Montaż centrali wentylacyjnej

2009-04-08 16:56
Centrale wentylacyjne Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o. Sposób wymiany filtrów

Centrala wentylacyjna to serce systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Znajduje się w niej rekuperator (wymiennik ciepła), wentylatory nawiewny i wyciągowy oraz filtry powietrza.

Dzięki centrali wentylacyjnej zanieczyszczone powietrze jest usuwane z pomieszczeń i wymieniane na świeże, pobierane z zewnątrz. Podczas wymiany powietrza następuje przekazanie ciepła oraz oczyszczenie powietrza zewnętrznego przez specjalne filtry. Proces ten pozwala zachować nawet do 95% energii cieplnej. Sam rekuperator pobiera maksymalnie około 120 W.
Firma Dospel oferuje, m.in. centrale DAYTONA 250T oraz DAYTONA 350T. Centrale te cechuje prosta i lekka konstrukcja, zastosowanie silników prądu stałego oraz ruchomy zespół wlotowy. Napędy i sterowanie mocowane są do wspólnej podstawy. Ograniczony dostęp oraz odizolowanie podzespołów elektrycznych od części „obsługowej” centrali sprawiają, że jest to urządzenie bezpieczne. W części obsługowej urządzenia znajdują się tylko wymiennik i filtry EU3, zapewniające czyste powietrze. Elementy te wymagają okresowych przeglądów w celu zapewnienia prawidlowej eksploatacji przy zachowaniu najwyższego komfortu wentylacji. Nowoczesny moduł sterujący umożliwia podłączenia central do instalacji „inteligentnego domu”. Prosty w obsłudze sterownik z panelem dotykowym zapewnia automatyczne zarządzanie centralą w cyklu tygodniowym. Urządzenie to służy do kontroli pracy systemów wentylacji nawiewowo-wywiewnej. Zamontowany w dogodnym dla użytkownika miejscu, pozwala na łatwą obsługę nawiewu. Sterownik niemal wszystkie funkcje realizuje automatycznie.

Informacje podstawowe

Centrale wentylacyjne DAYTONA 250 T i 350 T przeznaczone są do zapewnienia sprawnej wymiany powietrza w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach mieszkalnych. Zadaniem central jest doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz oraz odprowadzenie powietrza zużytego z pomieszczeń z jednoczesnym odzyskiem energii cieplnej.

dane techniczne
  DAYTONA 250 TDAYTONA 350 T
wymiary (dł./wys./szer.) [mm] 915/580/530 (z króćcami ustawionymi poziomo)
915/650/530 (z króćcami ustawionymi pionowo)
915/580/530 (z króćcami ustawionymi poziomo)
915/650/530 (z króćcami ustawionymi pionowo)
średnica przyłączy wentylacyjnych [mm] 150 150
wydatek powietrza (150 Pa) [m3/h] 250 350
spręż dyspozycyjny [Pa] 0-320 0-550
maks. pobór mocy [W] 120 120
sprawność odzysku ciepła do [%] 95 95
napięcie zasilania [VAC/Hz] 230/50 230
napięcie zasilania silników [VDC] 48 48
prędkość obrotowa silnika [obr./min] 2500 2930
typ łożyska silnika toczne toczne
ciśnienie akustyczne do [dB(A)/1m] 50 52 
klasa izolacji  I
stopień ochrony  IP44  IP44 
masa [kg] 26  26

Centrale wentylacyjne Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o. DAYTONA 350
Centrale wentylacyjne Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o. Wymiary nominalne centrali wentylacyjnej DAYTONA 250 T i 350 T
Centrale wentylacyjne Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o. Charakterystyka przepływowa wydajności centrali wentylacyjnej DAYTONA 350 Futura
Centrale wentylacyjne Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o. Charakterystyka przepływowa wydajności centrali wentylacyjnej DAYTONA 250 T

Montaż urządzenia

Wymagane warunki eksploatacji

Centrala oraz kanały dolotowe powinny być montowane w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 5oC oraz odseparowane cieplnie od otoczenia.
Nieprzestrzeganie w/w warunku powoduje skroplenie kondensatu i zbieranie się go w środku centrali oraz na jej powierzchniach zewnętrznych, co może prowadzić do zawilgocenia pomieszczeń lub w skrajnych przypadkach – do uszkodzenia centrali.

