Wentylator ścienny. Jak dobrać wentylator ścienny do pomieszczenia?

2019-11-18 8:15
wentylator
Autor: Getty Images Wentylator ścienny może być wyposażonu w czujnik oraz automatyczną żaluzję, która otwiera się po uruchomieniu urządzenia. Po wyłączeniu wentylatora żaluzja zamyka się, dzięki czemu do urządzenia nie wnika kurz, a powietrze nie przedostaje się

Dobór odpowiedniego wentylatora ściennego wcale nie jest łatwy. Wentylator ścienny musi spełnić kilka kryteriów. Nie tylko normy budowlane, ale także wymagania funkcjonalne i estetyczne. Jak wybrać najlepszy wentylator ścienny do pomieszczenia?

Wentylator ścienny - analiza pomieszczenia

Przy doborze odpowiedniego wentylatora do pomieszczenia trzeba najpierw określić miejsce jego przeznaczenia. Zgodnie z normą PN-83/B-03430 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania” jest kilka pomieszczeń, w których stosowanie wentylacji mechanicznej zostało obwarowane wymaganiami. Dokument
jako miejsca stosowania tego typu systemów wymienia:

  • kuchnię,
  • łazienkę (z toaletą lub bez),
  • toaletę,
  • pomieszczenie gospodarcze bezokienne.

Dobór wentylatora ściennego, do któregoś z wymienionych pomieszczeń ulega znacznemu uproszczeniu, gdyż wspomniana norma określa, jakie wartości strumienia objętości wymienianego powietrza (w m³/h), powinny być w nich zachowane. Zgodnie z nią wynoszą one:

  • dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię gazową lub węglową – 70 m³/h,
  • dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnię elektryczną:
    – w mieszkaniu do trzech osób – 30 m³/h,
    – w mieszkaniu dla więcej niż trzech osób – 50 m³/h,
  • dla kuchni bez okna zewnętrznego lub dla wnęki kuchennej, wyposażonej w kuchnię elektryczną – 50 m³/h,
  • dla kuchni bez okna zewnętrznego i z kuchnią gazową – 70 m³/h,
  • dla łazienki (z ustępem lub bez) – 50 m³/h,
  • dla oddzielnej toalety – 30 m³/h,
  • dla pomieszczenia gospodarczego bezokiennego – 15 m³/h,
  • w mieszkaniu do trzech osób – 30 m³/h,
  • w mieszkaniu dla więcej niż trzech osób – 50 m³/h.

Jaka wydajność wentylatora ściennego?

Kolejną czynnością jest dobór samego wentylatora ściennego pod względem jednego z parametrów. Każdy producent podaje przy swoim wyrobie wydajność mierzoną w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Jej wartość musi być co najmniej równa z tą wskazaną w normie.
Dla przykładu, jeśli wentylator ścienny dobieramy do łazienki z wc, należy szukać urządzenia o wydajności minimum 50 m³/h. Jeżeli natomiast wentylator ścienny ma pracować w pomieszczeniu, które nie zostało ujęte w wytycznych, najprostszą metodą jest zmierzenie jego kubatury. Następnie trzeba wybrać urządzenie, które będzie w stanie wymienić otrzymaną wartość chociaż raz na godzinę.

Przykładowo: wentylator do pomieszczenia o wymiarach (szer./dł./wys.) 5/4/2,8 m powinien mieć wydajność min. 56 m³/h (5 x 4 x 2,8 = 56 m³).

wentylator ścienny w łazience
Autor: Piotr Mastalerz Jeśli wentylator ścienny ma pracować w łazience z wc, należy szukać urządzenia o wydajności minimum 50 m³/h

Inne ważne parametry wentylatora ściennego

Ważne parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wentylatora ściennego, a nieokreślanymi w normie, są: głośność pracy i zużycie energii.

Głośność pracy wentylatora ściennego wyrażona w decybelach (dB(A)), w których producenci podają na swoich wyrobach ciśnienie akustyczne (czyli głośność pracy danego urządzenia). Wentylator ścienny, który ma mniejszą wartość dB(A), pracuje ciszej.
Drugim czynnikiem, mającym wpływ na wybór wentylatora ściennego, jest zużycie energii wyrażone w watach (W). Ta wartość również powinna być jak najmniejsza.

wentylator ścienny
Autor: Getty Images Dobrze, jeśli wentylator ścienny jest energooszczędny i pracuje cicho
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej