Przemysłowa centrala wentylacyjna
Centrala, o budowie sekcyjnej, wykonana jest z kompozytu Syntelith. Materiały kompozytowe są stosowane do budowy stacji kosmicznych, Airbusa, bolidów F1 oraz central Dospel Revolution. Kompozyt poliestrowo-szklany Syntelith jest wytrzymały, lekki oraz charakteryzuje się niskim przewodnictwem cieplnym.
Duże, montowane na dachach centrale wentylacyjne, narażone są na zmienne warunki atmosferyczne: silny wiatr, deszcz, śnieg, wysokie temperatury latem i bardzo niskie zimą. Rozszerzalność cieplna stali i aluminium sprawia, że poddawane są one bardzo silnym naprężeniom. Zastosowanie Syntelithu wyeliminowało ten problem - dzięki niskiej rozszerzalności cieplnej, w centralach praktycznie nie występują naprężenia między obudową i drzwiami rewizyjnymi a profilem konstrukcji. Także różnice ciśnień pomiędzy poszczególnymi sekcjami centrali, choć bywają znaczne, nie są zagrożeniem dla jej długoletniej niezawodności.
Syntelith jest złożony w 70% z włókien szklanych i w 30% z żywicy poliestrowej. Mała reaktywność chemiczna, a zatem odporność na większość kwasów, zasad oraz inne związki korozyjne, pozwala stosować centrale w zakładach chemicznych, przemyśle celulozowo-papierniczym oraz w oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody.
Ścianki centrali do wentylacji przemysłowej wykonane są z dwóch warstw kompozytu oddzielonych wypełnieniem z pianki poliuretanowej. Jest to bardzo dobra izolacja termiczna i akustyczna, dlatego mogą być one ustawiane tam, gdzie zastosowanie innych urządzeń, ze względu na głośną pracę, jest wykluczone. Niezwykle istotnym czynnikiem jest stosunkowo mała masa central, które dzięki temu mogą być umieszczane na dachach o mniejszej nośności. Sekcyjna budowa umożliwia ich stopniowe rozbudowywani w miarę potrzeb. Do złożenia całości na budowie potrzeba mniej czasu i ludzi.
W zależności od przeznaczenia, centrale są wyposażane w dodatkowe elementy niezbędne do pracy w określonych warunkach - np. czerpnie i wyrzutnie (centrale zewnętrzne), epoksydowane zespoły wentylatorów, rekuperatorów i wymienników (centrale basenowe), system sprzężony z detektorami tlenku węgla (centrale w podziemnych garażach), filtry o wyższej klasie szczelności, wizjer i oświetlenie w każdej sekcji (zastosowanie w medycynie).