Uwaga

  • Instalacja wentylacyjna oraz wszystkie elementy z nią związane muszą być zgodne z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.
  • Centrala wentylacyjna nie jest przeznaczona do osuszania domu niewysezonowanego.
  • W przypadku uszkodzeń danych elementów powstałych wskutek niezastosowania się do w/w warunków pracy central – nie podlegają one naprawie gwarancyjnej.
  • Ze względów konstrukcyjnych istnieje możliwość mieszania się powietrza wewnątrz centrali w ilości nie przekraczającej 5%

Wymogi przedinstalacyjne

  • zapewnienie warunków eksploatacji urządzenia,
  • możliwość doprowadzenia rur wentylacyjnych do centrali,
  • możliwość odprowadzenia kondensatu pary wodnej,
  • możliwość doprowadzenia energii elektrycznej,
  • łatwy dostęp do serwisowania i konserwacji.

Przed podłączeniem centrali należy dokonać przeglądu stanu jej elementów, w tym uszkodzeń obudowy lub przewodów. Aby uniknąć uszkodzeń centralę należy przechowywać w fabrycznym opakowaniu w bezpiecznym miejscu. Rozpakować bezpośrednio przed montażem. Nie wolno na obudowie centrali stawiać żadnych przedmiotów.

Umiejscowienie centrali

Centrala przeznaczona jest do montażu w pomieszczeniach zadaszonych, podpiwniczonych i suchych (np. poddasze, piwnica, pomieszczenie gospodarcze). Powinna zostać tak zamontowana, aby umożliwić wykonanie zasyfonwania i swobodnego odpływu kondensatu z wanny. Jej usytuowanie powinno uwzględniać możliwość swobodnego dostępu w celu naprawy lub wykonania standardowych czynności serwisowych.

Wypoziomowanie centrali

Po usytuowawniu centrali należy ją dokładnie wypoziomować – ma to znaczenie dla prawidłowego działania systemu odprowadzania skroplin.
Prawidłowa pozycja pracy centrali: konieczne jest zachowanie poziomu podstawy centrali wzdłuż każdej krawędzi podstawy.

Montaż układu odprowadzenia skroplin

Podczas pracy centrali może wystąpić kondensacja pary wodnej na wymienniku. Jest to zjawisko normalne i nie oznacza nieprawidłowości w pracy urządzenia. W celu odprowadzenia kondensatu centrala została wyposażona w króciec umieszczony w jej podstawie. Do prawidłowego działania centrali konieczne jest prawidłowe podłączenie rurki odprowadzającej skropliny przez odpowiednie jej prowadzenie oraz zasyfonowanie.
Przykładowy sposób prowadzenia rurki oraz zasyfonowania pokazano na rysunku. Rurka powinna mieć średnicę dostosowaną do króćca (średnica 1/4’’).
Należy ją wygiąć w kształt litery „U” oraz zalać wodą, aż do ustabilizowania się jej poziomu. Syfon powinien być umieszczony w odległości ok. 150 mm od centrali, a promienie wygięć rurki nie mogą być mniejsze niż R = 30 mm. Podane wymiary należy przyjąć jako minimalne.

