Jak poprawić ciąg w przewodzie wentylacyjnym?
Nasada kominowa zamontowana na wylotach kominowych wspomaga obieg powietrza w przewodach wentylacyjnych oraz odprowadzanie spalin z komina.
Zadaniem nasad kominowych jest ochrona przed zawiewaniem powietrza lub spalin do układu wentylacyjnego oraz wspomaganie ciągu kominowego. Ze względu na swoją konstrukcję sprawdzają się w tej roli nasady obrotowe, takie jak zakończenie kominowe TRN.
Słaby ciąg w przewodzie wentylacyjnym może doprowadzić do niewystarczającej wymiany gazowej w pomieszczeniach, co skutkuje zawilgoceniem i pogorszeniem jakości powietrza.
W niektórych sytuacjach kierunek przepływu powietrza w kanałach wywiewnych zostanie odwrócony. Wtedy spaliny z kanału spalinowego lub powietrze z kanału wentylacyjnego cofają się do pomieszczeń. W okresie zimowym prowadzi to do „uciekania” ciepłego powietrza – najbardziej to zjawisko odczuwamy w łazienkach i toaletach, gdzie z reguły znajdują się kratki wentylacyjne. Niewłaściwie działająca wentylacja nie odprowadza produktów spalania, co może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Zaburzenia siły ciągu w systemach wentylacji grawitacyjnej są częstym problemem. Potencjalne powody to niedrożny lub nieszczelny przewód kominowy lub niesprawne urządzenia grzewcze. Dużo częściej jednak kłopoty z systemem wentylacji mają źródło w warunkach pogodowych, a konkretniej są związane z występowaniem silnych wiatrów. Kiedy więc wykluczymy pierwszą grupę przyczyn, a ciąg kominowy nadal jest zbyt słaby lub odwrócony, warto zainstalować na zakończeniu przewodu wentylacyjnego nasadę kominową TRN.
Urządzenie tego typu zwiększa ciąg grawitacyjny wykorzystując siłę wiatru dzięki odpowiednio ukształtowanym łopatkom. Konstrukcja nasady pozwala na wytwarzanie podciśnienia w kanale dolotowym nasady wywołując ciąg kominowy i prowadząc do jego stabilizacji. Turbina nasady obraca się zawsze w tą samą stronę bez względu na kierunek i siłę wiatru. Ponieważ działanie nasady oparte jest na wysysaniu powietrza z komina, nie ma możliwości cofania się produktów spalania do wewnątrz. Nasada zalecana jest do stosowania w rejonach występowania częstych i silnych wiatrów oraz kiedy budynek usytuowany jest w otoczeniu innych wysokich budowli, lub gór czy lasów.
Nasada wykonana jest ze stali ocynkowanej, w dwóch kolorach - srebrnym lub brązowym. Można ją kupić w opakowaniu zbiorczym 4 lub 6 sztuk. Średnica nasady: 150, 200 mm.