Skuteczny system wentylacji kuchni bez głośnej pracy wyciągu
Wentylacja w kuchni powinna być wyjątkowo skuteczna. Na rynku dostępny system wentylacji mechanicznej, przeznaczony specjalnie do kuchni, w którym to głośną pracę okapu zastępuje wentylator dachowy. Jak działa innowacyjny system wentylacji Cicha Kuchnia VILPE?
- jaki jest skuteczny system wentylacji kuchni, eliminujący głośną pracę okapu,
- jak działa system Cicha Kuchnia VILPE®,
- jak zamontować poszczególne elementy systemu wentylacji kuchni
Wentylacja kuchni
Z punktu widzenia wentylacji kuchnia jest szczególnym pomieszczeniem, w którym chyba najwięcej emitowanych jest zapachów, ale także wilgoci czy różnego typu zanieczyszczeń. Przez kuchnię usuwana jest również część zanieczyszczeń z innych sąsiadujących pomieszeń, ponieważ naturalny przepływ powietrza (wentylacja grawitacyjna) odbywa się w kierunku kanału wywiewnego projektowanego właśnie w kuchni.
W kuchni nie można obyć się bez okapu, który usuwa wszelkie zapachy i parę bezpośrednio znad kuchenki czy płyty grzewczej podczas gotowania. Okapy kuchenne wyposażone są w silniki i różne stopnie pracy, w zależności od wydajności. Włączony okap kuchenny hałasuje. Na pierwszym biegu może niewiele, bo około 50 dB, ale i efektywność jego pracy jest wówczas niewielka. Skutecznie pracujący okap o dużej mocy bywa naprawdę głośny. Czy jest alternatywa?
Okap bez silnika i wentylator dachowy - Cicha Kuchnia VILPE
Cicha Kuchnia VILPE to innowacyjny system wentylacji kuchni, wentylacji mechanicznej, której pracy nie słychać. Składa się z trzech elementów:
- bezsilnikowego okapu kuchennego,
- wydajnego wentylatora dachowego,
- przejścia dachowego.
System wentylacji jest łatwy i wygodny w montażu, nie tylko w nowo wybudowanym domu, ale również juz istniejącym, np. przy modernizacji systemu wentylacji.
1. Bezssilnikowy okap kuchenny
Okap bez silnika wchodzący tworzący system wentylacji VILPE wizualnie niczym nie różni się od tradycyjnych okapów i może występować w różnych wersjach: ściennej, wyspowej, podszawkowej czy sufitowej. Oferowane są także urządzenia specjalnie przeznaczone do lokali gastronomicznych. Okapy bezsilnikowe wyposażone są również w stopnie regulacji mocy.
2. Wentylator dachowy
Nowoczesne wentylatory dachowe pozwalają wyeliminować wszelkie nieprzyjemne zapachy towarzyszące gotowaniu, a także kurz i wilgoć. Sprzęt ten coraz częściej zastępuje nie zawsze skuteczną wentylację grawitacyjną. Silnik w wentylatorze dachowym przejmuje pracę silnika w okapie. Rozwiązanie dostępne jest dla każdego rodzaju pokrycia dachowego i różnej średnicy przewodu wentylacyjnego, także na murowanym dukcie. Wentylator dachowy pracuje praktycznie bezawaryjnie, jest energooszczędny i oferowany w wielu wariantach wilkości i mocy.
3. Przejście dachowe
Ważny element, łączący całość w szczelny i bezpieczny system. W ofercie znajdują się modele i kolory, które można dopasować do każdego pokrycia dachowego.
Przykładowe rozwiązania systemu wentylacji Cicha Kuchnia VILPE®
Zasady montażu systemu wentylacji
Ze względu na kompatybilność systemową produkty VILPE są proste i łatwe w montażu, zapewniają szczelne i trwałe połączenia z pokryciem dachowym. Właściwy montaż systemu jest podstawą efektywnego i bezawaryjnego działania wentylacji. Instalację należy zatem wykonać precyzyjnie, przestrzegając zaleceń montażowych, przede wszystkim dotyczących przewodu wentylacyjnego:
- średnica przewodu nie może być mniejsza niż 12,5 cm,
- należy ograniczyć ilość załamań,
- należy stosować zaokrąglone kolanka i łagodne redukcje, unikać wszelkich ostrych kątów w przewodzie, które utrudniają swobodny i szybki przepływ powietrza,
- zalecanym przewodem elektrycznym do połączenia wentylatora z okapem jest kabel 3x1,5 mm.
Montaż wentylatora dachowego - film instruktażowy
Pozostałe kursy:
- Nawiewniki z nową funkcją oczyszczania powietrza. Jak montować i użytkować takie nawiewniki?
- Wentylacja piwnicy. Jakie przewody sprawdzą się w wentylacji piwnicy?
- System wentylacji z monitoringiem jakości powietrza wewnętrznego - alternatywa dla rekuperacji
- Projekt i wycena instalacji wentylacji mechanicznej domu jednorodzinnego