszowego inne informacje organizacyjne. Dane dotyczące kontrahentów i lokali są oczywiście automatycznie pobierane do tych raportów z wcześniej sporządzonych ewidencji. Program Nieruchomość pozwala też planować czynności serwisowe przy pomocy, terminarza zadań, a następnie otwierać zlecenia serwisowe we współpracującym programie ZLECENIE.
Wymagania sprzętowe i systemowe
Nieruchomość 2
Kolejna wersja programu Nieruchomość przeznaczona będzie dla bardziej wymagających użytkowników. Wyposażona w funkcję umożliwiającą współprace z programem finansowo-księgowym Milenium. Celem tego współdziałania jest samodzielne prowadzenie księgowości wspólnot, deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Program Milenium oferuje prowadzenie księgi handlowej zgodnie z Ustawą o Rachunkowości oraz dodatkowo rozrachunki z kontrahentami (mieszkańcami) wraz z wezwaniami do zapłaty i naliczaniem odsetek. Oprócz tego można w nim ewidencjonować i rozliczać wpłaty dokonywane przez kontrahentów do kasy i na rachunek bankowy. Z stworzonych dokumentów płatności powstaje raport kasowy i wyciąg bankowy. Dane dotyczące rozrachunków można szczegółowo analizować zarówno w Milenium jak i Nieruchomości (są one automatycznie przenoszone).
Inną zaletą systemu jest możliwość ewidencjonowania zakupów materiałów i usług, prowadzenia magazynu lub wystawiania dokumentów sprzedaży np. faktur VAT dla najemców komercyjnych (przedsiębiorstw wynajmujących lokale użytkowe). Te zdarzenia gospodarcze można też automatycznie księgować w księdze handlowej, dokonywać zestawień i raportów oraz przetwarzać dalej np. w celu rozliczania kosztów funkcjonowania wspólnoty czy spółdzielni.
Istotnym narzędziem dla zarządcy jest moduł nadzorujący relacje z klientami, który prowadzi statystykę oraz historię kontaktów ze wszystkimi kontrahentami, czyli lokatorami, komercyjnymi najemcami oraz firmami świadczącymi usługi na rzecz nieruchomości. System potrafi zapamiętać nie tylko dowolną notatkę tekstową, ale również obraz, dźwięk lub dowolny inny plik. Dzięki temu, żaden zgłoszony sygnał o konieczności naprawy, czy problemach nie umknie uwadze zarządcy i służb technicznych z nim współpracujących.