Budynek California Academy of Science: połączenie przyrody z architekturą

2010-07-20 15:35
Budynek California Academy of Science: połączenie przyrody z architekturą
Autor: Grupa D+H

Muzeum historii naturalnej w San Francisco zostało zaprojektowane przez włoskiego architekta Renzo Piano. Budynek znajduje się w Golden Gate Park. Pod jego oryginalnym dachem, będącym nawiązaniem do wzgórz San Francisco, mieszczą się skupione w jednym miejscu akwarium, planetarium, sektory wystawowe oraz jednostki badawcze.

Pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy jest zielony dach o powierzchni ponad 10 tysięcy m2 na którym zasadzono 1,7 miliona miejscowych roślin, dzięki czemu budynek doskonale komponuje się z otaczającym go parkiem. Dodatkowo, dwie kopuły kryjące pod sobą planetarium i las deszczowy, wyposażone w okrągłe świetliki, nadają całości futurystycznego wyglądu i przyciągają wzrok  zwiedzających. Jednak nie tylko walory architektoniczne budynku California Academy of Science sprawiają, że jest on godny uwagi. Zastosowane rozwiązania, m.in. system naturalnej wentylacji stworzony w oparciu o produkty firmy D+H, sprawiają, że ustala on również nowe standardy nowoczesnego, trwałego i bliskiego natury budownictwa.

Głównym zadaniem stojącym przed firmą projektującą system wentylacyjny było stworzenie techniki klimatyzacyjnej przy minimalnym udziale energii pierwotnej. Stało się to możliwe dzięki inteligentnemu wykorzystaniu naturalnych przepływów powietrza, które wywołane są różnymi wymiarami konstrukcji dachu, kopuł i elementów fasad. We frontowej, szklanej fasadzie wbudowano okna wyposażone w elektryczne napędy firmy D+H, których specjalna konstrukcja sprawia, że doskonale sprawdzają się w przypadku trudno dostępnych okien. Napędy te połączone są z centralą, co pozwala natychmiast reagować na wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne zmiany warunków klimatycznych. Dzięki odpowiednio dobranym kątom otwarcia w chłodniejsze dni możliwa jest wentylacja bez uciążliwych przeciągów, a podczas ciepłej pogody szybkie ochłodzenie pomieszczeń. Ponadto sekwencje wentylacyjne są sterowane takimi parametrami jak temperatura, wilgotność powietrza i stężenie dwutlenku węgla wewnątrz budynku. Dodatkowo system reaguje również na zmiany warunków pogodowych, dzięki czemu w przypadku deszczu, mgły, bądź wiatrów okna zostają automatyczne zamknięte.
Tak zaprojektowany system naturalnej wentylacji, pozwolił zminimalizować konieczność korzystania ze zintegrowanego ogrzewania i chłodzenia podłóg, który jest włączany tylko w ekstremalnych przypadkach. Przekłada się to bezpośrednio na wysoką energooszczędność całego kompleksu pozwalającą osiągnąć aż do 34% niższe zużycie energii. Zostało to docenione przez U. S. Green Building Council, organizację promującą proekologiczne rozwiązania.
W roku 2008 przyznała ona, California Academy of Science najwyższe wyróżnienie, jakim jest LEED Platinum.
Zbudowanie muzeum naturalnego w San Francisco w miejsce starego, zniszczonego przez trzęsienie ziemi budynku zajęło 10 lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej