Klimatyzacja do mieszkania. Doradzamy, jak wybrać klimatyzator do bloku

2021-03-22 18:08
Klimatyzacja do mieszkania
Autor: Marcin Czechowicz Prawidłowo dobrana i zainstalowana klimatyzacja do mieszkania odpowiednio obniży temperaturę powietrza w pomieszczeniu i zapewni komfort cieplny mieszkańcom.

Klimatyzacja do mieszkania to sposób na rozwiązanie problemu z nagrzewającymi się wnętrzami w czasie letnich upałów. Dzięki klimatyzacji do mieszkania szybko i sprawnie schłodzisz pomieszczenie. Jeszcze do niedawna klimatyzatory montowane były w restauracjach, biurowcach czy sklepach. Dziś sytuacja wygląda inaczej, a klimatyzacja do mieszkania cieszy się coraz większą popularnością. Przeczytaj nasz poradnik, dowiedz się, jak wybrać klimatyzator do bloku.

W artykule:

Klimatyzacja do mieszkania: jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Ze względu na budowę klimatyzatory dzielimy na:

  • klimatyzatory przenośne (monoblokowe, kompaktowe),
  • klimatyzatory split,
  • klimatyzatory multisplit.

Mobilna klimatyzacja w mieszkaniu

Najprostszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest przenośna klimatyzacja do mieszkania. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia można przenosić z miejsca na miejsce i wykorzystywać do schłodzenia powietrza w dowolnym pomieszczeniu. Trzeba jednak podkreślić, że klimatyzator przenośny jest głośniejszy i mniej efektywny w porównaniu do pozostałych rodzajów urządzenia. Co więcej wymaga podłączenia rury harmonijkowej (śr. 12-15 cm), odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz. Najczęściej rurę wyprowadza się poza budynek przez otwarte okno. Na rynku dostępne są specjalne uszczelki, zapobiegające napływowy ciepłego powietrza do wnętrza. Klimatyzatory mobilne osiągają moc w zakresie 2-4 kW.

Stacjonarna klimatyzacja do mieszkania

Klimatyzator split składa się z jednostki zewnętrznej, którą instaluje się poza budynkiem, oraz z wewnętrznej, montowanej w pomieszczeniu. Jednostki połączone są układem sterującym oraz przewodem freonowym, który umożliwia transport czynnika chłodniczego i jego skroplin. Wewnętrzne dostępne są w kilku wersjach: ściennej, podsufitowej, kasetonowej, kanałowej oraz stojącej. Tego typu klimatyzacja do mieszkaniu jest opłacalna, gdy będziemy chłodzić pomieszczenie przez całe lato. Dzięki umiejscowieniu hałaśliwych sprężarek i wentylatorów poza budynkiem (w jednostce zewnętrznej), w pomieszczeniu nie słychać odgłosów związanych z ich pracą. Kupując klimatyzator split, zadbajmy również o spokój naszych sąsiadów, wybierając jak najcichsze urządzenie.

Klimatyzacja do mieszkania typu multisplit to idealne rozwiązanie, gdy chcemy chłodzić kilka pomieszczeń w tym samym czasie. Składa się z co najmniej dwóch jednostek wewnętrznych współpracujących z jednostką zewnętrzną. Zakup klimatyzatora multisplit jest bardziej opłacalny niż kilku oddzielnych urządzeń.

Klimatyzacja do mieszkania: jakie są koszty zakupu i montażu?

Cena urządzenia zależy od jego modelu i mocy. Przenośna klimatyzacja do mieszkania to koszt 1000-2000 zł. Kupując klimatyzator split, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

Rodzaj urządzenia wpływa na koszt montażu. W przypadku klimatyzatorów mobilnych nie ponosimy właściwie żadnego, ale warto zaopatrzyć się w specjalną uszczelkę okienną, o której pisaliśmy już wcześniej. Sytuacja komplikuje się, gdy zdecydujemy się na klimatyzator split lub multisplit. Klimatyzacja do mieszkania może okazać się dość kosztowną inwestycją, jeśli do instalacji jednostki zewnętrznej potrzebne będzie rusztowanie lub podnośnik. Przy większych odległościach pomiędzy jednostkami zewnętrzną i wewnętrzną, rosną wydatki na robociznę i materiały. Przeciętnie dla klimatyzatora split wynoszą one 1000-1500 zł. Dodatkowo dochodzą tu koszty związane z corocznym przeglądem i konserwacją urządzeń.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując klimatyzator? Ile prądu zużywa klimatyzacja do mieszkania?

