NIRAS projektuje na platformie Autodesk REVIT. Projekt Centrum Obsługi Inwestora
Projekt Centrum Obsługi Inwestora w Krakowie to pierwszy w Polsce projekt, jaki został kompleksowo wykonany w technologii BIM przy użyciu narzędzi Revit. Dzięki platformie Autodesk Revit udało się stworzyć wspólne środowisko pracy dla wszystkich branż zaangażowanych w proces projektowy – począwszy od architektury, przez konstrukcję, po instalacje. Na platformie Autodesk REVIT projektuje firma NIRAS, która przygotowała kompleksowy projekt branżowy nowego budynku Centrum Obsługi Inwestora dla Gminy Kraków.
Projekt Centrum Obsługi Inwestora. Pierwszy w Polsce projekt w technologii BIM
Projekt Centrum Obsługi Inwestora w Krakowie (COI) - to pierwszy projekt w Polsce, jaki został kompleksowo wykonany w technologii BIM przy użyciu narzędzi Revit. Dzięki unowocześnieniu pracy projektowej przy pomocy Audodesk Revit Structure oraz Autodesk Revit MEP udało się znacząco zmniejszyć czas poświęcony na przygotowanie projektu oraz zminimalizować skutki kolizji międzybranżowych.
Trójwymiarowy model budynku Centrum Obsługi Inwestora powstał w programie Autodesk Revit Architecture, w biurze architektonicznym Claudio Nardi Architects. Dzięki temu udało się stworzyć wspólne środowisko pracy dla wszystkich branż zaangażowanych w proces projektowy – począwszy od architektury, przez konstrukcję, po instalacje.
Na platformie Autodesk REVIT projektuje również firma NIRAS, która przygotowała kompleksowy projekt branżowy nowego budynku Centrum Obsługi Inwestora dla Gminy Kraków: instalacje elektryczne, słaboprądowe, wod.-kan., wentylacja, klimatyzacja, istalacje ogrzewania i chłodnictwa oraz konstrukcje, sieci i przyłącza dla wszystkich faz od projektu koncepcyjnego, przez budowlany po wykonawczy. Stosowanie platformy Revit wprowadzono do NIRASa fazowo, najpierw opcję Structure, a następnie MEP do projektowania instalacji.
– Zastosowanie Autodesk Revit Structure przyniosło nam bardzo pozytywne rezultaty – skrócenie czasu projektowania konstrukcji, a także podniesienie jakości ze względu na łatwość wykrywania wszelkich kolizji. Uzupełnienie o rozwiązanie do projektowania instalacji i decyzja o dalszym rozwoju idei BIM w naszym biurze były więc naturalne – mówi Sławomir Pęczek, prezes zarządu Niras Polska.
– Odkąd instalatorzy rozpoczęli równolegle pracę w Autodesk Revit MEP, sprawdzanie kolizji między instalacjami a konstrukcją stało się zdecydowanie prostsze. Dzięki wspólnej platformie pracy udaje się wyeliminować większość możliwych błędów już w początkowej fazie projektowania – dodaje Krzysztof Czechowski, projektant konstrukcji w NIRAS Polska.
Autor: Claudio Nardi Architects / Gmina Miejska Kraków
Projekt Centrum Obsługi Inwestora w Krakowie. Pierwszy w Polsce projekt wykonany w technologii BIM przy użyciu narzędzi Revit
Platforma Revit. Wspólne środowisko pracy dla wszystkich zaangażowanych w proces projektowy
Platforma Revit daje możliwość pracy opartej na jednym modelu cyfrowym, co zapewnia ciągły i natychmiastowy dostęp do wszelkich informacji o projekcie. Poszczególni projektanci mogą na bieżąco korzystać ze wszystkich rysunków, zestawień, arkuszy, harmonogramów czy kosztów. Jakiekolwiek zmiany dokonywane przez projektanta są automatycznie uwzględniane w modelu. Jednocześnie następuje odbiór informacji o zmianach dokonanych przez pozostałych projektantów. Dzięki temu każdy członek zespołu projektowego ma dostęp do zawsze aktualnej wersji modelu. Oznacza to zdecydowanie łatwiejszą koordynację pomiędzy poszczególnymi branżami, a w rezultacie szybsze opracowanie wyższej jakości projektu.
– Zadziwiające było to, jak po przełamaniu bariery wynikającej ze zmiany środowiska pracy, projektowanie oraz tworzenie dokumentacji w pełni zintegrowanej z modelem okazało się proste! Podobnie zresztą jak tworzenie brakujących elementów bibliotecznych – powiedział Łukasz Klanowski, projektant HVAC.