Systemowe rozwiązanie wentylacyjne - wentylacja domu
Zasada dobrej wentylacji w domu oparta jest na poprawnej kolejności wprowadzania świeżego powietrza. Od pomieszczenia o najniższej wilgotności (pokoju dziennego, sypialni) do pomieszczeń o najwyższej wilgotności (kuchni, łazienek, toalet, pralni itp.) poprzez przestrzenie pomiędzy nimi, czyli: hole czy schody i wyprowadzenie go na zewnątrz budynku.
Wentylacja grawitacyjna opiera się na różnym ciśnieniu wewnątrz oraz na zewnątrz budynku, a także na przemieszczaniu się ogrzanego powietrza ku górze. Przy zastosowaniu standardowych rozwiązań wentylacyjnych (rozszczelnienie okien, nawiewniki okienne) przepływ powietrza może być regulowany przez użytkownika tylko poprzez mechaniczną zmianę przekroju otworu, przez który przedostaje się powietrze.
Firma Reynaers Polska wprowadziła do swojej oferty systemowe rozwiązanie wentylacyjne. VENTALIS jest w pełni kompatybilny z istniejącymi systemami okiennymi i drzwiowymi producenta.
System zawiera zespoły samoregulujące, instalowane pomiędzy profilem bazowym (ościeżnicy okiennej) a dodatkowym profilem specjalnej „poprzeczki” systemu. Ilość zespołów dobierana jest odpowiednio do wymaganej wielkości przepływu powietrza. System wentylacyjny może być umieszczony na górze lub po bokach konstrukcji, w zależności od preferencji estetycznych użytkownika.
Autor: Reynaers Polska
Działanie systemu wentylacyjnego
Opatentowane zespoły samoregulujące wyposażone są w membranę zwiększającą lub zmniejszającą wielkość otworu, przez który przepływa powietrze zależnie od wzrostu lub spadku ciśnienia na zewnątrz budynku, przez co ilość powietrza trafiającego do wnętrza budynku jest stała. Dodatkowo, wielkość przepływu powietrza może być regulowana przez użytkownika w zależności od ustawienia jednej z pięciu pozycji klapki zasłaniającej otwór wentylacyjny.
Kratka w korpusie zespołu samoregulującego zapobiega przedostawaniu się do wewnątrz budynku insektów, zaś zastosowanie od strony zewnętrznej dodatkowego profilu osłaniającego zwiększa szczelność na wodę opadową i znacznie poprawia jego estetykę.
Przy projektowaniu systemu zwrócono również uwagę na aspekt związany z zapewnieniem odpowiedniej izolacyjności termicznej. Elementy izolacyjne na elemencie dystansowym oraz uszczelka osłaniająca zamontowana na klapce pozwalają na ograniczenie, ryzyka wystąpienia kondensacji.
Jedną z cech systemu jest uproszczona instalacja rozwiązania. Zespoły samoregulujące można łatwo umieścić pomiędzy profilem wentylacyjnym a ramą okna lub drzwi przesuwnych. Wymagana ilość przepływającego powietrza determinuje liczbę jednostek wentylacyjnych potrzebnych do montażu. To nie tylko ułatwia montaż elementów, ale także umożliwia bezproblemowe czyszczenie.
W przeciwieństwie do ograniczeń jakie dotyczą standardowych nawietrzaków, które – z małymi wyjątkami – mogą być stosowane tylko w górnej części konstrukcji okiennych, VENTALIS może być montowany w dowolnym położeniu konstrukcji. Możliwe jest to dzięki budowie systemu, którego profil bazowy, łączony do konstrukcji głównej za pomocą specjalnych aluminiowych łączników, tworzy integralną całość z profilem ramy, w której jest montowany.
System daje duże możliwości konfiguracji (położenie w konstrukcji), a wymiary profilu nawietrzającego mogą być inne od wymiarów okna (brak ograniczeń co do wymiarów szkła), istnieje także możliwość dowolnego wyboru szerokości profilu ramy. Konstrukcje mogą być częściowo schowane za zewnętrzną warstwą elewacji, natomiast strumień powietrza jest zdefiniowany przez ilość modułów (a nie długość profilu nawietrzającego). Stosowanie VENTALIS nie ogranicza także grubości wypełnienia jakie może być zastosowane w konstrukcji. Instalacja jest łatwa a kotwienie ramy konstrukcji w murze identyczne jak w przypadku konstrukcji standardowej.
Rozwiązanie to oferuje estetyczną, pozbawioną kratek konstrukcję i jej znacznie większą transparentność, poprzez ograniczenie szerokości widocznego elementu napowietrzającego. System podlega automatycznej regulacji, co przyczynia się do uzyskania przyjaznego dla zdrowia, energooszczędnego budynku.
Rozwiązanie wentylacyjne obecnie dostępne jest w systemach ECO, CS 68, CS 77 oraz CP 130.