Dach stadionu PGE Arena. Inteligentne pokrycia dachowe z tworzyw poliwęglanowych
Bayer MaterialScience wprowadził na polski rynek w pełni zintegrowane systemy składające się z płyt wykonanych z technologicznie zaawansowanych tworzyw poliwęglanowych. Ta przełomowa technologia ułatwia budowanie nowych i unowocześnianie istniejących już stadionów i obiektów sportowych, m.in. użyto jej w przygotowanym na EURO 2012 stadionie PGE Arena.
Dzięki Letnim Igrzyskom w Chinach w 2008 roku tworzywa poliwęglanowe stały się integralnym komponentem spektakularnych budowli. 23 000 metrów kwadratowych płyt poliwęglanowych użyto, na przykład do stworzenia przypominającego skrzydło stadionu Shenyang. Użycie materiału dodało budowli lekkości i elegancji.
Przeczytaj koniecznie: Otwarcie stadionu PGE Arena
Proces zginania na zimno pozwolił na maksymalne odwzorowanie projektu i wtopienie stadionu w otoczenie. Materiał, który posłużył do realizacji projektu musiał odpowiadać surowym wymaganiom technicznym. Spełniły je płyty Makrolon® multi UV 3X/25-25 ES stworzone przez Bayer MaterialScience. Są one bardzo cienkie – mają tylko 25 mm – ale równocześnie bardzo wytrzymałe. Udźwigną obciążenie 5 kiloniutonów na metr kwadratowy, wytrzymają porywy mocnego wiatru i opady śniegu.
Estetyczne i funkcjonalne produkty wykorzystywane na na całym świecie
– Wielowarstwowe płyty komorowe wykonane z poliwęglanu są niezwykle wytrzymałe, ale także elastyczne, co sprawia, że są odporne na mocne podmuchy wiatru – przy ich montowaniu nie ma potrzeby stosowania skomplikowanej podbudowy. Bezpieczeństwo to dla nas czynnik decydujący – tłumaczy dr Volker Benz, Global Project Manager odpowiedzialny za sektor produktów poliwęglanowych w Bayer MaterialScience.
Płyt komorowych używano w wielu projektach i okazało się, że idealnie sprawdzają się przy budowie stadionów sportowych.
– Metr kwadratowy płyty waży zaledwie kilka kilogramów – jego niewielka waga świetnie nadaje się do wykańczania stadionów i obiektów sportowych na Piłkarski Puchar Świata w 2014 roku i Letnią Olimpiadę w 2016 roku w Brazylii – dodaje dr Benz.
Nowoczesne obiekty sportowe na EURO 2012
Trwają przygotowania stadionów na Mistrzostwa Europy UEFA w piłce nożnej. Na potrzeby wyposażenia stadionu PGE Arena w Gdańsku Bayer MaterialScience wyprodukowało ponad 45 tys. metrów kwadratowych specjalnych płyt o nazwie 3x25 ES, wykonanych z Makrolonu®. Arkusze są wykorzystane zarówno przy budowie zadaszenia, jak i do stworzenia zewnętrznej otuliny - co nie miało wcześniej precedensu. Specjalnie na potrzeby gdańskiego stadionu każdą z płyt zabarwiono tak, aby po zamontowaniu wszystkich elementów zewnętrznych, stadion przypominał wyglądem bursztyn.
– Stadion będzie wizytówką regionu, bursztyn zwany jest złotem Bałtyku, a także dobrze wtopi się w otoczenie – tłumaczy dr Benz. – Aby osiągnąć idealny efekt, płyty Makrolonu® zabarwiono na sześć różnych odcieni – od białego po ciemno bursztynowy. Korzystając ze złożonej technologii byliśmy w stanie spełnić wymagania architektoniczne projektu – dodaje dr Benz.
Zakończenie prac nad stadionem przewidziane jest na połowę 2011 roku. Kolejnym projektem, przy którym skorzystano z innowacyjnej technologii, jest stadion Legii Warszawa, na którym zamontowano blisko 7600 metrów kwadratowych pokrywy dachowej z płyt poliwęglanowych. Tym razem użyto specjalnych płyt długich na 12 metrów i szerokich na 1,30 m. Materiał użyty w tym projekcie jest całkowicie przezroczysty – dzięki temu trawa na boisku ma optymalne warunki do wzrostu.
... Euro Ligę 2012
Materiały polimerowe są wykorzystywane także wszędzie tam, gdzie jest potrzeba stworzenia estetycznych i funkcjonalnych obiektów sportowych. Przykładem może być nowy stadion narodowy Lia Manoliu w rumuńskim Bukareszcie, gdzie odbędzie się finał Euro Ligi 2012. To będzie obiekt bardzo zaawansowany technologicznie, połączy funkcjonalność z dobrym wzornictwem. Do budowy wybrano wytrzymałe płyty z poliwęglanu, gdyż łatwo je dostosować do konkretnych celów (przy długości 12 metrów mają tylko 8 milimetrów grubości). Mogą być też idealnie przezroczyste.
Stadion piłkarski, który generuje energię
Niemiecki klub piłkarski SV Werder Bremen, grający w Bundeslidze, także skorzystał z możliwości, jakie daje Makrolon®. Obiekt sportowy należący do klubu poddano pracom renowacyjnym, w których znalazła się także wymiana dachu. Już niebawem na dachu zostaną zamontowane transparentne moduły fotowoltaiczne. Pokryją one powierzchnię ponad 3000 metrów kwadratowych. Dzięki temu stadion będzie zasilany alternatywnym źródłem energii, co pozwoli na oszczędności rzędu 100 W na metr kwadratowy. Wielowarstwowe płyty składające się ze specjalnych kompozytów powstały przy współpracy Sunovation GmbH i Bayer MaterialScience. Produkt jest nietłukący, elastyczny i wytrzymały na duże obciążenia.