Nasady kominowe. Rodzaje nasad kominowych. Jak działają i kiedy trzeba je stosować?
Nasady kominowe to urządzenia usprawniające działanie wentylacji grawitacyjnej wywiewnej oraz ciąg w kominach spalinowych i dymowych. Nasady kominowe montuje się na szczycie kominów. Jest kilka rodzajów nasad kominowych. Które, kiedy stosować?
Nasady kominowe - do czego służą?
Każdy budynek wyposażony jest w różnego typu przewody kominowe: wentylacyjne, spalinowe, dymowe. Nasady kominowe montuje się na zakończeniach tych przewodów w celu usprawnienia ciągu w kominach. Brak nasady kominowej lub montaż niewłaściwej może powodować nie tylko zaburzenie ciągu kominowego. W przypadku niekorzystnych warunków dla wentylacji grawitacyjnej uniemożliwia prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniu lub powoduje ciąg wsteczny w kominie. Brak właściwej wentylacji prowadzi do złej jakości powietrza wewnętrznego, wpływa niekorzystnie na mieszkańców i zwiększa ryzyko pojawienia się w budynku wilgoci. Ciąg wsteczny może spowodować też poważniejsze zagrożenia: spaliny będą cofać się do pomieszczeń, co jest ryzykiem dla zdrowia i życia mieszkańców budynku.
Stosowanie nasad kominowych reguluje dział IV warunków technicznych (wyposażenie techniczne budynków, rozdział 5. Przewody kominowe).
1. W budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem, określonych Polskimi Normami, należy stosować na przewodach dymowych i spalinowych nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu, przy zachowaniu wymagań § 146 ust. 1.
2. Nasady kominowe, o których mowa w ust. 1, należy również stosować na innych obszarach, jeżeli wymagają tego położenie budynków i lokalne warunki topograficzne.
3. Wymagania ust. 1 i 2 nie dotyczą palenisk i komór spalania z mechanicznym pobudzaniem odpływu spalin.
Naturalny ciąg kominowy jest wynikiem różnicy gęstości spalin we wlocie do komina i powietrza na zewnątrz budynku (ponieważ gorące spaliny są lżejsze od powietrza, unoszą się do góry). Do ciągu wstecznego w kominie dochodzi wówczas, kiedy naturalny ciąg w kominie nie jest wystarczający, by usuwać spaliny. Spaliny wtedy nie wydostają się na zewnątrz, a cofają się do pomieszczeń. Może to powodować:
- wychłodzenie pomieszczeń zimą,
- zasysanie spalin wydostających się z przewodów spalinowych oraz dymowych, których wylot nad dachem jest w bezpośrednim sąsiedztwie wylotu kanałów wentylacyjnych,
- niewłaściwie działająca wentylacja nie odprowadza produktów spalania, które mogą się wydostawać z wadliwie działających urządzeń grzewczych i być zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców.
Rodzaje nasad kominowych
Nasady kominowe, których zadaniem jest wspomaganie ciągu kominowego dzielą się na"
- nasady kominowe stałe,
- nasady kominowe obrotowe,
- nasady samonastawne.
Nasady kominowe stałe - mają prostą konstrukcję i są najtańsze spośród wszystkich nasad kominowych, ale za to najmniej wydajne. Wykorzystują energię kinetyczną wiatru do wytworzenia podciśnienia w przewodzie kominowym. Nie zmieniają swego położenia w stosunku do wiejącego wiatru. Nasady te bazują, niezależnie od swej konstrukcji, na zjawisku pojawienia się podciśnienia po stronie zawietrznej przesłony opływanej przez wiatr.
Nasady kominowe obrotowe - mają wyższą cenę, ale są też znacznie wydajniejsze od nasad kominowych stałych. Nasady te wyposażone są w części ruchome, wykorzystujące energię wiatru, który wprawia je w ruch obrotowy albo ustawia w kierunku wiejącego wiatru.
Nasady kominowe samonastawne - uważane za najefektywniejsze pod względem ochrony oraz wspomagania pracy komina. Nasady kominowe obracają się zgodnie z kierunkiem wiatru, wykorzystując jego siłę do wytworzenia podciśnienia w przewodach. Budowa typu strażak chroni komin przed opadami deszczu i śniegu. Nasada strażak, wyposażona jest w łożyska toczne bezustannie pozostaje w ruchu podczas wietrznej pogody, odstrasza potencjalnych intruzów, np. ptaki.
Jak dobiera się nasady kominowe?
Przy doborze odpowiedniej nasady należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Kominy spalinowe oraz dymowe wystawione są na działanie żrących substancji, dlatego wkłady oraz akcesoria do zakończenia wentylacji muszą być kwasoodporne. Właściwym materiałem do takich zastosowań jest chromo-nikiel. Na kominach wentylacyjnych natomiast można stosować elementy z blachy ocynkowanej, która nie ma właściwości kwasoodpornych, za to cechuje się odpornością na warunki atmosferyczne. Innym bardzo ważnym aspektem jest dobranie rozmiaru nasady do średnicy komina. Zastosowanie nasady zwężającej ujście przewodu skutkuje tłumieniem przepływu powietrza lub spalin. Zakończenia nasady dostępne są w dwóch wykonaniach – standardowym i kwasoodpornym.
Jak działają nasady kominowe?
Miecz nasady kominowej i specjalnie profilowana kopuła wirująca mają wpływ na nawietrzny charakter nasady, co oznacza, że kopuła nasady ustawia się zawsze samoczynnie pod wiatr - niezależnie od kierunku i rodzaju wiatru. Różnica ciśnień (pomiędzy ciśnieniem w instalacji i ciśnieniem atmosferycznym panującym na zewnątrz budynku) powoduje wytłoczenie powietrza z kopuły.
Nasady kominowe montuje się:
- na terenach, gdzie występują silne wiatry o zmiennych kierunkach,
- na kominach, w sąsiedztwie których znajdują się wysokie budynki lub drzewa,
- na kominach o niewielkich przekrojach,
- na kominach niskich,
- na kominach umieszczonych poniżej połaci dachu.
Montaż nasady kominowej
1. Należy podnieść górną część nasady z mieczem wg rysunków 1 i 2.
2. Trzeba sprawdzić czy przewód nie jest zanieczyszczony.
3. W miejscu, do którego chcemy przytwierdzić nasadę, należy wywiercić dziury w dachu, tak aby po nałożeniu nasady otwory wywiercone i te znajdujące się w podstawie nasady pokrywały się.
4. Mocujemy nasadę do komina za pomocą śrub.