Prawidłowo dobrana i zainstalowana klimatyzacja do mieszkania odpowiednio obniży temperaturę powietrza w pomieszczeniu i zapewni komfort cieplny mieszkańcom. Podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę przy jej zakupie to: moc, poziom hałasu, klasa energetyczna i dodatkowe funkcje.

Moc klimatyzatora musi być dostosowana do powierzchni pomieszczenia, w który zostanie zamontowany. Przyjmuje się, że 1 kW mocy wystarczy na schłodzenie około 10 m². Pod uwagę należy również wziąć liczbę osób i okien oraz ekspozycję budynku.

Klimatyzacja do mieszkania powinna pracować cicho, aby nie przeszkadzać nam i sąsiadom. W karcie techniczne sprawdźmy poziom hałasu emitowanego przez urządzenie podczas pracy. Wartość tego parametru (mierzona w odległości 1 m od klimatyzatora) nie powinna przekraczać 35 dB(A). Hałas na tym poziomie porównywalny jest z cichą rozmową.

Klasa efektywności energetycznej informuje, ile prądu zużywa klimatyzacja do mieszkania. Najwyższa to  A+++.  Im niższej klasy urządzenie, tym wyższe będziemy mieli rachunki za energię elektryczną. 

Jak obliczyć orientacyjne koszty związane z pracą klimatyzatora?

Moc chłodzenia  3,0 kW
Średni pobór chłodzenia 0,77 kW
Średni pobór grzania 0,89 kW
Czas pracy w ciągu doby 10 h
Czas pracy w ciągu miesiąca 21 dni x 10 h = 210 h/miesiąc
Zużycie prądu w ciągu doby 10 x 0,77 = 7,7 kWh
Zużycie prądu w ciągu miesiąca 21 dni x 10 h x 0,77 =  161,7 kWh
Koszt 1 kWh 0,60 zł/kWh
Koszt za prąd zużytego w ciągu miesiąca 161,7 kWh x 0,60 zł/kWh = 97,02 zł

Komfortową obsługę urządzenia zapewnią dodatkowe funkcje. Dużym udogodnieniem jest możliwość programowania pracy klimatyzatora w cyklu dobowym lub tygodniowym. Równie przydatną funkcją jest automatyczne włączanie i wyłączanie się klimatyzacji w mieszkaniu przy zadanych temperaturach powietrza oraz tryb cichej pracy w nocy.Niezależnie od rodzaju klimatyzatora do mieszkania i jego wyposażenie trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu klimatyzacji, przede wszystkim filtrów.

Czy trzeba uzyskać zgodę na montaż klimatyzacji w bloku?

Instalacja klimatyzatora na elewacji lub części wspólnej nieruchomości może spotkać się z sprzeciwem wspólnoty. Tym bardziej, że montaż klimatyzacji w mieszkaniu wymaga wykonania w ścianie zewnętrznej otworu o średnicy 5-6 cm. Jeśli blok należy do spółdzielni mieszkaniowej, najlepiej uzyskać od niej zgodę. Zdarza się, że spółdzielnie mają wewnętrzne regulaminy, które określają warunki techniczne dotyczące np. głośności urządzenia czy sposobu odprowadzania cieczy. Z reguły łatwiej uzyskać zgodę, instalując jednostkę zewnętrzną na balkonie. 

Ważny fachowiec!

Źle dobrana i zamontowana klimatyzacja nie będzie pracowała ani wydajnie, ani bezawaryjnie, mimo najlepszych parametrów. Przed montażem klimatyzacji warto zadbać o certyfikowaną ekipę, która profesjonalnie przeprowadzi cały proces instalacji. Równie ważne jest wykonywanie okresowych przeglądów. Zaniedbanie tych czynności pogarsza jakość chłodzenia i zaburza pracę klimatyzatorów. Zaleca się, aby serwisu dokonywał fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami przynajmniej dwa razy do roku – przed i po sezonie. Montażysta musi przejść odpowiednie kursy i uzyskać certyfikaty. Przede wszystkim najważniejsze są uprawnienia f-gazowe. Takie zaświadczenie w formie dowodu osobistego powinien posiadać każdy z instalatorów, podejmujący się montażu lub serwisowania klimatyzacji. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy zatrudniony przez nas monter może pochwalić się odpowiednimi świadectwami, możemy poprosić go o okazanie licencji. Istnieje także możliwość sprawdzenia na stronie Urzędu Dozoru Technicznego, czy dana firma ma zezwolenie na tego typu prace.

Klimatyzacja do mieszkania. Montaż klimatyzatora na elewacji.
Autor: Mariusz Bykowski Zdarza się, że spółdzielnie mają wewnętrzne regulaminy, które określają warunki techniczne dotyczące montażu klimatyzacji w mieszkaniu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej