Powstał kalkulator retencji wody opadowej - nowoczesne narzędzie dla projektantów i architektów
WaterFolder to pierwszy kalkulator retencji - interaktywna platforma dla architektów i projektantów instalacji wod-kan. Narzędzie jest bezpłatne, umożliwia w łatwy sposób dobrać właściwe urządzenia retencyjne do projektowanych obiektów.
Kalkulator retencji to narzędzie, jakiego brakowało wielu specjalistom. Przede wszystkim biurom projektowym, czy innym podmiotom, które mają do czynienia z zarządzaniem gospodarką wodną. Opracowanie indywidualnej do każdego projektu kalkulacji było czasochłonne, wymagające nie tylko odpowiednich obliczeń, ale też aktualnej wiedzy na temat dostępnych na rynku rozwiązań i technologii. Nowe narzędzie ma uprościć proces projektowy.
Kalkulator retencji weryfikowany na bieżąco
WaterFolder ma przede wszystkim ułatwiać pracę projektantom, dając im w jednym miejscu grupę profesjonalnych narzędzi doboru. Lista obiektów będzie na bieżąco weryfikowana i uzupełniana. W tej chwili są to narzędzia dla obiektów, takich jak:
- dachy zielone,
- odwodnienia liniowe,
- systemy rozsączające,
- zbiorniki retencyjne,
- pompownie,
- przewody grawitacyjne,
- układy podczyszczające,
- zbiorniki rurowe.
Jak działa kalkulator retencji?
Narzędzie jest łatwe w obsłudze. Każdy z procesów doboru został sprowadzony do kilku kroków, po przejściu których projektant otrzymuje nie tylko szybki wynik obliczeń, ale też kompletny zestaw materiałów i komponentów (z plikami w formacie np. DWG).
W przypadku projektowania np. zielonego dachu dobór narzędzi dotyczy stropodachów, płyt garażowych i tarasów dla maksymalnych wartości retencji do 150 l/m². W kalkulatorze wystarczy określić rodzaj inwestycji, parametry zagospodarowania terenu, np. takie jak: typ powierzchni, kąt nachylenia, rodzaj roślinności. Po uzupełnieniu podstawowych danych projektant otrzymuje dokładne wyniki obliczeń, schemat ułożenia warstw dachu oraz propozycje materiałów do zastosowania przy inwestycji.
Dane w kalkulatorze z wielu źródeł
Serwis WaterFolder powstał z inicjatywy spółki Retencja.pl, ale stoi za nim cały szereg branżowych partnerów, którzy wsparli go swoją wiedzą i doświadczeniem. Wartość platformy podnosi dodatkowo zastosowanie narzędzia jakim jest Polski Atlas Natężeń Deszczów, czyli najbardziej miarodajne źródło informacji o natężeniach deszczów w Polsce. Połączenie wiedzy ekspertów, nowoczesnych narzędzi oraz danych od producentów ma zapewnić skuteczność narzędzia, którego celem jest odpowiadać na aktualne i rzeczywiste potrzeby projektantów.