Centrale wentylacyjne Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o. Sposób montażu rurki do doprowadzenia kondensatu

Montaż króćców wentylacyjnych

Centrala ma możliwość niezależnego ustawienia króćców wentylacyjnych zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. Pozwala to na dostosowanie jej wyprowadzeń do aktualnej konfiguracji kanałów wentylacyjnych. Każdy z króćców montowany jest za pomocą 6 wkrętów (po 3 na stronę).
Zmiana położenia króćca polega na:
1. Zdjęciu paneli bocznych montowanych na śruby motylkowe.
2. Odkręceniu 6 wkrętów z boków króćca (po 3 z każdej strony).
3. Zmianie położenia króćca.
4. Dokręceniu króćca do obudowy.
Średnice zewnętrzne króćców wynoszą 149 mm i są dopasowane do standardowych kanałów wentylacyjnych Termoflex o średnicy 150 mm. Kanały wentylacyjne należy montować starannie z zastosowaniem opasek zaciskowych typu OZ (4 sztuki). W przypadku montażu centrali w miejscach, w których temperatura może przekroczyć dolną granicę 12°C lub górną 32°C zaleca się dodatkowe ocieplenie kanałów wentylacyjnych za pomocą wełny mineralnej o grubości minimalnej 30 mm. Zapewni to sprawne i wydajne działanie systemu wentylacyjnego.

Podłączenie do instalacji wentylacyjnej

Centrale wentylacyjne Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o. Sposób mocowania króćców centrali wentylacyjnej
Centrale wentylacyjne Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o. Oznaczenie centrali wentylacyjnej z opisem podłączenia króćców

Podłączenie do instalacji elektrycznej

Centrala ma przewód zakończony wtyczką przystosowaną do podłączenia bezpośrednio do gniazda jednofazowego z przewodem z PE. Powinna być ona połączona z instalacją elektryczną 230 V/50 Hz z uziemieniem ochronnym. Wtyczka i gniazdo powinny być umieszczone w dostępnym miejscu w celu umożliwienia widocznego odłączenia centrali od sieci zasilającej. Wszystkie podłączenia elektryczne powinny być wykonywane przez instalatora posiadającego odpowiednie uprawnienia.
UWAGA
Podczas użytkowania i przeprowadzania czynności konserwacyjnych lub serwisowych należy odłączyć centralę od sieci przez wyciągniecie wtyczki z gniazda zasilającego tak, aby uzyskać widoczną przerwę w obwodzie zasilania centrali. W przypadku uszkodzenia przewodu przyłączeniowego wymianę może wykonać tylko autoryzowany serwis lub instalator z odpowiednimi uprawnieniami.

Rozruch urządzenia

Uwagi ogólne

1. Przed uruchomieniem centrali należy zapoznać się z instrukcją obsługi.
2. Skontrolować czy w przewodach wentylacyjnych nie występują ciała mogące doprowadzić do uszkodzenia centrali lub stać się zagrożeniem dla zdrowia.
3. Zaleca się przetestować pracę centrali bezpośrednio przed podłączeniem do instalacji wentylacyjnej.
UWAGA
Wykonując oraz testując instalację należy przedsięwziąć odpowiednie środki bezpieczeństwa w celu uniknięcia niewłaściwego kierunku przepływu powietrza, tj. z otwartego przewodu kominowego lub innych urządzeń z otwartym ogniem do pomieszczenia.

Podłączenie sterownika do centrali

Centrala wentylacyjna została wyposażona w sterownik z kalendarzem tygodniowym. Instrukcja obsługi sterownika jest zawarta w oddzielnym dokumencie.
Sterownik dostarczony jest z przewodem połączeniowym o długości 20 m zakończonym wtykami typu RJ11. Podłączenie sterownika polega na umiejscowieniu wtyków przewodu odpowiednio do gniazda sterownika i centrali. Sterownik docelowo należy umieścić na ścianie, przy czym należy przewidzieć sposób prowadzenia przewodu od centrali do sterownika. W celu prawidłowej pracy centrali obok przewodu nie powinny znajdować się urządzenia elektryczne dużej mocy, np. spawarki.

