Stworzenie wentylacji mechanicznej w istniejącym obiekcie

2009-04-07 12:35
Stworzenie wentylacji mechanicznej w istniejącym obiekcie
Autor: Dospel Sp. z o.o.

Firma Dospel wprowadza na rynek nowy system kanałów wentylacyjnych niemieckiej firmy Berluf. Produkt ten jest rozwiązaniem problemów budowy i rozbudowy systemu mechanicznej instalacji wentylacyjnej w już istniejących obiektach.

W miarę modernizowania obiektów, wentylacja grawitacyjna powoli odchodzi w przeszłość. Szczelne okna i ocieplone ściany utrudniają tradycyjną cyrkulację powietrza, opartą na różnicach ciśnienia powietrza.

Stworzenie wentylacji mechanicznej w budynku już istniejącym może nastręczyć mnóstwo problemów. Kanały wentylacji grawitacyjnej wykładane są rurami, a doprowadzenie powietrza wentylacyjnego jest na ogół ograniczone tylko do łazienki, kuchni i ewentualnie salonu z kominkiem. Planując montaż systemu wentylacji mechanicznej niektórzy natrafiają na dość prozaiczną przeszkodę w postaci braku miejsca na poprowadzenie rozgałęzień przewodów wentylacyjnych, np. przy zbyt cienkich stropach. Umieszczenie zakończeń systemu w innych pomieszczeniach może być kłopotliwe lub nawet niemożliwe. Projektanci z niemieckiej firmy Berluf w trakcie prac koncepcyjnych znaleźli innowacyjne rozwiązanie. Jest nim nowoczesny system kanałów wentylacyjnych, który można poprowadzić w każdym pomieszczeniu - w bezinwazyjny sposób i bez uszczerbku dla estetyki wnętrza.

Stworzenie wentylacji mechanicznej w istniejącym obiekcie
Autor: Dospel Sp. z o.o.

Dostępny w ofercie firmy Dospel system kanałów wentylacyjnych Omega składa się z siedmiu rodzajów kształtek o przekroju ¼ walca. Do dyspozycji są różnej długości kanały proste przelotowe, trójniki, narożniki oraz nawiewniki, z których można zbudować kompletny kanał powietrzny, do którego podłączymy każde urządzenie. Właściwy dobór i konfiguracja elementów daje w rezultacie system umożliwiający stworzenie instalacji odpowiadającej indywidualnym potrzebom obiektu. Regulacja nawiewu odbywa się poprzez usuwanie części powierzchni nawietrznika – w jego strukturze znajdują się fabrycznie zaślepione otwory, które należy udrożnić stosownie do wymagań.

Standardowo przyjmuje się jeden nawiewnik na każde 50 m3/h. Wymiary kanału zostały zoptymalizowane pod kątem przepływu strumienia powietrza w wielkości od 50 do 200 m3/h, także w układzie wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Właściwości styropianu, z którego wyprodukowano kształtki zapewniają dobre parametry pod względem izolacyjności akustycznej i termicznej. W systemie o łącznej długości 4 mb hałas nie przekracza 30 dB, zaś występujące opory powietrza dla centrali wentylacyjnej wynoszą nie więcej niż 5 Pa.

Poszczególne elementy systemu można łatwo połączyć i zamocować w pomieszczeniu za pomocą kleju montażowego do styropianu. Każdą część podstawową należy połączyć z odpowiadającą jej maskownicą. Skompletowana instalacja ma estetyczny i niezwracający uwagi kształt. Wygląd tak wykonanej konstrukcji można modyfikować, nakładając typowe materiały wykończeniowe jak tynki i farby, zgodnie z wyglądem wnętrza. Dodatkowe możliwości wykorzystania systemu to opcja poprowadzenia nim przewodów elektrycznych, a także podwieszania oświetlenia lub głośników.

Stworzenie wentylacji mechanicznej w istniejącym obiekcie
Autor: Dospel Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej