Bazalt - trwałe wykończenie podłóg i ścian
Bazalt jest materiałem przede wszystkim trwałym, odpornym na zabrudzenia, wytrzymałym mechanicznie. Jest również ciekawym materiałem pod względem architektonicznym. Płytki produkowane z bazaltu mogą mieć szerokie zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków.
Ścieżki i podjazdy w ogrodzie, tarasy, a także podłogi w łazienkach, kuchniach, holach, elewacje, wykończenie kominków, blatów kuchennych, to tylko niektóre możliwości stosowania płytek bazaltowych.
Sposób produkcji i właściwości
Bazalt jest naturalną skałą wulkaniczna, którą kruszy się, przetapia na lawę w temperaturze bliskiej 1300ºC, następnie wlewa do form i przez kilkanaście godzin studzi w piecu. Studzenie odbywa się w określonych warunkach, żeby płytka była trwała i nie kruszyła się.
W trakcie procesu studzenia na gładkich płytkach tworzy się charakterystyczny rudawy ślad, na każdej płytce niepowtarzalny.
Płytki bazaltowe produkowane są w wielu kształtach. Mogą być gładkie, o zróżnicowanej fakturze antypoślizgowej.
Płytki bazaltowe są nienasiąkliwe, dlatego łatwo utrzymać je w czystości. W kuchniach, garażach, winiarniach, restauracjach ewentualne plamy z wina, kawy, tłuszczów i soków zmywa się bez śladu. Stosuje się je także w spa i do budowy basenów.
Bazalt dobrze przewodzi ciepło, więc nadaje się także na ogrzewane podłogi. Nie ściera się, a jego wytrzymałość na ściskanie wynosi minimum 3,5 tony/cm².
Obróbka i układanie płytek bazaltowych
Bazalt jest materiałem dość trudnym w obróbce. Płytki bazaltowe są ciężkie (jedna może ważyć nawet kilka kilogramów) i grube. Płytki należy docinać na mokro piłą z tarczą diamentową.
Producent płytek bazaltowych: Etuit