Procedura rozruchu

1. Zapoznać się z instrukcją obsługi.
2. Skontrolować ogólny stan centrali.
3. Usytuować centralę w wyznaczonym miejscu.
4. Podłączyć sterownik centrali.
5. Podłączyć przewód zasilający do sieci zasilającej 230 V.
6. Załączyć centralę za pomocą sterownika, włączyć tryb „TURBO” na 3 minuty.
7. Skontrolować położenie gałki termostatu, ustawić na wartość 0°C.
8. Skontrolować czy na króćcach wylotowych występuje strumień powietrza.
9. Ustawić położenie gałki termostatu na wartość 40°C.
10. Skontrolować czy po 3 minutach od momentu przełączenia termostatu na otworach wylotowych występuje strumień powietrza - powinien on występować tylko na wylocie „do wyrzutni”.
11. Ustawić położenie gałki termostatu na wartość 0°C.
12. Wyłączyć centralę za pomocą sterownika.
13. Odłączyć przewód zasilający od sieci zasilającej 230 V.
14. Odłączyć sterownik od centrali.
15. Zainstalować centralę w systemie wentylacyjnym.
16. Przeprowadzić przewód sterownika od centrali do miejsca docelowej instalacji sterownika.
17. Zamontować sterownik.
18. Połączyć centralę ze sterownikiem.
19. Podłączyć przewód zasilający do sieci zasilającej 230 V.
20. Włączyć sterownik i zaprogramować zegar tygodniowy.
21. Skontrolować skuteczność nawiewu w pomieszczeniach zgodnie z projektem.
Po przeprowadzeniu wymienionych czynności centrala może być użytkowana i wymaga jedynie prowadzenia okresowych czynności obsługowych.

Użytkowanie i konserwacja

Centrale poprawnie zamontowane nie wymagają szczególnych zabiegów konserwujących w trakcie użytkowania. Czynnością obsługową, którą należy przeprowadzić co najmniej raz na trzy miesiące, jest wymiana wkładów filtrów powietrza. W początkowej fazie użytkowania centrali zaleca się prowadzić co miesięczną kontrolę filtrów w celu określenia optymalnego okresu ich wymiany.
Przed wymianą wkładów filtrów należy zaopatrzyć się w 2 szt. włókniny filtracyjnej dostosowanej do urządzenia.
Procedura wymiany filtrów powinna przebiegać następująco:
1. Odłączyć przewód zasilający centrali od sieci zasilającej.
2. Zdemontować klapę od strony króćca skroplin przez odkręcenie śrub motylkowych.
3. Wkręcić śrubę motylkową do obudowy filtra i wysunąć ją z centrali.
4. Rozdzielić ramki obudowy filtra usuwając starą włókninę filtracyjną.
5. Umieścić nową włókninę filtracyjną między ramkami filtra.
6. Umieścić obudowę filtra w centrali (fot. Sposób wymiany filtrów).
7. Wykręcić śrubę motylkową z obudowy filtra.
8. Podobną operację należy przeprowadzić dla drugiego filtra.
9. Zamontować klapę przez przykręcenie śrub motylkowych.
10. Podłączyć przewód zasilający do sieci zasilającej.
UWAGA!
Centrala wentylacyjna nie powinna pracować bez filtrów (bez filtrów może być uruchomiona jedynie w celach testowych nie dłużej niż przez 10 minut).

Zalecenia eksploatacyjne

Wymieniać filtry powietrza co najmniej 4 razy do roku oraz zawsze w razie zabrudzenia. Wkład filtracyjny wykonany z fibrów poliestrowych nie może być czyszczony i musi być wymieniony na nowy w razie potrzeby.

Kontrola wentylatorów
Nawet jeżeli przeprowadza się wymaganą konserwację (czyszczenie/wymiana filtrów), kurz i tłuszcz mogą powoli się osadzać wewnątrz wentylatorów, co może spowodować spadek ich efektywności. Wentylatory można oczyszczać szmatką lub miękką szczotką. Podczas tych czynności należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić wirnika wentylatorowego. Nie należy ich myć wodą, a zwłaszcza zanurzać w wodzie! Mocno przywarte zanieczyszczenia trzeba usunąć za pomocą czystego alkoholu (alkohol denaturowany – denaturat). Przed załączeniem dokładnie wysuszyć.

Kontrola króćca spustowego skroplin
Króciec spustowy z czasem może zostać zanieczyszczony przez cząstki stałe niesione przez powietrze. Należy okresowo sprawdzać (przez przepłukiwanie wodą) drożność króćca. W razie potrzeby oczyścić.

Czyszczenie nawiewników i wywiewników (jeśli jest to konieczne)
Centrala wentylacyjna jest częścią całego systemu. System ten dostarcza świeże powietrze i wyrzuca zużyte powietrze wewnętrzne poprzez system kanałów i nawiewników/wywiewników. Nawiewniki i wywiewniki montuje się w sufitach, ścianach, w takich pomieszczeniach jak łazienki, pokoje, WC etc. Należy je okresowo czyścić: myć w gorącej wodzie z dodatkiem mydła (jeżeli to konieczne). Jeżeli elementy te zostały zdemontowane do umycia, po oczyszczeniu należy zainstalować je w te same miejsca, skąd zostały wyjęte – nie można zamieniać ich miejscami.

Kontrola czerpni świeżego powietrza i wyrzutni
Podobnie jak elementy wewnątrz pomieszczeń, tak i zanieczyszczenia (liście, owady, kurz itd.) mogą zatkać kratkę wlotową (czerpnię) świeżego powietrza, co powoduje zdławienie przepływu. Należy sprawdzać i w razie potrzeby czyścić kratkę wlotową co najmniej dwa razy do roku. Wyrzutnia umieszczona na ścianie musi być sprawdzana (i w razie konieczności czyszczona) co najmniej raz w roku.

Należy co 5 lat sprawdzać system kanałów
Kurz i drobinki tłuszczu będą, nawarstwiać się w systemie kanałów nawet jeśli przeprowadzi się wymaganą konserwację tj. czyszczenie/wymianę filtrów. Spowoduje to zmniejszenie wydajności instalacji. Dlatego też kanały powinny być czyszczone/wymienione, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Połączenia elektryczne – moduł automatyki

Centrale mają wydzielony wymienny moduł automatyki, w którym prowadzone są połączenia elektryczne. W celach serwisowych moduł ten może być w całości demontowany i badany na oddzielnym stanowisku serwisowym.

Demontaż i montaż modułu automatyki

W celu demontażu modułu należy:
1. Odłączyć przewód zasilający centrali od sieci zasilającej.
2. Odłączyć przewód sterownika centrali od modułu.
3. Zdemontować klapę od strony modułu przez odkręcenie śrub motylkowych.
4. Wkręcić wkręty mocujące moduł w obudowie centrali (10 szt.).
5. Wysunąć moduł z obudowy centrali.
Montaż przeprowadza się w kolejności odwrotnej. Po zamontowaniu należy przeprowadzić procedurę rozruchową. Połączenia w module automatyki prowadzone są zgodnie z poniższym schematem.
UWAGA
Zdemontowany moduł z wentylatorami może być podłączony do sieci jedynie przez osoby uprawnione i wyłącznie na przygotowanym stanowisku pomiarowym. Moduł ma odkryte elementy wirujące oraz elementy pod napięciem 230 VAC mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia przy nieodpowiedniej obsłudze serwisowej.

Centrale wentylacyjne Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o. Umiejscowienie modułu automatyki w centrali
Centrale wentylacyjne Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o. Schemat połączeń elektrycznych centrali wentylacyjnej DAYTONA 250 T
Centrale wentylacyjne Dospel
Autor: Dospel Sp. z o.o. Schemat połączeń elektrycznych centrali wentylacyjnej DAYTONA 350 T
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej